20. 7. 2022

Jsme naprosto závislí na ruském plynu a ropě. Odpojit se je nesmysl. LNG nás nezachrání. Chce to přímí kontrakt | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Jsme naprosto závislí na ruském plynu. Na jedné straně hrozit Rusku sankcemi a embargem. A na straně druhé od nich požadovat neustále dodávky fosilních surovin je naprosto nelogické. A žádná jiná země na světě to nedělá.

Část 3.

…kde ten plyn vezmeme. A bohužel v tomhle celá Evropa svým způsobem nedělá úplně dobře. Nejsem v tomhle nějaký velký zastánce některých těch kroků, ale není to, tak jednoduché. Nebo nevím jak by si to představoval pan Rajchl ze dne na den nahradit ruský plyn?

Jindřich Rajchl: 

Já si nemyslím, že to je dobře ho nahrazovat. Protože ruský plyn bude vždy nejlevnější plyn. To je jednoznačná věc. Ty LNG terminály, které se tady vozí, logicky už jenom proto, že to je velmi nákladný proces, protože to musíte nejdřív zkapalnit pak zase převést pak zase dát do plynného stavu, je energetický obrovsky náročný proces. Z hlediska ekologie naprosto šílená věc. A vždycky to bude dražší než to, co se pošle trubkami. To je jednoznačná věc a já jsem prostě proto, aby ten plyn byl jednoduše, co nejlevnější. 

To znamená není to o tom ho nahrazovat. Ale je to o tom například získat nové zdroje, abychom měli diverzifikované riziko pro případ, že nám to Rusko někdy vypne. To souhlasím. Ale rozhodně nenahrazovat a rozhodně nesouhlasím s tím, že by bylo dobré se od ruského plynu odpojit. 

A druhá věc je, která je pro mě naprosto zásadní je to, že tady stát nakupuje nějaké LNG terminály. To je úplně směšná věc. To je pouze zástěrka, aby ten stát se snažil naznačit, že něco dělá. Aby lidem takzvaně zalepil pusu a řekl, ,,my se tady o něco snažíme”. 

Kdyby všechny LNG terminály, které v Evropě v současné době jsou dodávaly plyn pouze do České republiky, tak pokryjí 47% naší spotřeby. To znamená, že to je úplné šplouchnutí do vody a to, co jsme v současné době koupili, by stačilo na provoz naší republice ohledně plynu asi na 4 hodiny…

Karel Diviš: 

…to já nezpochybňuji. Já jenom říkám. Vy to říkáte, taky souhlasím. S tím, že to není nejlevnější a z druhé strany říkáte, že to není cesta odpojit se od ruského plynu. Kupujme ho dál. Taky se může stát, že nám ho vypne Rusko. Takže vy potřebujete tu diverzifikaci a potřebujete v tu chvíli ty zdroje mít. Když to řeknu i za cenu, že to bude dražší. 

Protože to byla ta moje první teze, že ty plynové elektrárny, že ten náš průmysl to zatím nutně potřebuje. Takže já ani z toho, co říkáte nevidím žádné zázračné řešení. Ale i vy říkáte, tohle není cesta. Takže, co je podle vás cesta? 

Jako musíme se dohodnout s Ruskem a z dalšími zeměmi Evropy a jiných částí světa, které mají plyn. To je v pořádku, s tím souhlasím. Ale není to, tak lehké to nahradit.

Jindřich Rajchl: 

Já to ani nechci nahrazovat! Ta cesta zaprvé, ze dne na den to nahradit ami nemůžete. To je jednoznačná věc. Nenahradíte to dřív než za čtyři nebo pět let. Hrát si na cokoliv jiného je prostě lež. 

Zadruhé je rozdíl mezi tím, že my se budeme chtít odpojit od ruského plynu a, že Rusko nám to vypne. To jsou dvě rozdílné věci. 

Já tvrdím nechceme se odpojit od ruského plynu. Ale zároveň, jako vždy v byznysu, nechci spoléhat na jednoho partnera. To znamená jakási diverzifikace rizika pro případ, že by se, tak stalo. Že by nám Rusko ten plyn vyplo. Je samozřejmě správná věc. Ale to je řešení střednědobé až dlouhodobé. Takže rozhodně já nechci a nebudu podporovat to, abychom se odpojili od ruského plynu z vlastní vůle. A to současné krátkodobé řešení, je využít států kolem nás. 

V tuto chvíli je to například Maďarsko, které má na 15 let dlouhodobě zafixováno cenu plynu za 220 dolarů tisíc kubíků. My aktuálně kupujeme přes 500 dolarů. A zřejmě brzy budeme přes 700 dolarů. 

A pokud bychom se s Maďarskem domluvili, tak Maďarsko má ve smlouvě s gazpromem právo odebírat více toho plynu. To znamená, že oni by mohli navýšit ten plyn a mohli by ho reexportovat do České republiky. A buďto nám to prodávat třeba s 10% přirážkou, dejme tomu za 250 dolarů. Což bychom pořád platili třikrát méně než teď. A nebo druhá možnost, je barterovat to za naší elektřinu. Což by byla úplně nejlevnější možnost. Což je krátkodobé řešení. 

Karel Diviš: 

Tomu já rozumím, ale nic proti tomu. Ale pořád ten maďarský plyn, je ten plyn z Ruska. Takže když se stane, že Rusko to vypne celé Evropě, včetně Maďarů, tak pořád mi neodpovídáte na to jak řešit, abychom nebyli závislí na ruském plynu v případě, že Rusko to vypne. Nejenom Evropě, ale i v Maďarsku.

Jindřich Rajchl:

Podívejte situace je taková, že pokud to Rusko vypne, tak je u nás konec. Je to game over. Právě proto je nezodpovědné chovat se, tak jako se chová naše vláda. A říkat, že Rusko je náš nepřítel a posílat na Ukrajinu zbraně a podobně. Protože když ten Putin zítra ty kohoutky vypne, tak je tady konec. To je konec ekonomiky komplet. Já říkám krátkodobé řešení z hlediska ceny, je to řešení, které jsem nastavil. Protože ta cena v současné době je naprosto smrtící, a znova: dával jsem příklad Preciosy, která vloni platila za plyn 700 milionů. Letos 2,2 miliardy. Není možné, aby to ta firma ustála. 

To samé teplárny, které jedou na plyn a tak dále a tak dál. A spoustu dalších firem. Například dnes jsem slyšel o Kohinooru. Velké firmy s tisíci zaměstnanci, které prostě skončí pokud ten plyn bude takhle drahý jak je teď. A to bude znamenat obrovskou ránu do Českou ekonomiku. Takže to krátkodobé řešení z hlediska snížení ceny, je dohodnout se například s Maďarskem. Ale jsou tady samozřejmě i další země s, kterými bychom se na tom mohli dohodnout. 

A střednědobé řešení, je postupně diverzifikovat riziko. Ale realita, kterou si musíme připustit je taková, že nejsme schopni ani v dlouhodobém horizontu zcela fungovat bez ruského plynu. Protože prostě ten LNG plyn jehož největším vývozcem je USA a Katar a třetím je zas a znova Rusko. Takže prostě i u toho LNG, je Rusko číslo 3 na světě. A za situace, že by to to Rusko vypnulo, nebudeme schopni pokrýt současnou spotřebu v žádném scénáři. 

Můžeme diverzifikovat rizika, abychom mohli pokrýt ztráty například v horizontu 10%, ale garantuji vám, že pokud by Rusko ten plyn vyplo, tak je tady jednoduše konec. 

A já znovu říkám, že krátkodobé řešení z hlediska ceny, je dohodnout se s Maďarskem. A z hlediska diverzifikace rizika, je potřeba postupně budovat kontakty někde jinde. Ale ten zásadní klíč, je prostě nemůžete hryzat do ruky, která vás živí. To znamená, že se nemůžeme v současné době k Rusku stavět, tak jako se staví naše vláda. To je sebevražedná mise a cokoliv, kdokoliv bude říkat jiného, tak balamutí lidi. Protože bez toho plynu, je tady druhý den konec.

Karel Diviš:

V tom se asi shodneme, že bohužel ta závislost je obrovská. 

Co se ale týká těch pohonných hmot, tak to je zřejmě téma, kterému jsem se ještě nevyjádřil. Skutečně snížení spotřební daně, je takové plácnutí do vody, které ničemu moc nepomůže. Nebo minimálně ta možnost snížit DPH nebo opustit DPH, ta tady vždycky je. Ta vláda, když je zde ten obrovský schodek rozpočtu, tak logicky se nechce do těchto věcí pouštět. Ale ono jim nic moc…

Pokračování v časti 4.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.