23. 1. 2022

Příběh druhého bratra. Nenávist a zloba ničí jedině náš osobní život. Naučte se myslet zdravě

Od Jan Rzounek

Odpuštěním k životu | Část V.

Příběh druhého (mladšího) bratra.

Moje dětství bylo na jednu stranu skvělé a na druhou stranu dost bolestivé. Nikdy jsem pořádně nechápal kde se v mém starším bratrovi bere ta nenávist.

Nikdy jsem od něj neslyšel nějaký hezký slovo, nebo že by mě snad dokonce podpořil. Vždycky mi uměl jenom nadávat a ponižovat mě.

Život byl divný. Už od malička jsem si připadal, že jsem bezcenný. Nikdy jsem nikam nezapadal. 

Doma de facto nebylo doma. Protože bratr mě nenáviděl a rodiče zase veškerý svůj čas a finance vkládali do jeho rodiny. Bratrovi se totiž už v 19 letech narodil syn a tak potřeboval někde bydlet. A tak mu rodiče sehnali 3+1, který pro něj i koupili.

Byly doby kdy jsem mu to přál. Byl to přece jenom starší bratr a já ho měl rád.

Ale čím jsem byl starší, tím víc jsem si uvědomoval jak velká chyba to byla. Nezasloužil si mojí náklonnost. 

Všechno to, co pro mě bylo domovem mi vzal. Nenechal mi absolutně nic.

A když viděl jak dobře funguje první syn, který na sebe strhl veškerou pozornost našich rodičů. Tak rychle zapracoval na dalším. A tentokrát rovnou trefil dvojčata.

Já jsem přestal existovat úplně.

A tak jsem si začal dělat, co jsem chtěl. Z domova jsem začal odcházet už v 16 letech. A i když mě domů vodila policie, tak jsem se nenechal zlomit a vždycky zase utekl. 

Nakonec jsem jen tak tak dokončil školu a zmizel nadobro.

Nenáviděl jsem je všechny. Bráchu za to, že na sebe schválně strhl pozornost. A rodiče, že mu to všechno sežrali.

Dva pohledy jednoho příběhu.

Dva lidé s obrovskou záští v srdci, která je už nikdy neopustila.

Dá se taková věc vůbec řešit, když už je v člověku takhle hluboko zakořeněné přesvědčení o „pravdě“?

Samozřejmě že ano. Důležité je, že ten daný člověk musí chtít. Musí si uvědomit, že něco v tom jak vidí minulost, není něco v pořádku. 

To že jako děti nejsme schopni vyhodnotit situaci a chováme se čistě intuitivně. Je normální.

Neumět si však jako dospělý člověk srovnat fakta, je opravdovým problémem.

Ani jeden z bratrů nemá právo na své straně. Situace se jednoduše vyvíjela s ohledem na to, co se dělo a co mělo větší prioritu. 

A prioritou je myšleno to (pokud začneme od začátku), že pokud se narodí mladší bratr, tak je jasné, že v tu danou chvíli má větší pozornost. Neznamená to však, že by starší bratr dostal méně lásky. A postavit mladšího bratra do pozice viníka, když jeho jediným prohřeškem bylo to, že se narodil. Je opravdu velká myšlenková chyba. O to větší, pokud si to člověk odnese až do dospělosti.

Další prioritou je narození dítěte jednoho z bratrů. Je to důležitý milník v životě. A je logické, že taková událost dostane hlavní prioritu v životě všech. Žárlit na lásku a pozornost, která je dítěti dávána – obzvlášť u dospělého člověka -, je opravdu velkou chybou.

Po několika terapeutických sezeních* jsme dokázali v obou bratrech určit správný pohled na situaci. A hlavně ukázat, že problém není v tom druhém. Ale problém je v nich samotných a v tom jak si vše nesprávně spojili dohromady.

A to, že pro ně bylo daleko víc příjemné nechat mozek v zajeté nenávisti. Než zkusit najít jiné souvislosti.

*Sezení s poradcem zajistili jejich přítelkyně.

A i když se možná zdá, že hlavním cílem bylo oba bratry usmířit. Tak pro mě bylo hlavní prioritou každému z nich dát možnost odpustit sám sobě za to, jak druhého bratra nenáviděli. Protože si musíme uvědomit, že nás netrápí to, že nám někdo ublížil. Ale trápí nás to, že jsme to dovolili. A to že jsme dopustili, aby naše mysl nenáviděla.

A proto moje rada zní: nikdy nedávejte vinu svému okolí za to jaký život žijete. Protože jedině vy rozhodujete o tom, co se vám může stát a co se vás může dotknout. Vy rozhodujete o svém světě.

Pokud by jste s něčím podobným potřebovali poradit, nebo chcete více

Pokud by jste s něčím podobným potřebovali poradit, nebo chcete více rozvést tento článek. Tak mě můžete kontaktovat na telefonním čísle 607 856 588. Nebo na emailu info@nrwebmedia.cz. Budeme rádi pokud nám zašlete námět na myšlenku, která by Vás zajímala.