28. 1. 2022

Které věci z vás dělají zaměstnance, kterého si každý vedoucí, nebo majitel všimne

Od Jan Rzounek

Jak si říci o vyšší ohodnocení v práci | Část II.

V prvé řadě musíte vědět jestli jste člověk, který má rád kolektiv lidí, kteří ho uznávají a na které hezky působí a chce zapadnout. A nebo jste člověk, který má určité ambice, které aniž by někoho omezovali, je schopný v práci uplatnit.

Pokud jste totiž člověk, který dává větší přednost tomu jak na něj ostatní pohlížejí a je rád tím člověkem o kterém všichni říkají ,,to je ten skvělý člověk, který je nekonfliktní“. Tak je to sice skvělé a rozhodně v tomto ohledu budete v práci spokojení. Ale těžko se dostanete k nějakému lepšímu postavení. Jste totiž typ člověka, který se snaží být nekonfliktní za každou cenu a jako takový by jste těžko zvládli nějakou vůdčí pozici. A tím vás ale nezrazuji od toho abyste se v práci nesnažili o to být úspěšní. Jen musíte počítat s tím, že váš kariérní postup nebude tak velký. Ale pokud odvedete opravdu dobrou práci, tak věřím tomu, že to váš šéf ocení a postupně vám bude zvyšovat plat. Jen je pro vaší psychiku lepší vidět věci reálně. A zbytečně se nevystavovat tlaku z personálního postupu ostatních. 

Potom zde máme ten typ lidí, kteří mají ambice a doufám, že nekonfliktním způsobem, se snaží dostat v hierarchickém firemním žebříčku, co nejvýše. A jste to vy, kterým nevadí, že vůdčí pozice sebou bohužel přináší určitý typ osamocení. Protože jako vedoucí musíte bohužel říkat věci svým podřízeným, které ne vždy jsou pro zaměstnance pozitivní. Obzvlášť pokud se jedná o práci přesčas. Nebo navýšení pracovních norem.

Pokud jste na toto připraveni, tak určitě dosáhnete za předpokladu, že máte potřebné schopnosti, vysokého postavení.

Píšu zde o tom hlavně proto, abyste si ať první, nebo druhý uvědomili, že každá věc obnáší určité omezení. Být v očích ostatních skvělý znamená jednoduše nebýt dobrý vůdce. A být dobrý vedoucí znamená nebýt součástí kolektivu. 

Je na každém z vás, kterou z těchto stran si vyberete. A která z nich vám sedí nejvíce. Důležité je uvědomit si kam člověk patří, aby se zbytečně nevystavoval stresům a následně depresím. Protože pokud si určíme jací jsme a kterým směrem chceme jít. Tak to do našich životů vnáší spoustu klidu.

Ať už jste ale ženou, nebo mužem. Nebo jste typem nekonfliktního člověka, nebo naopak tím, který je ambiciózní. Tak všechny spojuje jedna věc. A to je uvědomit si jakou hodnotu máte pro svou firmu a svého zaměstnavatele. 

Jak ale říct svému zaměstnavateli například to, že chci přidat? Že mám pocit, že odvádím dobrou práci a že si za to zasloužím větší peníze?

Rozhodně nesmíte šéfa zaskočit slovy ,,přidejte mi, protože si to jednoduše zasloužím“. Protože i kdyby jste měli pravdu, tak tímto agresivním způsobem toho moc docílíte. V tomto případě totiž použijeme pořekadlo ,,ukázaná platí“.

Nejlepší je pokud za vás mluví vaše činy a pokud se pro firmu stanete nepostradatelní. Což v prvním případě znamená, že nic není hned. Takže nikam nespěchejte, všechno v klidu. A pracujte, tak abyste na sebe byli pyšní.

U všech, kteří za mnou přišli pro radu se osvědčila technika postupného uvolňování dovedností. Což v praxi znamená. Že odvádíte práci na, kterou jste byli najati. A postupem času, když někdo potřebuje pomoct s nějakou specifickou věcí, tak jednoduše pomůžete. Občas zůstanete déle v práci. Na otázku vašeho vedoucího ,,mohl byste přijít zítra do práce na výpomoc“, se říká okamžitě ,,samozřejmě“ – kyselý obličej a oči v sloup vám určitě moc nepomohou i přesto, že řeknete později ano. Věřte tomu, že tuto rychlou odpověď a dobře odvedenou práci ve vašem volnu si váš šéf určitě zapamatuje. 

Co hodně zabírá, je také nekonfliktní přístup k práci. Pokud totiž svojí práci vykonáváte bez zbytečných řečí kolem. A nebo toho, že byste se scházeli na kuchyňce a tam si neustále stěžovali. Vyvarujete se jednoduše těchto debat, které ostatní vedou. A budete schopni případně takovou debatu obrátit k něčemu pozitivnímu. K něčemu, co se ani nemusí týkat práce. Tak dřív, nebo později to váš šéf zaregistruje. Obzvlášť pokud do pracovního prostředí přinesete klid a pohodu. A to například tím, že se nepřidáte k ostatním po ránu, kteří už ve dveřích říkají jak je hrozně štve, že do práce vůbec museli vstát. Ale prohodíte třeba nějaký vtip, nebo připomenete film, který večer dávali v televizi. Tak je to opět ta pozitivní nálada, kterou vnášíte do pracovního prostředí a která vás vyzdvihuje nad ostatní zaměstnance.

Takže už tu máme dobře odváděnou práci, není pro vás problém přijít občas navíc do práce, rádi pomůžete kolegům, jste pozitivně naladění, a do práce vnášíte dobrou energii.

Tohle všechno jsou věci, které z vás dělají zaměstnance, kterého si každý vedoucí, nebo majitel všimne. Bavíme se zde o čtyřech až šesti měsících. Protože samozřejmě budete v tomto trochu exot (v tom nejlepším slova smyslu) a tak bude chvíli trvat než vám to vlastně vedoucí podniku uvěří. Ale protože to vychází čistě z vás. A vy takto svojí práci odvádíte normálně. Tak takto získaná důvěra se potom velmi pozitivně promítne do vašeho postupu ve firmě a nebo minimálně do zvýšení platu.

A odměnou vám bude nejen dobrý pocit, ale časem budete moci v práci i polevit a přitom být stále v popředí úspěchu.

A je úplně jedno jestli jste žena, nebo muž. Důležité je, jak svou práci odvádíte. Co dokážete. A hlavně jací jste jako lidé.

Pokud by jste s něčím podobným potřebovali poradit, nebo chcete více rozvést tento článek. Tak mě můžete kontaktovat na telefonním čísle 607 856 588. Nebo na emailu info@nrwebmedia.cz. Budeme rádi pokud nám zašlete námět na myšlenku, která by Vás zajímala.