20. 7. 2022

O tom, že se Putin chystá na vojenskou intervenci na Ukrajinu se vědělo už 4. února. Velmoci jako Amerika, nebo Čína to mohly zastavit | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Donald Trump už na OPECu věděl, že Evropa nemá šanci pokud Rusko přestane dodávat ropu a plyn. Jednání evropských států jsou buď extrémně naivní a nebo předem vykalkulovaná.

Část 9.

Jindřich Rajchl:

Aby ty sankce byly účinné, tak by to muselo mít jednu podmínku. Že ropa teče ze západu na východ. Tak bych byl první kdo by byl pro, ale ona teče z Ruska k nám. A v tu chvíli dělat sankci na komodity, které jsou pro vás životně důležité. Tak to je normálně dát si pistoli ke spánku a zastřelit se. To prostě není možnost. Donald Trump byl v únoru na OPECu, tak tam řekl – měl tam takový projev -, tak říkal, že za ním byla Angela Merkelová a ptala se ho, jak by měla reagovat kdyby Rusko zahájilo nějakou vojenskou agresi. A Donald Trump potom, co vyndal bílý kapesníček řekl, ,,a takhle jim můžete mávat až půjdou kolem”. Protože vy jste na Rusku natolik energeticky závislí, že s tím neuděláte naprosto nic. 

Ale pokud si chceme lhát do kapsy a dělat takovou tu chytrou horákyni, jakože mi na něj uděláme sankce – ale zároveň s nimi obchodovat musíme, protože bez nich to nezvládneme -, tak to co tady vláda předvádí, že jeden týden vám řekne, že by bylo dobré se od ruského plynu odtrhnout, odpojit. A druhý týden, když Putin řekne a pohrozí, že ten plyn odpojí, tak zase řekneme, jak by si to mohl dovolit. 

Vždyť to je přece úplně směšná věc. Já vůbec nechápu, jak to ti lidé ještě můžou od té vlády brát. Tyto informace.

Karel Diviš:

Znova se vracíme vlastně na začátek debaty a cyklíme se v kruhu. Samozřejmě, že to nevyřešíme dneska zítra, ale nevím jestli se se mnou aspoň shodnete v tom, že – nebo vlastně neshodnete to už jste několikrát řekl -, že by bylo dobré diverzifikovat. Abychom nebyli z 98% závislí na Rusku nebo na komkoliv jiném. To neuděláte hned. A v tomhle prostě rozumně uvažující člověk, který bude chtít, aby stát jako základní jednotka byl nějak soběstačný. A nebyl závislý pouze na jednom partnerovi, je to i v byznysu, tak pro to něco udělat musíme. Takže já nevidím důvod proč tolik lpíte na tom, že budeme kupovat levný ruský plyn. Ať se zachráníme za každou cenu, ale necháme prostě potom Rusko dělat jiné věci. A ne na tom ekonomickém. Ale na tom vojensko-geopolitickém.

Jindřich Rajchl:

Proč o tom mluvím? Protože mám na prvním místě zájmy občanů téhle země. A prostě to, že budou za plyn platit 4x nebo 5x víc než musí, tak to tu válku na té Ukrajině vůbec nevyřeší. Ani o centimetr to sní nepohne a taková je dneska realita. 

My si tady hrajeme na to, že to Rusko k něčemu tlačíme. Ale ve skutečnosti tomu, tak není. A jediné, co je toho výsledkem, těchto sankcí není, že poškozujeme Rusko, ale poškozujeme občany této země, kteří platí za plyn 4x až 5x více. A to samé za elektřinu. Než by museli.

Karel Diviš:

Jestli chráníte občany této republiky, tak by možná bylo lepší, aby platili 4x nebo 5x vyšší částky za cenu energií než, aby byli mrtví. A to je ta podstata.

Jindřich Rajchl: 

To je právě ta naprostá demagogie.

Karel Diviš:

Na Ukrajině si taky mysleli, že to je demagogie milý pane. Já jsem si to myslel a většina lidí si to myslela. Řekněte mi jestli jste si myslel, že tam Putin vtrhne, na Ukrajinu a bude tam zabíjet nevinné lidi? 

Moje asistentka, je z Ukrajiny. Ve čtvrtek (24. února 2022, vstoupila ruská vojska na Ukrajinu), když se to stalo, tak brečela do telefonu, že tam má nevinné lidi v Doněcku, v Kyjevě, který za nic nemohli a ten Putin tam prostě vletěl. 

Takže my se tady bavíme o tom jestli budeme platit čtyřikrát nebo pětkrát víc. Jestli jsou sankce takové nebo makové. S těmi některými věcmi se dá i souhlasit, ale ta podstata je někde jinde. Jestli myslíte na české lidi, tak v první řadě nesmíme umřít.

Jindřich Rajchl:

Víte odkud teď bere plyn Ukrajina.

Karel Diviš:

Ehm…, no pravděpodobně asi z Ruska.

Jindřich Rajchl:

No jasně. Takže to už jenom na tom vidíte, jak je ten argument úplně mimo to. Že to někdo čekal nebo nečekal.  Dalo se to očekávat díky té schůzce v Pekingu 4. února. 

Já mám velmi dobré vztahy s lidmi, kteří pracují v diplomacii a ti mi už v tu chvíli řekli, tohle je poslední krok k přípravě na to, aby ten Putin prostě zasáhl. Takže ti lidé, kteří se tomu věnují to riziko brali vážně. 

Takže my tady máme nějaké lidi, kteří jsou hloupí a myslí si, že se to nestane. A to, že to nevěděli na Ukrajině, tak to se na ně nezlobím, protože tam to taky nemůže vědět člověk, který se o to detailně nezajímá. Myslím si, že drtivá většina lidí o té schůzce v Pekingu 4. února ani neví. Ale prostě znovu říkám, že realita je taková, že… já to řeknu ještě jinak. 

V momentě kdy tady nebude ruský plyn, tak jsme mrtví tak jako tak. A ten Putin sem nemusí poslat ani jednoho vojáka. To je potřeba si uvědomit to, je prostě konec existence tady v Česku. Tady bude hladomor. Umře tady 100% víc lidí, než kdyby sem to Rusko vstoupilo. A to to samozřejmě vůbec nehájím.

Karel Diviš:

To je mimo nějaký rámec.

Jindřich Rajchl:

Tak to jednoduše je. Zítra, když vypnete ruský plyn, tak je tady do několika měsíců hladomor, protože zkrachují veškeré potravinářské firmy, které ten plyn potřebují. V tu chvíli nebude ten plyn nikde v Evropě. Takže jestli si myslíte, že pan Fiala tvrdí, že má plán, že se o ten plyn rozdělí ti, co ho budou mít, tak je lhář nebo šílenec.

Karel Diviš:

Na jednu stranu nesnášíte Evropskou unii a říkáte, když to vypne v Česku. A pak říkáte, že to vypne v celé Evropě. Tak o tom to je, že kdyby se to vyplo v Česku, tak pořád máme nějaké partnery, kteří nám mohou pomoct. A pokud by se to vypnulo v celé Evropě, tak potom i ten Putin to pocítí ekonomicky. Takže fakt se motáme v kruhu.

Pokračování v časti 10.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.