17. 1. 2022

Jak si kompenzujeme naše nedostatky. A jak to působí na lidi kolem nás.

Od Jan Rzounek

Mám se rád/a | Část III.

Ať ženy nebo muži s takovýmito smyšlenými chybami, které nemají reálné opodstatnění, ale jsou pouze pocitem. Končí dvěma možnými způsoby.

Jedná se o takzvanou pasivní, nebo agresivní formu kompenzace.

Agresivní kompenzace znamená, že dotyčný svůj mindrák přenáší na ostatní. Ve vztazích takový člověk většinou pravidelně shazuje vše, co jeho protějšek dělá. Ponižuje a vyzdvihuje všechny chyby ať fyzické, nebo psychické. V zaměstnání většinou tyto lidi potkáme na vedoucích pozicích. Absolutně postrádají veškerou empatii, podřízené ponižují, zlehčují jejich pracovní výkony a podobně.

Pasivní kompenzace, je opačnou stranou této mince. A je to přesně ta strana o, které se bavíme a, kterou se budeme snažit zlepšit.

Jak pochopit, že mindrák není vlastně mindrákem? Jak si začít vážit sám sebe?

Já sám u sebe používám k pochopení, že můj „nedostatek“, je pouze chybné uvažování. Různé příběhy na sociálních sítích. Příběhy lidí, kteří například mají nějakou vrozenou vadu, nebo dokonce chybějící končetiny. A skrze tu sílu, která z nich vychází se snažím si uvědomit, malichernost své zakořeněné méněcennosti. Jak mohu dopustit, aby mozek propadal sebelítosti, když v příbězích lidí s opravdovým handicapem vidím jen samé silné osobnosti.

Uvědomit si, že jsou na tom lidé hůř a tím se, tak pokusit být silnější. Je samozřejmě pouze berličkou. A ne každému to může pomoci. Je to ale dobrý krok k tomu uvědomit si, jak vypadá opravdový problém.

Další, ale o to důležitější pomocnou taktikou, je odtržení osobního posuzování. Pomaličku trénovat napomínání sám sebe,  pokud v hlavě vyvstane myšlenka na mindrák. 

Pokud tedy přijde myšlenka, například ,,Mám malý penis. Stydím se. Nejsem pro žádnou dost dobrý.“, tak jednoduše řeknu ,,STOP. Myslíš absolutně na nesmysly a uvažuješ špatně!“. A takovýto postup se snažím pomalu automatizovat. Aby se mé reakce, na myšlenku, na mindrák, stali normální (automatické). A nakonec, během několika týdnů (trvá i měsíce), mozek „vyposilujeme“ k potlačení komplexu úplně. 

Další výbornou technikou, je udělat si takový malý, pravidelný, test odvahy. A jít takzvaně s kůží na trh. Například pokud se stydíte před opačným pohlavím svléknout, nebo dokonce se bojíte sprchovat ve společných šatnách se stejným pohlavím, tak to jednoduše udělejte. Napoprvé to bude nepříjemné, ale čím častěji to budete opakovat. Tím se to pro vás stane všednějším. 

Část IV., je dostupná 18.1.2022 od 8:00