23. 8. 2021

On/a: ,,Já rozhodně s alkoholem problém nemám!“ | Démon jménem alkohol a jak řešit alkoholismus

Od Jan Rzounek

Hodně lidí si neuvědomuje, že vůbec nějakou závislost na alkoholu má. Většina z nás žijeme své životy s pocitem, že dát si občas skleničku, je v pořádku. A pokud by to bylo opravdu tak, tak na tom nic špatného určitě není. Ale…

Bohužel velká většina lidí velmi rychle spadne do závislosti, kterou si ani neuvědomuje.

Jak rozeznat večerní popracovní skleničku od závislosti.

Nejjednodušší způsob, jak na to přijít, je psát si nejen veškerý alkohol, kterého se napiju, ale i přísun klasického pitného režimu.

Pokud to budete dělat svědomitě. Tak vás možná překvapí kolik alkoholu zkonzumujete. A v jakém krátkém časovém úseku.

U jednoho mého klienta jsme se dostali na hodnotu jednoho litru vodky a 2 litrů vína. A to denně. A nejhorší na celé věci bylo to, že si to do té doby neuvědomoval.

Bez jeho upřímnosti by jsem nikdy nepoznal, že problém s alkoholem má. A to je právě to nejhorší, co vás může potkat. Že jste schopni po nějakou dobu fungovat ve střízlivém stavu a vystupovat naprosto bezpříznakově pro své okolí. To totiž zmate nejenom vaše přátele a kolegy, ale hlavně vás samotné.

Díky tomu se závislost dále prohlubuje. A to hlavně proto, že v takovém typu života dokážete vydržet i několik let.

Teď se dostáváme k tomu, že možná čtete tyto řádky a říkáte si, ,,Taková věc se mě absolutně netýká. Já si dám občas jedno dvě piva a tím to končí. Používám to jenom proto, abych lépe usnul.“ Ale mohu vám říct, že dokud si nezačnete psát, co vypijete, tak se nikdy pravdy nedoberete. 

Takže první rada zní, začít si psát příjem tekutin a to jakýchkoliv.

Budeme předpokládat, že jste si příjem tekutin psali opravdu svědomitě. A i přesto jste došli k závěru, že problém s alkoholem nemáte. Tak přejdeme k druhému bodu.

Přestaňte pít jakýkoliv alkohol po dobu 14 dnů. Ale opravdu žádný. Ani jeden lok, ani ochutnání. Jakékoli i sebemenší porušení prodlužuje 14ti denní půst o daný úsek dál.

Pokud budete několikrát posouvat 14 denní půst kvůli sebemenšímu porušení. Je tu problém.

Ve fázi půstu ještě sledujeme naší psychickou a fyzickou kondici. Náš spánkový režim. Myšlenky. Řešení krizových situací. Řešení běžných záležitosti denního života. Partnerské vztahy. Hlavně to, jak se po celý den i večer cítíme.

Nezapomeňte ale na to, že sledujete aktivitu, která může být například velmi emotivní a reagujete na krize daleko intenzivněji. A nebo naopak se vaše aktivita sníží natolik, že celé dny jste schopni proležet a pouze koukat na televizi. Oba dva tyto extrémy značí nějaký problém v chování, pokud už předtím nebyly vaší součástí.

Hlavně to, že prožít celý den v posteli značí minimálně nějakou začínající depresi, nebo stav úzkosti.

V dalších případech kdy dochází k závislosti na alkoholu, jsou situace kdy alkoholem zaháníme špatné pocity a nebo hádky. Nesrovnalosti v partnerských vztazích, nebo v rodině. Neshody v práci. A další.

Pokud jste si uvědomili, že nějaký problém máte. Tak už jste překonali první polovinu problému. V té druhé polovině musíte prostě zatnout zuby a vydržet. 

Jako pomoc přichází nějaká aktivita. Najděte si koníček. Zapátrejte ve své paměti, co vás bavilo v dětství, nebo v mládí. Nějaká sportovní aktivita, výlety do přírody, vaření, procházky po okolí, ale klidně i četba pohádek, kreslení, stavba modelů.

Věřím tomu, že určitě naleznete ve ztracených vzpomínkách něco, co vás bude motivovat ve vaší snaze vydržet.

S tím jak vyplnit den problém mít nebudete. To vím a tomu věřím už teď. Problém však přichází večer. V době kdy chodíte spát.

Kdysi v jednom pořadu Tyra Banksová řekla, že nejdůležitější věcí v kabelce ženy, je spánek. A je to pravda, která platí u obou pohlaví.

Jak ale dosáhnout spánku pokud mám abstinenční příznaky, které se vyznačují právě špatným spánkem?

Tady z 99% bohužel nepomůžou žádné zázračné meditační praktiky, nebo směsi bylin. Je potřeba se jednoduše obrátit na lékaře. Nejlépe psychiatra. Který vám předepíše léky, které pomůžou vašemu zklidnění a hlavně spánku.

Pokud si zrovna říkáte, že se snažíte zbavit jedné závislosti a já vás nyní nabádám k tomu, aby jste si vytvořili možná závislost další. A to na nějaké farmacii. Tak máte pravdu pouze v případě, že hodláte tyto léky zneužít.

Léky jsou jako každá jiná věc, která má sílu měnit svět kolem nás. Jen je musíme používat, tak jak jim bylo určeno.

Zbraně můžeme použít na obranu, ale můžeme je použít také k vraždě. Mír můžeme využít jako mechanismus k vytvoření nového a lepšího světa, nebo k ovládnutí skupiny lidí, kterou hodláme využít. Lásku danou nám od druhého člověka, můžeme oplatit. A nebo ji naopak vzít a rozdrtit s ní vše, co mu bylo blízké.

I přesto, že vám možná přijdou tyto příklady přesahující svou vážností to o čem zde mluvím. Tak musím rozhodně říci, že v tomto ohledu, je třeba tuto vážnost postavit na piedestal. Nezapomeňte na to, že stojíte před jedním ze svých nejtěžších rozhodnutí v životě. Bude to totiž jedna z největších výzev, které vás prozatím potkali. Skončit s démonem jménem alkohol, je věc, která nesnese sebemenší zlehčování.

Podívat se totiž střízlivýma očima na svět kolem sebe, je něco jako se znovu narodit. Nezapomeňte totiž na to, že alkohol byl až do teď vaší berličkou o kterou jste se dokázali opřít. A která vám pomohla překonat špatné dny. Teď budete stát proti všemu jen vy sami.

Ale odměnou za to vám bude, že naleznete opět sami sebe. Svoji sebedůvěru, svojí osobnost, své zdraví, své nejhlubší pocity, které vlastně tvoří vás samotné. Ale nemějte strach. Tu osobu, která je uvnitř vás a kterou schováváte. Je báječná taková jaká je. A až ji poznáte, tak naleznete opravdové štěstí.


Dobře naslouchejte svému lékaři. Nezneužívejte léky, které jsou určeny pouze pro překonání počátečních příznaků abstinence. Berte pouze tolik, kolik bylo předepsáno a určeno. 

Takto zaléčeni vydržte alespoň 1 měsíc a poté vždy po 14 dnech snižujte dávku léků. Pokud vše dodržíte. Do šesti měsíců to budete opět vy a v plné síle.

Pokud by jste s něčím podobným potřebovali poradit, nebo chcete více rozvést tento článek. Tak mě můžete kontaktovat na telefonním čísle 607 856 588. Nebo na emailu info@nrwebmedia.cz. Budeme rádi pokud nám zašlete námět na myšlenku, která by Vás zajímala.

V dalším příspěvku si povíme o tom, jak poznat sami sebe. Jak velkou hodnotu máme. A jak jsme vlastně výjimeční i přesto, že se cítíme nedůležití a nezajímavý.

Jsme krásní tací jací jsme a naše chyby z nás dělají jedinečné osobnosti.