12. 7. 2022

Energetický expert Ivan Noveský v rozhovoru s Jindřichem Rajchlem o stavu české energetiky, akcionářích, lipské burze, ČEZu, inflaci, zdražování a možnostech řešení

Od Jan Rzounek

Přepis rozhovoru

Jedná se o přepis rozhovoru, kde jsou dodané informace o subjektech a odborných výrazech, kterým by laik nemusel rozumět. A tak by pro něj bylo těžší vytvořit si okamžitou a celistvou představu o probíraném tématu.

Celý rozhovor ve video formátu je umístěn na konci tohoto přepisu.

Rozhovor se týká půjčky 74 miliard Kč, kterou poskytla Česká republika skupině ČEZ, aby mohla navýšit svojí jistinu na energetické burze v Lipsku. A o problémech s tím spojenými.

Rajchl: Co je to vůbec ta jistina, která se poskytuje na lipskou burzu?

Noveský: Skládá se určitá jistina, kdy ten výrobce elektřiny garantuje, že na burzu dodá energii za smluvenou cenu.

Pokud se mohu vyjádřit k tomu, že Česká republika poskytla tento úvěr, tak ho osobně z pohledu energetického považuji za zločin.

Z hlediska energie jsme dlouhodobě exportní stát. A místo aby jsme energie, které vyrobíme šetřili pro budoucí stav nedostatku – protože s největší pravděpodobností Rusko přestane dodávat plyn -, tak ho exportujeme.

A ještě pro udržení na lipské burze bereme peníze daňových poplatníků.

Rajchl: Pokud teď pošleme ty tři miliardy eur na lipskou burzu, tak jsme tam vlastně de facto zavázáni obchodovat. Já vím, že vy jste s Pavlem Janečkem a s Vláďou Štěpánem navrhovali burzu opustit a maximálně tam prodávat přebytek. A teď vlastně, ve chvíli kdy pošleme 74 miliard českých korun, tak to tam zůstane ležet jako jistina. Jako když složíš kauci na nájem a dokud tam bydlíš, tak se k těm penězům vlastně nedostaneš, a s těmi penězi nemůžeš ani nijak hospodařit.

Noveský: To může být právě ještě horší. Tam je další problém. Ta jistina se mění podle cen. A vzhledem k tomu, že ostatní státy jako třeba Německo se chová naprosto neseriózně z pohledu energetického – protože Německo si likviduje vlastní pevné zdroje jako jaderné elektrárny a uhelné elektrárny -, to znamená, že v Německu se vytváří deficit a to bude velký problém. 

To samé ve Francii, kde začíná být také velký problém, protože frantíci odstavili půlku svých jaderných elektráren už před zimou a bohužel většina z nich je odstavena ne kvůli plánovaným odstávkám, nebo opravám. Ale kvůli tomu, že jsou tam technické závady, které neumožňují další provoz. To znamená, že v Evropě se vytváří obrovský deficit elektrické energie, společně s plynem. A tím, že se vytváří deficit, tak samozřejmě ty ceny půjdou nesmyslně nahoru. 

Už dnes, když se podíváš na PXE (POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s., je energetická burza specializující se na energetické trhy střední a jihovýchodní Evropy), tak tam vidíš, že už chtějí 355 eur za megawatthodinu. To znamená nějakých 8,70 Kč za kilowatthodinu. A to je vlastně pouze silová elektřina ke, které musíš ještě připočítat distribuci, všechny poplatky, daně a tak dále. 

To znamená, že my se dostáváme do šíleně obrovských výšek a to úplně nesmyslně. A přitom, když se člověk podívá na burzu a potom se podívá na ČEZ na export. Tak my jsme v roce 2020 vyváželi elektřinu za 88 haléřů za kilowatthodinu. A k tomu měl ČEZ očištěný zisk po zdanění 22,8 miliardy Kč. V roce 2021 už byla vývozní cena elektřiny 3,25 Kč za kilowatthodinu, ale očištěný zisk ČEZu klesl po zdanění na 22,2 miliardy Kč. 

Rajchl: Jak je možné, že se ti zvedne cena komodity, ale vlastně nezvýší zisk?

Protože jestli se ti zečtyřnásobí cena toho, co vyrábíš a výrobní náklady zůstanou stejné, tak v tom případě by se ti asi měl nejspíš zvýšit zisk, ne?

Noveský: Já jsem v tomhle rozhodně došel ke stejnému názoru. Ale v ČEZu existuje něco jako je dozorčí rada, takže tato otázka je spíše na ně.

Rajchl: Takže pokud se vrátíme na začátek, tak pokud se bude zvyšovat cena elektřiny na burze, tak se vlastně bude muset zvýšit jistina, kterou my tam budeme skládat.

Noveský: No pokud si vezmeš, že ČEZ jako stát dostane z dividendy 18 miliard Kč, ale hned 74 miliard Kč půjčí ČEZu zpět – a to ještě peníze s kterými vlastně do budoucna nebude moc absolutně nakládat -, tak je to jednoduše naprostý nesmysl. Za české mzdy se zde vyrábí česká elektřina, která se pouze ze spekulativních důvodů bude honit někde přes burzu?

Existuje naše pracovní skupina Energie není luxusní zboží, založila jí Alena Vitásková při svém institutu. Protože když viděla, ještě na podzim, jak jsme zoufalí a snažíme se – ještě předtím než bouchla Bohemia energy a v té chvíli už jsme věděli, že se to nedá zastavit a že to jednoduše musí prasknout -, tak nás tehdy sjednotila a řekla, ,,pojďme vystupovat jako skupina”. A díky této skupině se snažíme prosadit například DPI (Dodavatel Poslední Instance, je dodavatel elektřiny nebo plynu, který převezme dodávku energie v případě úpadku dosavadního dodavatele. Dodávku zahajuje okamžitě, domácnostem, firmám nebo obcím. Tak nehrozí přerušení přívodu elektřiny nebo plynu), aby to fungovalo, aby ti lidé nepadali do té zoufalé bídy. Ale mezitím ten stát opravdu dělá všechny možné kroky k tomu, aby tu republiku potopil a tu energetiku zničil.

Rajchl: Já teď musím odbočit, protože vidím v komentářích pozdrav od Janičky Zwyrtek Hamplové, tak bych ji chtěl poděkovat, protože někdo tady psal proč nekonáme jako právníci. Tak Janička udělala obrovský kus práce a my jsme si přes noc tady vyměňovali maily a ona finalizovala své trestní oznámení na stát pro porušování správy cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Takže Janička už to podala za sebe. Za což jsem moc rád.

A já jí samozřejmě budu maximálně podporovat, protože i celé naše sdružení Pro Libertate se tady v podstatě snaží dělat právně to samé, co vy děláte v energetice.

Já jsem opravdu naprosto přesvědčený, že k naplnění skutkové podstaty trestných činů u obou případu došlo. Protože tady to je až fascinujícím způsobem nepochopitelné nakládání s majetkem nás všech a našimi penězi.

A nejhorší na všem je to, že pokud bude rapidně růst cena elektřiny a ten čas bude muset doplňovat tu svoji jistinu na burze, tak vlastně nevyděláme nic protože těch 74 miliard Kč, je vlastně čtyřletá dividenda. To jsou vlastně čtyři roky na dividendě, co teď stát poslal ČEZu, které úplně zbytečně uložil na burze. A pokud se znovu zvedne cena elektřiny, tak Lipská burza řekne zaplaťte dalších například 15 miliard Kč. Takže ten stát bude neustále dotovat tu jistinu na burze.

Noveský: Já bych chtěl nejdřív velice moc pozdravit paní doktorku, protože si jí nesmírně moc vážím.

A já samozřejmě, když jsem kdysi zařizoval úřad pro zastupování ve věcech majetkových, tak právě ti mí státní zástupci ve věcech netrestních měli tyhle věci hájit a hlavně na to dbát. Ale bohužel jak je vidět, tak stát se nám úplně utrhl z řetězu, myslím to vedení státu, a chová se k těm penězům jako kdyby se jich chtěl zbavit. Jako kdyby mu vadily v tom rozpočtu.

Ale v čem vidím problém je to, že mi vlastně neustále podporujeme to zvedání těch cen pro ty naše obyvatele. A to je naprosto šílený kolotoč, který nesmírně roztáčí inflaci. A potom nám ještě řeknou, že za 60 miliard Kč budou dělat nějaké sociální tarify. Tak to ať se na mě nikdo nezlobí, ale to je normální výsměch. Protože to není řešení problémů, ale to je naopak prohlubování problému. A odskáčou to nakonec zase spotřebitelé a občané. Mě to opravdu připadá jako, když se někdo rozhodne hasit požár benzínem s pocitem, že čím víc tam toho benzínu nalije, tak tím spíš to uhasí.

Rajchl: Já osobně za sebe říkám, že nějaké sociální tarify je nesmysl. Protože skoro polovičku spotřeby elektřiny dělá průmysl a tomu nikdo žádný sociální tarif nedá. A firmy s takto vysokou cenou elektřiny to jednoduše nebudu moci ustát. A celá řada firem v tu chvíli zákonitě popadá. A k čemu tedy nakonec sociální tarif je, když ti lidé nebudou mít vlastně práci.

Noveský: Ne jenom, že lidi a firmy popadají. Ale města a obce budou padat. Protože města a obce mají přece příjem z výběru daní. A když ty fabriky nebudou, tak tam vlastně nebude DPPO (DPPO: daň z příjmu právnických osob, výpočet, zálohy, registrace), nebudou daně z příjmu fyzických osob. Oni vlastně vidí neustále jenom to DPH. Což je neuvěřitelně krátkozraká politika. A když vláda neustále vzhlíží jenom k výběru DPH a neuvědomuje si, že roztáčí inflaci a že to bude mít neuvěřitelný dopady ekonomický, sociální, ale i politický. Tak by člověk úplně brečel, co se u nás a ve světě děje. A vlastně dít se nemusí.

Rajchl: Vaše skupina (Energie není luxusní zboží) připravila řešení, který já mám zde na stole. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Minoritní vlastníci nedají ani korunu do navýšení té jistiny, která bude na lipské burze.

Noveský: No to je vlastně jejich majetkový prospěch. A to je ještě další otázka ohledně půjčky, která má být za 3% nebo za 5% p.a. (p.a., znamená roční úrokovou sazbu. Úroková sazba je promítnuta do RPSN.). Což je další otázka. To bude další věc. Podle mě je to trestný čin jako noha.

Rajchl: První miliarda je za tři procenta p.a.. Takže jestli mě někdo dokáže sehnat takovouhle půjčku, kdy vlastně v dnešní době je základní úroková sazba vyhlášená Českou národní bankou 7%, tak jestli je někdo schopný mi zajistit půjčku s úrokovou sazbou 3%, tak sem s ní. 

To je prostě naprosto šílená věc kdy je to jasná dotace. Kdy se zde začíná vytvářet kolotoč, kdy mi vlastně při zvyšování cen elektřiny budeme neustále zvyšovat jistinu na lipské burze a tím pádem nic nevyděláme jako stat. A jediný kdo z toho bude mít prospěch jsou vlastně minoritní akcionáři.

Noveský: To je jedna věc, ale hlavně ztratí na tom čeští občané a český průmysl a česká ekonomika. Všichni na tom ztratí. A ty peníze jdou úplně mimo.

A lidé si hlavně absolutně neuvědomují, že ta Lipská burza je naprosto zbytečná nadstavba kde se můžou maximálně prodat nějaké přebytky elektřiny, ale pouze na spotovém trhu. Ale vůbec ne do budoucna! Protože my jednoduše tu elektřinu budeme potřebovat! A my si nemůžeme dovolit vyprodat naše zdroje, když tady vlastně nikdo neví co bude. A to už jen kvůli energetické bezpečnosti.

Například pan Petr Fiala o ní mluvil, že chce zajistit energetickou bezpečnost pro Českou republiku. Tak tedy pojďme a zajistíme si energetickou bezpečnost a ne, že naopak budeme vyprodávat republiku do budoucna. To přece nejde!

Rajchl: No pan Petr Fiala dokonce použil slovo energetická suverenita. A netuším jestli tady někde u nás objevil nějaký ropný důl a nebo plynovou kapsu, ale pokud já vím, tak plyn a ropu nemáme a elektřinu vlastně za těchto podmínek prodáváme na rok dva dopředu do zahraničí. Což je strašný! To je naprosto nepochopitelný postup.

Noveský: Tak oni mají ti politici trošku jinou představu o tom, jak věci fungují. A tak měl možná pocit, že se zde ze dne na den postaví třeba tři Temelíny, troje Dukovany a bude vystaráno.

Rajchl: Pro mě je to naprosto nepochopitelný.

Ty jsi vlastně tady mluvil o francouzské EDF (EDF Energy, je britská integrovaná energetická společnost, plně vlastněná francouzským státem), která teď má ty odstávky jaderných elektráren. Ale EDF, je vlastně v rukou státu z 84% a stát reguluje tu cenu. A třeba pro letošek rozhodl o navýšení elektřiny o pouhé 4%. Kdežto u nás jsou to stovky procent. 

A to je přece ten postup, který by měl zvolit český stát. A navíc Francie oznámila dva dny zpátky, že chce vykoupit těch zbylých 16% od minoritních akcionářů, tak aby byl stát 100% vlastníkem. 

Noveský: I to je samozřejmě cesta. Ale je to cesta delší. My jsme navrhovali cestu daleko kratší, kterou použili Slováci. Velmi efektivní, kdy Slovenské elektrárne (Společnost Slovenské elektrárne, je největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Provozuje dvě jaderné, dvě tepelné, 31 vodních a dvě solární elektrárny, které dohromady generují více než 70 % celkové produkce elektrické energie v zemi. Stát je vlastníkem 30% podílu společnosti.), zastropovali cenu elektřiny do roku 2024 na 62 eurech za megawatthodinu. My tady teď máme na burze 355 eur za megawatthodinu. 

Takže oni to vlastně zastropovali alespoň pro ty lidi, aby je neožebračovali. Kdežto u nás se ti lidé budou ožebračovat na úkor ani vlastně nevím koho, protože netušíme kam ty peníze jdou.

Rajchl: Já prostě akorát nechápu, že když to jde ve Francii – i když nejsem fanoušek Macrona -, tak ale jednoduše ve Francii ten stát využívá svého kontrolního podílu a reguluje, tak cenu elektřiny a jasně, tak říká, že tu domácí spotřebu pokrývá z vlastních zdrojů. A to za regulované ceny.

A v momentě kdy Francie schválila pouze navýšení 4%, tak cena akcií v EDF spadla o čtvrtinu těm majoritním akcionářům a ještě, když stát řekl, že chce odkoupit ten zbytek, tak ceny akcií padly ještě o další polovinu.

A teď si vem, že kdyby to samé oznámil náš stát, tak za to, co jsme poslali na lipskou burzu jsme mohli odkoupit od minoritních vlastníků ČEZu těch 30% a bylo to vlastně naše.

Noveský: Tady je potřeba říct ještě jednu věc. Oni jdou totiž udělat oba ty kroky, ale já bych určitě začal tím rychlým krokem, tím zastropováním ceny za megawatthodinu jako to udělali Slováci. Protože by to bylo hotové za tři týdny. Takže kdyby nás ta vláda poslechla, tak jsme ještě dříve předtím než začal ten problém na Ukrajině, to měli dávno vyřešené. To znamená už v lednu tohoto roku. 

Rajchl: Přesně jak říkáš. Tímto jednoduchým a elegantním způsobem, který udělali na Slovensku, plus do budoucna odkoupit těch zbylých 30% ČEZu od minoritních vlastníků, a následně se poučit od francouzské EDF. A stanovit regulované ceny s regulovaným nárůstem každý rok, který ovšem je narůst snesitelný a odpovídá například inflaci na trhu. A ne tomu šílenému nárůstu, který nastal letos.

Noveský: A to na Slovensku paradoxně vlastně neměli tu výhodu, nebo nevýhodu, to už je otázka jak se to vezme. Toho dodatečného zdanění solární elektřiny. Což je u nás precedens, že to takhle je. Že to takhle funguje. Že se jednoduše nezdaní i nadměrné zisky z elektřiny z jaderných elektráren. Tak jako se zdanil zisk ze solárních elektráren. To je opravdu technikum, které je tady osvědčené.

Rajchl: Pro mě osobně je celá ta anabáze naprosto šílená. Já říkám, že si nedovedu představit, že by se někdo takto choval k vlastnímu majetku. Představte si, že vlastníte 70% nějaké nemovitosti a jdete tu nemovitost opravovat. A vy tu opravu celou zaplatíte a ten kdo má 30%, tak na to nic nepřispěje. A teď ještě vidíte, že vám do toho domu zatéká a že do toho budete muset dále investovat. A zase víte, že to zaplatíte pouze vy. Což vlastně znamená, že neinkasujete žádný zisk a ten kdo má těch 30%, tak se pouze veze a krásně inkasuje peníze. Což například teď na těch dividendách bylo 7 miliard Kč. To jsou opravdu velké peníze. A najednou Česká republika, čeští daňoví poplatníci dávají ČEZu 74 miliard Kč. A tihle minoritní vlastníci nedají ani korunu. Což já považuji za naprosto šílený. 

Takhle by se jednoduše ke svému majetku nikdo nechoval. Proto já si myslím, že to trestní oznámení je naprosto na místě.

Noveský: A to si ještě představ, že těch sedm miliard Kč – i když je to hodně peněz -, ale samozřejmě není to nic v porovnání s tím o co přicházíme ročně. Přicházíme o 300 miliard Kč ročně na té elektřině díky tomu, že to ženeme přes lipskou burzu.

Rajchl: No a teď když ještě spočítáš vlastně celkovou tu naší spotřebu, která při těch současných cenách dosahuje jednoho bilionu korun při zapojení všech domácností a průmyslu. A teď si vezmeš, že to celé prodáme na té burze v Lipsku a stát z toho inkasuje 18 miliard Kč a ještě vlastně pošle 74 miliard Kč zpátky do Lipska, tak já to jednoduše nechápu. To je prostě naprosto mimo moje chápání.

Noveský: I mimo moje.

Rajchl: Závěrem bych to tedy shrnul jaká řešení navrhujeme. A jaká by se měly udělat.

Z hlediska krátkodobého opustit lipskou burzu. Na základě toho, že zde zavedeme dodatečné zdanění z výroby jaderné elektřiny. Následně můžeme mít prostor k tomu abychom bohatli a regulovali si ceny na základě toho, co stát rozhodne. Stejně tak jako ve Francii.

Noveský: Tady se dá krásně nastavit nějaké 4 Kč za kilowatthodinu a budou všichni naprosto spokojení. Žijí lidi, žije průmysl, žije ekonomika. A ČEZ z toho bude mít 150% zisku.

Rajchl: My jsme s Janičkou zkoncipovali to trestní oznámení a teď budeme zvědavý jak si s tím poradí okresní státní zastupitelství. A jestli pana Stanjuru, který za to zodpovídá jako ministr financí, který je podepsán pod tou smlouvou, tak jestli skutečně tady okresní státní zastupitelství začne konat a nebo jestli nám předvede nějaký alibistický úhybný manévr. Něco ve stylu, že vlastně je všechno naprosto v pořádku.

Noveský: Ono to podle mě bude běhat po různých státních zastupitelstvích. To uvidíš. Tahle praxe je velmi osvědčená.

Dále už se oba pánové loučí. Děkují všem kteří sledovali, naslouchali a hlavně doufají, že se toto video bude dále šířit, aby více lidí pochopilo situaci, která se v energetice děje.

Udělení souhlasu o šíření textu

Přepis rozhovoru byl schválen politickou stranou PRO založenou Jindřichem Rajchlem. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Gizmoo, je NR WEB MEDIA.