29. 1. 2022

Jak správně přistupovat k nemocem | Jak se chovat k svému tělu a svému okolí

Od Jan Rzounek

Covidový čas přinesl sice spoustu omezení a pro řadu profesí i trápení. Ale dá se v něm najít i hodně pozitivního. 

Jedna z těch pozitivních věcí je to, že i ty největší „pankáči“ se naučili mít si ruce. Při kašlání a kýchání si zakrývat ústa a celkově být trochu ohleduplnější k ostatním.

To, co ale nejvíc oceňuji je, že lidé pochopili, že chřipka je jednoduše civilizačním onemocněním, které se snadno přenáší a neexistuje na něj lék. A tak už to začíná být trošku jiné než kdysi dávno, kdy se do práce chodilo normálně z nudlí u nosu, s kašlem, a s nastupující horečkou. Teď už lidé jednoduše chápou, že to není jen o nich. O jejich zdraví. Ale, že svým kašláním, kýcháním, neustálým smrkáním, svým dotýkáním se předmětů na, které potom sahají ostatní, ohrožují jiné. A i když se jedná třeba o slabou chřipku, tak vystavují ostatní tomu, že jsou potom také nakaženi. A pokud jsou dotyční zodpovědní, tak zůstanou jednoduše doma a léčí se. A tím se, tak omezují na úkor těch sobečtějších z nás.  

A takhle by to mělo fungovat. A já osobně vidím, že takto už to fungovat i začíná. Pokud mám jakýkoliv symptom. Ať je to zvýšená teplota, kašel, kýchání, perspirace, nebo zahlenění, tak zůstávám automaticky doma, nebo (hlavně) navštívím lékaře. A pokud potřebuji někam přejít, abych si něco vyřídil, tak použiji roušku a v tom úplně nejlepším případě i latexové rukavice.

Jde o to naučit se být ohleduplný. Protože z tohoto typu ohleduplnosti, potom vznikne jedna obrovsky úžasná a dobrá věc. Nejenom, že budete mít dobrý pocit z toho, že děláte něco správně a chráníte tím ostatní – protože je nevystavíte zbytečnému nachlazení a potom omezení jejich volného času, nebo pracovní aktivity -, ale hlavně se naučíte správně chovat ke svému tělu. A přestanete ho zbytečně zatěžovat. Protože pevně doufám, že ten čas kdy jsme chodili nachlazení do práce jsou už dávno pryč. A že nás tato doba naučila být zodpovědnými, ohleduplnými a hlavně uvědomovat si to jakým způsobem se chováme k vlastnímu tělu.

Pokud se tedy cítíte nemocní, tak navštivte lékaře, který určí nejen diagnózu, ale i následné léčení.

Chovejte se prosím zodpovědně a nebojte se použít mozek. 

Já osobně nejsem očkovaný, protože po poradě u lékaře mi bylo sděleno, že je to v mém případě zbytečné. Nejsem ve věkové kategorii, která by byla v ohrožení. Ani nemám žádný jiný problém, který by mohl mé tělo oslabit natolik, že by pro mě chřipka byla nebezpečná.

Což mě přivádí ještě k myšlence, že pokud se chcete nechat očkovat, tak prosím nevyužívejte očkovacích mobilních center, které jsou na různých nádražích a v nákupních centrech. Vždy se o očkování poraďte se svým lékařem, který důležitost očkování určí dle vaší anamnézy.

Přeji Vám hodně zdraví a štěstí.