28. 1. 2022

Umění říct si o zvýšení platu není otázkou pohlaví, ale otázkou toho, co umíme a dokážeme

Od Jan Rzounek

Jak si říci o vyšší ohodnocení v práci | Část I.

Už desítkami možná stovkami let zajeté stereotypy nám do hlavy zakořenily pocit, že rozdíl mezi ženami a muži, je tím nejdůležitějším co rozhoduje o našem zaměstnání. A hlavně o výši platu.

V tomto ohledu si možná některé ženy myslí, že muži mají navrch. Mají lepší podmínky, lepší plat, lepší zacházení. Ale bylo by chybou si to myslet. Už jen z toho důvodu, že napříč pohlavími existují pracovní pozice, které byly vývojem společnosti přiřazeny buď k mužům a nebo ženám. Takže tam kde se ubírá mužům se zase přidává ženám a naopak.

Můžeme se bavit například o recepční, nebo zubní laborantka, letuška, asistentka ředitele, květinářka. To všechno jsou pozice kde může těžko uvidíme. A pokud ano tak si myslíme, že je minimálně gay. A nebo máme za to, že se na takové místo muži prostě nehlásí. A pravda je určitě hodně v tom, že se na to muži nehlásí. Protože proč se hlásit někam kde jako muž vyžadován jednoduše nejste. Každá větší společnost má na recepci radši krásnou blondýnku, než hezkého kluka. Ano, je to zastaralé myšlení. A teď tady můžeme polemizovat nad tím, že by se to všechno mělo změnit. Ale potom přijdeme na tu recepci a vidíme tam muže. A první co nás napadne bude, co tam vůbec dělá.

Než začneme ještě rozebírat jestli je výhoda být muž nebo žena. Tak se podíváme ještě na druhou stranu.

Řidič náklaďáku, horník, instalatér, kovář. V těchto, podle společnosti, čistě mužských zaměstnáních těžko budete asi čekat ženu. A věřím, že ani sem se ženy nijak nehrnou. A zase mám za to, že to není z důvodu, že by se zde nedokázali uplatnit. Ale proto, že je do nich neustále vkládaná myšlenka, že tyto profese jednoduše nejsou pro ně. A nikdo zde na ně nečeká. A zase buďme upřímní. Už jsme tak neuvěřitelně zkostnatělí v našich názorech, že vidět například ženu za volantem náklaďáku. V nás bude evokovat myšlenku, že je to lesba. 

A opět tady můžeme diskutovat o tom, že by se to mělo změnit a že svět by neměl být tak škatulkován. Ale jakmile takovou ženu uvidíme, tak nás nikdy nenapadne nic extra světoborného, než právě to, že tato žena má nějaký problém se svou pohlavní identitou.

Když nejde změnit svět, tak musíme změnit náš samotný přístup.

Doba se totiž hodně posunula a i když neustále v našich hlavách zůstávají tyto předpotopní myšlenky a názory. A spíš než aby to lidé řešili, tak se uchylují k různým genderově ještě více odlišným názorům. Jako je například to, že Evropská unie chce zakázat oslovení dámy a pánové, aby se náhodou neurazili ti, co jsou například bezpohlavní, nebo vyznávají obě pohlaví najednou. Jednoduše v tom dělají ještě větší bordel než v tom je.

Osobně si myslím, že názory těch kteří jsou schopni určovat pravidla pro širokou veřejnost, ne-li pro celý svět, jsou velmi chybná. Protože já osobně už viděl ten posun v zařazení pohlaví jako velmi pozitivní. Ženy opravdu už v dnešní době dělají profese, které kdysi byly výlučně pro muže a naopak muži dělají profese, které kdysi patřily pouze ženám. Největší pokrok vidím v tom, že se to pomalu stávalo normálním v očích lidí. Protože díky sociálním sítím máme obrovský přehled o tom, co se děje po celém světě. A i když spousta lidí má tyto sociální média za zlo, které ostatní pouze připoutává k obrazovkám. Tak já osobně v tom vidím nepřeberné množství informací ke kterým bysme se neměli nikdy šanci dostat. 

Každý den můžeme vidět ženy, jak tvrdě pracují ve stavebnictví, řídí kamiony a autobusy, vykonávají tvrdou dělnickou práci, nebo jsou automechaničkami, klempířkami.

Muži naopak vytvářejí úžasné květiny, cukrářské výrobky, získávají ocenění za práci v kanceláři, vyšívají, nebo jsou profesionálními dekoratéry a kadeřníky.

Svět se jednoduše mění, nebo možná už jiný byl. A my jsme pouze neměli možnost ho vidět globálně. Ale svět je plný možností pro obě pohlaví. A pokud někde narazíte na lidi, kteří ještě stále uznávají pouze archetypy pro určité pozice. Tak je možná dobré jít o dům dál. Protože důležité je to, co ovládáte, dokážete, umíte. A ne to jaké máte pohlaví.

Takže ať už jste žena a nebo muž, tak jste na jedné úrovni.

Tak teď můžeme přejít k tomu, jak si správně říci o výplatu. Jak upevnit svoji pozici ve firmě a ukázat, co opravdu dokážete. Protože už víme, že svět není zkostnatělý.