6. 1. 2022

Jak zlepšit svůj život odtržením od peněz | finanční nezávislost

Od Jan Rzounek

Nechci vám zde říkat, že peníze v životě nejsou důležité. Je to chytře vymyšlený systém směnného obchodu. Kdy za vámi vydělané peníze si nakoupíte základní potřeby, bydlení, zábavu, dovolenou a další věci, které jsou buď potřebné a nebo vám dělají radost.

Důležité, ale je jak peníze vnímáme, co očekáváme a s jakým množstvím jsme schopni vystačit.

Nejhorší, co můžeme udělat pro náš stav pohody a pro naši psychiku. Je to, že od života očekáváme daleko víc než kolik jsme schopni si sami vydělat. Sníme o milionech, krásném domě, drahém autě, bezstarostnosti. A neuvědomujeme si, že to, co již máme, je dostačující. Přitom stačí pouze srovnat si priority, srovnat si své výdaje a zapřemýšlet o tom, co opravdu potřebujeme.

Už naše babičky vždycky říkali ,,Hlavně ať slouží zdraví.“. A měli naprostou pravdu, protože je to vlastně základní vnímání veškerého světa kolem nás. 

Nejdřív musíme pochopit, že finanční jistotu získáme ve chvíli kdy si uvědomíme, jak málo toho vlastně potřebujeme. Základ je bydlení, strava a hygiena. Pokud dám tedy na stranu finance na nájem, začnu si vařit doma bez návštěv různých stánků, fastfoodů a restaurací. Tak nás poměrně mile překvapí na jakou částku se dostaneme. O co ještě milejší překvapení je v tom, když zredukujeme náš jídelníček na věci zdravé, které budeme jíst střídmě. A uvědomíme si, že jako například člověk, který žije sám nepotřebujeme byt 2+kk, ale pouze garsonku. 

Najednou jsme se z předešlé částky, která mohla činit měsíčně například 25tis., dostaneme na částku kolem 18tis. (Samozřejmě s přihlédnutím k nynějším podmínkám, které ve světě vládnou a které postupem času budou ustupovat. A tak se bude ještě snižovat náročnost na základní potřeby.).

Další důležitá věc, která je často opomíjena je zdravotní péče, která není hrazená ze zdravotního pojištění. Jako je například zubař, léky na běžné nachlazení, atd.. Lidé tuto položku často opomíjejí a na tyto věci vůbec nešetří. Což bývá často velkou ránou pro jejich kapsu. Nečekaný výdaj ohledně našeho zdraví, jako jsou například nové dioptrické brýle, se může stát poměrně složitým problémem. Proto si na tuto eventualitu vyčleníme například měsíčně 1000 Kč.

Jsme tedy na 19 tisících měsíčně.

Průměrná měsíční mzda (můj osobní výpočet – bez ohledu na nesmyslnou statistiku vypočítanou státem), je kolem 25000 čistého.

Pokud se na tuto částku nedostanete běžným zaměstnáním, je dobré se k ní přiblížit nějakou druhou alternativou. Jako je například několikrát do měsíce výpomoc přes obědy v nějakém restauračním zařízení.

Protože z mého pohledu je 25000 korun dostatečné k tomu, aby byl člověk absolutně soběstačný.

Teď si možná říkáte, že jednoduše se to píše, hůře se to dělá. A že máte přece také nárok na nějakou zábavu. Že za takovýchto podmínek, to vlastně není život.

Možná v tomto případě je dobré to, že vám můžu oponovat vlastním stylem života. Protože jsem kdysi sám pochopil, jak defacto prázdný a zbytečně drahý život vedu. A že mi opravdu stačí pouze garsonka, s jídlem, které si sám uvařím. 

~Já šel v tomto ještě trošku víc do extrému a bydlím na bývalém hotelu. Kdy můj měsíční nájem je 8700, plus za jídlo utratím kolem 6000 Kč měsíčně. Ale v tomto si ze mě určitě příklad neberte, protože to už je opravdu nějaký životní postoj a je mi v něm osobně takhle dobře. Ale pro lidi, kteří jsou v začátku své životní „rekonstrukce“, bych takovou věc určitě nedoporučoval.~

Pokud tedy utratím 19tis. korun měsíčně. A můj čistý příjem, je 25000. Tak po uhrazení bydlení (garsonka cca 12500 Kč vč. služeb), stravy (5000 Kč), hygieny a úspor na případné nadstandardní zdravotní ošetření (1500 Kč). Zůstává ostatním potřebám k dispozici 6000 Kč. A to už je podle mě velmi sympatická částka k tomu, abych dokázal něco ušetřit a něco si během měsíce dopřát. Protože odměna za dobře vykonanou práci, by měla náležet každému z nás. Otázkou pouze je, co je odměnou a, co už je zbytečností.

Osobně jsem na sebe v tomto ohledu zase opět dost přísný a nenavštěvuji například restaurace, wellness, zábavní parky, bazény, atd.. Ale hodně sportuji a věnuji se počítačové grafice. A tím, že vlastně oboje je mým koníčkem. Tak je mi to nejen odměnou, ale i dobrou investicí do mého fyzického zdraví a tím pádem i psychického.

Náročnost ohledně pracování s grafikou, bylo jednorázové a ve své podstatě do budoucna vykazuje minimální nákladové položky. Většinou jednou za pět let obměna hardwaru.

No a co se týče sportu, tak ten jsem schopný, většinu času, „odbýt“ doma. A tak 5x do měsíce zajdu do tělocvičny, kde se ale většinou věnuji něčemu, co v domácím prostředí nejde. Většinou je to nějaký kruhový trénink, který zapojuje vybavení tělocvičny. Jako je například boxovací pytel, nebo nějaké druhy zátěže.

A tak se například náročnost ustálí někde kolem 21tis. měsíčně.

A tak zůstávají ještě čtyři, které buď mohu uložit na spoření, nebo zakoupit kryptoměnu ,nebo nějakou komoditu.

A nebo si dopřát, například dvakrát za měsíc, něco nad rámec s mými přáteli.

Nikdy ale nezapomínám na to, uložit si alespoň 33% z “volných” financí. Což z 6000 Kč jsou krásné 2000, které během jednoho roku udělají úžasných 24tis.

Takže jen pro shrnutí. 19tis. bydlení, strava, hygiena, nadstandardní lékařská péče. 2000 úspory (33% z 6000). Plus 2000 za koníčky. A zůstávají 2000 na cokoliv, co nám v kalendářním měsíci přináší radost, ale je to už spíše rozmar. Jako například cigarety, nebo wellness. 

Důležité je si ale uvědomit, že největším problémem v získání finanční nezávislosti, jsou naše vlastní nároky. Které si vytváříme v hlavě a máme pocit, že si je musíme plnit. Všichni totiž zmatení sledováním různých youtuberů a influencerů, máme pocit, že musíme být milionáři. Musíme žít v luxusu. Musíme mít spoustu skvělého jídla, spoustu úžasné zábavy a úžasných a krásných přátel.

Ale málokdy si uvědomíme, že vlastně už v luxusním světě žijeme. Žijeme ve svobodné zemi, kde máme vlastní názor. Kde máme čas sami na sebe. Na své přátele. Jsme zdraví. Nemusíme řešit žádné extrémy jako jsou válečné stavy, nebo nedostatek zdravotní péče, nebo čehokoliv jiného.

Základní princip všeho, co se vám tady snažím říci je to, že jediným nepřítelem jsou vaše vlastní přání a vaše vlastní náročnost na to, jak by váš život měl vypadat.

Proto prosím zkuste zastavit. Vezměte si tužku a papír. Napište si, co vše okolo vás je opravdu cenné. Co s životních potřeb opravdu potřebujete a, co je vaší naprostou prioritou. A možná přijdete na překvapivou věc, že váš život je úžasný. Plný přátel. Je bohatý hlavně duševně, což ve své podstatě vám dává ten největší klid a rovnováhu ve vaší psychice. A že žádné miliony ani luxus nejsou potřeba proto, aby jste žili úžasný a plnohodnotný život.