24. 1. 2022

Naučte se naslouchat, protože je to velmi důležitá věc při komunikaci

Od Jan Rzounek

Když s někým mluvíte, tak nemůžete přebírat veškerý rozhovor. Protože potom to není dialog. Ale je to jenom čistě útlak. Vést s někým rozhovor znamená říct svůj pohled, ale dozvědět se i nějaký názor, který si mohu sebou odnést a který mě obohatí. Vše ostatní znamená, že člověka pouze utlačujete a snažíte se mu za každou cenu sdělit svou myšlenku. Kterou považujete za tu nejlepší a nejdokonalejší.

V takovém případě, ale nepotřebujete k rozhovoru další lidi. Pokud nejste teda nějaký psycho maniak. Jednoduše s někým diskutovat už vychází samo od slova diskuze, což znamená vyměňování si názorů. A pokud toho není někdo schopen, tak nemá ani cenu s ním o čemkoli hovořit.

Takže základní myšlenkou zůstává vyslechnout si názor i druhé strany. Dát jí dostatek prostoru k tomu, aby vám dokázala sdělit svůj názor. A nesmíme také zapomenout na to, že ne všichni jsou tak zdatní řečníci. Ale to rozhodně neznamená, že by neměli co říci. Stačí jim pouze k tomu dát prostor a vyslechnout si jejich názor.

Takže pokud jste doopravdy chytří a zajímá vás, co se kolem vás děje. A zajímá vás názor ostatních lidí, abyste tak mohli obohatit svůj vlastní život. Tak naslouchejte.