16. 1. 2022

Zavádějící informace, které špatně vyhodnocujeme. A škodíme, tak své psychice.

Od Jan Rzounek

Mám se rád/a | Část II.

Nejlepší bude ukázat si to na příkladech.

Například ženy (zamyšlení platí pro obě pohlaví):

Určitě jste si ve svém okolí všimly ženy, která i když silně obézní (až morbidně) s ještě ne moc sympatickým obličejem, má úžasného muže. Většinou je takový muž pohledný, hodný a zajištěný. A vám v hlavě neustále koluje otázka, jak je to možné? 

Celý vtip je právě v tom, jak sami sebe vidíte. Jak se ve společnosti prezentujete. Jak o sobě mluvíte.

Pokud se totiž podíváte například, který jsem uvedl. A více se nad tím zamyslíte, tak dojdete k zjištění, že ta nesympatická obézní osoba své nedostatky neřeší. Naopak se chová velmi sebevědomě.

Jak toho dosáhnout? Asi vás napadne, jednoduše se chovat stejně. Ale ti z vás, kteří to zkusili určitě vědí, že to nefungovalo. A že to od vás okolí jednoduše nevzalo. Kouzlo je totiž na opačné straně.

Pokud chcete změnit vnímání okolí vůči vám, tak musíte nejdříve změnit svůj samotný pohled sám na sebe.

Vemte všechny mindráky, které jste si napsali a začněte se s nimi učit žít. To samozřejmě není, tak jednoduché, ale trvá to i měsíce. Než naučíte svou mysl vnímat vaše „komplexy“, jako v podstatě vaše přednosti.

Minimálně dojdete k poznání, že například malá prsa velkou většinu mužů naopak přitahují. A u mužů malý penis neznamená, že se jejich atraktivita u opačného pohlaví sníží.

Problém začíná na úplném počátku. Zaprvé kdo říká, co je malé a co velké? Můžete mi odpovědět, že přece všeobecný názor. Ale co je to všeobecný názor? Opět vezměte papír a napište si jmenovitě kde, nebo kdo vám takovou věc řekl. A vsadím se, že seznam bude velmi krátký. Většinou jde o lidi, kteří sami mají nějaký mindrák s, kterým neumí pracovat. A tak se to snaží zamaskovat tím, že upozornění na chyby ostatních.

Řada psychologů se shoduje na tom, že první podnět dostáváme v dětství od svých rodičů. Protože i třeba neúmyslná tatínkova uznalá poznámka na procházející ženu „Ta má ale dudy“, může vést již před pubertální dívku časem k zakořeněnému názoru, že velká prsa = krása a poklony mužů.

Maminka zase může do chlapcova myšlení zanést pocit, že pouze finanční jistota je to, co muž může opravdu do vztahu přinést. Což většinou končívá tím, že na sebe muži kladou zbytečné nároky například i přesto, že mají dobré zaměstnání, samostatné bydlení a zdravý životní styl. I takovýto muž může podléhat depresím a mindrákům, které do něj nechtěně vložili jeho rodiče.

Takovýto muž neustále prahne po vysněných milionech, obrovském domě a rychlém autě. Protože jedině to je pro něj synonymem pro „finančně zajištěný“.

Část III., je dostupná 17.1.2022 od 8:00