31. 5. 2022

Aktualizace: Napadení Ukrajiny Ruskem je zločin | věci šly řešit jinak

Od Jan Rzounek

Aktualizace 17.9. 2022

Jako každý člověk, který se nikdy předtím nezajímal o zdravotnictví nebo politiku, v takto širokém okruhu problémů. Tak i já samozřejmě pomalu procházím celým spektrem těchto komplikací, které jsou pro nás nové.

Nejvtipnější je, že ti lidé kteří nejvíc vykřikují všude kolem, že z běžných občanů se stávají experti na vakcinaci a světovou ekonomiku. Jsou právě ti, kteří se vlastně zničeho, stali rádoby něčím.

Příklad uvedu třeba na tom, že na sociálních sítích se z dvou třetin bavíte s lidmi, kteří mají vytvořený falešný profil. A ti vás nejvíce napadají v tom, že se stáváte rádoby expertem na věci, kterým nerozumíte. Ale přitom sami zaplavují internet nesmysly, které nedávají ani hlavu ani patu, a ještě k tomu využívají anonymitu. Jednoduše pokrytectví v praxi.

Ale co také čekat od profilu bez identity.

A ano. Lidé se stali a nebo pomalu stávají experty ve vakcinaci, celosvětové politice, celosvětové ekonomice, a v historii války a novodobých konfliktech.

A proč? Protože jim jednoduše nic jiného nezbývá.

Ale co je možná důležitější je to, že žijeme v době informací, které máme lehce dostupné ve svých telefonech a počítačích. A díky tomu už nejsme, tak lehce ovladatelní.

V každém případě tím vším jsem chtěl říct, že se neustále vyvíjíme a ve svých úsudcích vytváříme chyby, z kterých se následně učíme. A tak je to v pořádku. Tak to má být.

Nemusíme se stydět za to, že něco nevíme. Ale měli bychom mít dostatek sebereflexe, abychom dokázali přijmout fakt, že jsme se zmýlili. A umět to napravit a najít pravdu.

Například já jsem v původním článku z 31.5. 2022 měl za to, že Rusko vtrhlo na Ukrajinu kvůli revitalizaci politiky a ekonomiky v zemi.

Chyba.

Dnes už víme, že NATO pod záštitou USA rozšiřovalo tak dlouho své území, až překročilo pomyslnou červenou čáru. A vyprovokovalo Rusko k opětovné intervenci na Ukrajinu. Plus se k tomu přidal fakt, že jsou východní Ukrajinci utlačováni nacisticky smýšlejícími Ukrajinci ze západu. Ukrajina je názorově rozdělena podobně, jako tomu bylo u nás se Slovenskem. Plus je tam spousta problémů, které se musí vyřešit než se tato země stane demokratickou a prosperující. Musí dojít k denacifikaci, vymýcení korupce a oligarchů, dát dohromady zdravotnictví, zvolit politiky, kteří budou myslet na to, co potřebuje Ukrajina a ne, co potřebuje USA nebo Rusko. Vzít si zpět svou infrastrukturu a průmysl. Zbavit se závislosti na západu. Schválit jako úřední jazyk ruštinu i ukrajinštinu. Zavést řádný sociální systém a pracovní rovnost. Atd..

Nejhorší na tom je to, že jedním z hlavních viníků tohoto válečného konfliktu je Česká republika.

A to díky naší vládě v čele s Petrem Fialou, který před začátkem konfliktu poslal na Ukrajinu armádní techniku. V době kdy ještě nikdo nevěděl, že k jaké intervenci dojde. Jediný kdo to mohl vědět, bylo maximálně USA. Takže názor si udělejte sami.

Osobně si myslím, že každá věc má svůj důvod. A tady konkrétně to nebude jenom zájem USA, ale i Německa.

Už jen proto, že díky konfliktu si z nás udělali peněženku, pro své dorovnání poškozené ekonomiky Green Dealem.

Ale na to napíšu zvlášť článek.

V každém případě mýliti se je lidské. A nezapomeňte na to, že celý život se učíme.

A není ostuda nevědět.

Ale je ostuda, bezhlavě jít pouze za myšlenkou rádoby vůdčí osobnosti.

Sami hledejte pravdu, sami tvořte své názory. Protože vaše vlastní myšlenky, je jediná svoboda kterou máte.

Jako příklad vám ukazuji vlastní vědomostní růst. Podívejte se, co jsem psal před čtyřmi měsíci, a co píšu teď.

Tak se nenechte ovlivňovat. Ale používejte dostupné informace a zdravý selský rozum.


Původní článek z 31.5. 2022

Ať se nám to líbí nebo ne, tak musíme na věci nahlížet reálně. Stejně tak jako mluví jasně zákony v České republice, tak se musí dodržovat i mezinárodně stanovené dohody.

Ukrajina byla v roce 1991 vyhlášena demokratickým státem po odtržení od sovětského svazu. A tak musí být i brána. Takže i přesto, že je Ukrajina vedena jako rozvojová země, která podle indexu lidského rozvoje je na 74 místě, tak má jednoduše svá práva.

Ruská intervence na území Ukrajiny nemá omluvu. A to ani přes obsáhlé vysvětlení Vladimíra Putina, které před třemi měsíci předložil světu.

Ano, Ukrajina se očividně od roku 1991 stala zemí plnou korupce, oligarchů, mafie, sociální nerovnováhy, rozpolcena na ukrajinské a ruské obyvatele.

Lidé odcházeli již před rokem 2014 – kdy Rusko na základě válečného konfliktů získalo Krym v nelegitimním referendu – a hledali práci v okolních zemích. Do dnešních dnů se jedná o zaměstnání bez odbornosti. S platy až trojnásobně nižšími, než by dostal český občan.

I přes všechna tyto fakta. Ať již s nimi souhlasíme, nebo ne. Nemělo Rusko v demokratickém světě jakýkoli nárok, ani omluvu, pro svůj vpád na Ukrajinu.

Pokud se ruským státníkům zdálo, že na ukrajinském území dochází k nějaké genocidě (masakr v Oděse). Nebo měli pocit, že musí zachránit poslední zbytky funkčnosti státu. Tak mohli naopak vytvořit plán k revitalizaci Ukrajiny, který mohli předložit Evropské unii. S kterou mohli společně nabídnout ukrajinské vládě možnosti, které by vedly ke zlepšení života ukrajinských obyvatel.

V každém případě se mohlo k věcem přistupovat citlivěji s ohledem na to, že nikdo už by jistě neměl zájem o další Euromajdan.

S válečnou intervencí se jednoduše souhlasit nedá.