20. 7. 2022

Orbán, Scholze, Macron a další. Ti všichni mají dohodu s Ruskem. My jsme jen malý ostrůvek hlupáků. Rusko zůstane na Ukrajině | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Rakouský kancléř Karl Nehammer přímo v Moskvě podepsal smlouvu o přímých dodávkách plynu z Ruska do Rakouska. S tím, že musel podepsat dohodu, že bude vetovat vstup Ukrajiny do Evropské unie.

Část 5.

…se s Ruskem v situaci jaká je. Myslím si, že být ostrůvkem, který by šel Putinovi na ruku, tak České republice nijak nepomůže.

Jindřich Rajchl:

Vy nemáte pravdu, protože za prvé to není sbližování se s Ruskem, ale je to obchod. Obchod funguje dál. A znovu říkám, že ten kontrakt my nemáme, že jsme ostrůvkem. Kontrakt má Maďarsko, Rakousko, Německo a další země. 

Když tady jel pan Fiala s přilbou vlakem na Ukrajinu, tak pan Nehammer rakouský kancléř letěl do Moskvy a vyjednával tam s Putinem a vyjednal to, že bude moci dál kupovat plyn za eura. A za to mu slíbil, že bude vetovat vstup Ukrajiny do EU. 

My naopak jsme teď ostrůvek. Když se podíváte kdo dodává zbraně na Ukrajinu, tak z drtivé většiny, je to USA ,Velká Británie, Polsko a my. Ostatní státy to nedělají. 

Já byl teď v Chorvatsku, byl jsem v Maďarsku, v Rakousku. Tam nic takového není. 

Švýcarsko, když si koupíte švýcarské noviny, tak vám tam napíšou, že ta válka je tam z velké části důsledkem hloupé politiky USA a evropské unie. To jenom u nás se dělá, že tomu, tak není. A jenom u nás média tvrdí, že my jsme ta většina a, že celá Evropa to tak má. Není to tak. My jsme v menšině a většina Evropy s Ruskem normálně obchoduje dál. Nechovají se jak blázni a sebevrazi jako my. 

V současné době vám obchod musí pokračovat bez ohledu na to, co se děje. Je to konflikt, který je na Ukrajině. Kdokoli tvrdí, že Rusko by pokračovalo dál, tak lže. Není k tomu jediný náznak. A ten konflikt má dalekosáhlé důsledky mnoho a mnoho let zpátky. Ne jenom do roku 2014. Není to tak, že jedna strana je černá a druhá je bílá.

A znovu říkám, že bez ohledu na to, jak k tomu konfliktu přistupujeme z hlediska geopolitiky, tak něco jiného je mezinárodní politika a diplomacie, a něco jiného je obchod. A já znovu říkám, podívejte se na rakouského makléře, na Viktora Orbána, podívejte se na Scholze, podívejte se na Macrona. Ti všichni jednají, tak jak říkám já. Nesnaží se pouštět do nějakých nesmyslných sebevražedných dobrodružství a vyhrocovat situaci s Ruskem. Naopak my jsme teď ten ostrůvek s Polskem, Velkou Británii a USA.

Karel Diviš: 

Tady já skutečně souhlasit bohužel nemůžu, protože ať už příčina toho konfliktu na Ukrajině, je jakákoliv. Kdybych přistoupil na rétoriku ruského prezidenta, že to začalo na majdanu. A v tom má pravdu, že se to začalo vyhrocovat a tohle je důsledek. Tak ho to neopravňuje k tomu, aby Putin válčil a rozpoutal takovýhle konflikt kde umírají nevinní lidé na obou stranách. Nemůžu ani souhlasit, že jste si tak jistý, že by Rusko nepokračovalo dále. Zatím Putin naplňuje, co řekl. Vzal si Krym. Chce si vzít Ukrajinu. 

Jindřich Rajchl: 

A řekl někdy Putin, že chce postupovat dál?

Karel Diviš: 

Řekl, že chce postupovat dál. Že chce vrátit hranice před vstupem těch postsovětských zimní do NATO. Tak to veřejně několikrát prohlásil. Takže tu jistotu nemáme. 

Já sám se přiznám, že jsem nevěřil tomu, že Putin půjde na Ukrajinu. Do takového konfliktu. Ještě den předtím se mě na to novináři veřejně ptali a já jsem říkal, nevěřím tomu. Vy jste to možná věděl, nebo jste tomu věřil, nevím. Takže to je další věc, která mě hlava nebere. 

Třetí můj nesouhlas s vámi v této oblasti je, že můžete tak jednoduše oddělit byznys a geopolitickou situaci. To přece nemůžete, takto jednoduše říct, že se v levé části sálu budu bavit s Putinem o tom, že bude dodávat plyn za nějakých dohodnutých byznysových podmínek, a v druhém sálu říkat, ,,nám se nelíbí, že tady válčíš na Ukrajině”, nebo nedejbože, ,,se nám to líbí”, takže tady se opravdu asi neshodneme.

Jindřich Rajchl: 

To určitě ne. A znovu říkám podívejte se na Vučiće, nebo Viktora Orbána. Ti jasně řekli, ,,podívejte se, my jsme jasně proti tomu, aby se válčilo, my jednoznačně neschvalujeme to, že Rusko tam vstoupilo, ale na druhou stranu nebudeme poškozovat naše občany tím, že budeme přerušovat obchodní vazby”, to je přesně to, co bychom měli zaujmout i my. 

Marcus Tullius Cicero kdysi řekl, že i nespravedlivý mír, je lepší než spravedlivá válka. Já s tím naprosto souhlasím a je to příklad, který je naprosto přesný. A ta válka dnes pokračuje jenom proto, že někdo chce, aby pokračovala. Teď a tady tvrdím, že pokud by v Bílém domě byl Donald Trump, tak ta válka, aby nikdy nebyla. A kdy by dnes byl solidní vyjednavač na straně Západu, tak už dávno není. Ta válka pokračuje jenom proto, že se hodí zbrojnímu průmyslu. Protože na tom ten zbrojní průmysl vydělává obrovské peníze. 

Karel Diviš: 

S tou poslední tezí s vámi jednoznačně souhlasím. Tady se shodneme. V tomhle máte pravdu.

Jindřich Rajchl: 

Já nevím. Když Spojené státy zaútočily bez jakékoli záminky na Irák, tak jsme s nimi přestali obchodovat? Nebo jsme vyhlašovali nějaká embarga? Nebo dělali jsme nějaké sankce? Já si to nepamatuji. Takže ta záminka byla vymyšlená a dneska už je to jednoznačně prokazatelné, že Saddám Husajn neměl nikdy zbraně hromadného ničení a Spojené státy to věděli, že je nemá. 

Zemřelo tam půl milionu civilistů, což je mnohonásobně víc než zemřelo na Ukrajině. A já jsem přesvědčený o tom, že každého ztraceného života, je škoda. Ale viděli jste, že bysme v tu chvíli s Američany přestali obchodovat? Nebo, že bychom na ně uvalili nějaké sankce?

Karel Diviš: 

Samozřejmě ten čtvrtý nesouhlas kdy vy jste to odprezentoval tak, jakože jsme s tím Ruskem přestali úplně obchodovat. Ale my jsme s ním nepřestali úplně obchodovat. Protože kdyby jsme přestali, tak už sem samozřejmě žádný plyn neteče. 

Jindřich Rajchl: 

My jsme proti Rusku vyhlásili ekonomickou válku a já se ptám na to jestli jsme někdy něco podobného udělali proti USA, kteří se dopustili úplně toho samého. Nebo íránský život, je méně než ukrajinský lidský život? Já si to nemyslím.

Karel Diviš: 

Určitě, tady já taky souhlasím, že ty velmoci – před chvílí jsem to říkal -, že souhlasím s tou tezí, že vyrábíte nějaké zbraně a tak je chcete i použít. Ta zbrojní lobby, je prostě obrovská. Jak na straně Spojených států, tak na straně Ruska. A když jedete ještě dál, tak i Čína – kteří se brzy stanou co se týká armády velmocí -, tak ty zbraně také někde budou chtít používat.

Pokračování v časti 6.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.