20. 7. 2022

Prodáváme naší elektřinu na lipské burze, abychom nepoškodili Německo. Zpět jí kupujeme 4x dráž. Maďaři platí 30 Kč za litr benzínu | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Pumpaři využívají vojenského konfliktu na Ukrajině, aby měli omluvu proto, že pohonné hmoty u nás stojí kolem 50 Kč. Přitom například v Maďarsku občan zaplatí 30 až 31 Kč za litr. Stát by měl v tomto případě zasáhnout.

Část 4.

…jiného nezbývá. Když se budeme bavit komplexně o těch rostoucích cenách, tak těch nástrojů, jak bojovat s inflací je celá škála. A to tím odpuštěním DPH a to nejen na energie, ale i na potraviny. 

Tím, že máme korunu, tak Česká národní banka muže dělat nějaká opatření na straně devizových rezerv. To znamená umělé posílit korunu. V té chvíli – exportéři mě budou nenávidět za to, co řeknu -, ale zlevní vám to ty dovozy, všeho. To znamená že vláda i Česká národní banka má spoustu nástrojů. 

Já jsem spíš pravicově smýšlející člověk, ale ve chvíli kdy ty zdroje dojdou, tak nezbude asi nic jiného než třeba právě zdanit některé sektory o, kterých jsme teď mluvili. Ať je to buď energetický sektor, nebo případně bankovní sektor. 

Samotnému se mi to špatně říká, protože normálně bych si nemyslel, že něco takového nevyslovím. Ale ty peníze se někde vzít musí. 

A je tam samozřejmě další téma té dnešní debaty. Šetření státu. V tom můžeme pokračovat. Ale to znova se bavíme o tom, že pokud dojde k nějakým krizovým scénářům ve velice brzké době – tím myslím na podzim -, tak v tu chvíli ta vláda bude muset udělat něco zásadního. Než nějaké z těch kosmetických opatření. Než snížení spotřební daně. Tak něco zásadního bude muset udělat. Jinak to tady asi budeme muset zavřít, nebo nevím. Ale nechtěl bych se dožít toho, že občané se znovu dostanou do nějakých dluhových nebo exekučních pastí. Ať už díky inflaci a nebo díky energii. Což je vlastně součást jednotné inflace. 

Takže vláda ty možnosti má a vyčkává s nimi do poslední chvíle. Což se mi z pohledu občana nelíbí. 

Z druhé strany ve chvíli kdy je státní kasa prázdná, tak bych se jako ministr financí choval asi podobně. Otázka je, jak ta vláda bude blízká lidem. A jak moc jim na těch lidech záleží a kdy ta opatření skutečně přijdou. Důležité je říct, jak uklidnit lidi v tom smyslu, že ta vláda ty možnosti má. A neměla by nás lidi nechat vykrvácet. Takže možná je nejvyšší čas něco s tím dělat. Tady předpokládám, že pan Rajchl bude souhlasit.

Jindřich Rajchl: 

Podívejte se jako, že v současné době někde škrtat DPH, je nekoncepční řešení, které nepřinese nic. Protože pokud narůstají ceny o stovky procent a jakože narůstají a budou dál, tak bude růst cena plynu a elektřiny. Tak znovu říkám, že ten vývoj, který nemůže být jiný je, že budou růst ceny všech ostatních komodit. Protože cena plynu a elektřiny a pohonných hmot se vám projeví v ceně absolutně všeho i když chcete vyrobit rohlík, tak do toho musíte svítit, musíte do toho topit a musíte ten rohlík na ten krám dovézt. Takže do té ceny to jednoduše musíte promítnout. A v ten moment kdy bude raketově růst cena všech tady těch komodit, tak to ty lidi prostě neustojí. Ale především znova říkám, neustojí to ten průmysl. A lidé začnou přicházet o práci. A v momentě kdy nebudete mít žádný plat a lidé budou na podpoře, tak nějaké pomáhání 21% nebo snížením DPH vůbec nic nepřinese. Realita je taková…

Karel Diviš: 

…tak vy jste předtím popisoval, co byste udělal pro snížení cen energií. Což vám tu inflaci samozřejmě sníží. Samozřejmě říkal jste správně, promítá se ta základní cena do ceny všeho. To je jasné. Ale nakonec obyčejným lidem snížení DPH pomůže. Že to je nesystémové řešení, krátkodobé, také s tím souhlasím. Ale to jak obecně snižovat ceny energií, o tom jsme se bavili předtím. A o tom samém se bavíme bez DPH. Ale z krátkodobého hlediska pokud vláda neudělá nic, tak narazíme do zdi. Takže oboje dvoje ty opatření jsou důležité pokud by se z jakýchkoliv důvodů nepodařilo snížit tu bazální cenu energii. Tak pomoct lidem tím DPH v kombinaci obojího. Takže to vlastně řešíte takovým zacykleným způsobem.

Jindřich Rajchl: 

Ne, to vůbec není zacyklené. Realita je taková, že jakmile budeme snižovat daně, tak nebudeme řešit vůbec nic. To je záplatování děr tam, kde praská přehrada na 20 místech. A my tři z toho zalepíme a myslíme si, že máme vyřešeno. 

Podívejte se dneska v Maďarsku, znovu říkám, že nakoupíte benzín za 31-32 Kč. Napíšou nám tady servilní novináři, kteří poskytují téhle té vládě naprosto luxusní servis – což je pro mě naprosto nepochopitelného -, že Maďarsko bude čelit žalobám ze strany provozovatelů čerpacích stanic. Že vlastně k té regulaci sáhli. Žádná žaloba zatím nepadla a ani nepadne. To vám můžu teď a tady garantovat, protože jak už jsem říkal MOL, je státní. To znamená, že v žádném případě nebude žalovat Maďarsko. A ty ostatní čerpací stanice, nebo provozovatelé čerpacích stanic dostanou jasný vzkaz od Viktora Orbána, ,,žalujte nás, ale my vám tady zavedeme takovou sektorovou daň na pohonné hmoty, že tady nevyděláte ani forint”, a v tu chvíli si to každý rozmyslí. A to je jednoduše to vyjednávání, to tvrdé vyjednávání o kterém jsem hovořil, že pan Fiala absolutně nedělá. Že na něj absolutně rezignoval. 

Takže dneska z Kralup kde, je rafinerie, opouští pohonné hmoty za cenu 25 kč. Zbytek jsou tam ještě nějaké náklady z hlediska daní. Ale je tam prostě obrovská marže těch provozovatelů čerpacích stanic, kteří využili té války jako záminku, aby zvýšili tu cenu. Dneska cena barelu ropy Brent, je nižší než před válkou. A podívejte se kolik platíme u čerpacích stanic. To znamená, že ten stát tady musí zasáhnout naprosto jednoznačně a důrazně . A já jsem taky pravicový člověk, ale vůči korporátům, zejména vzhledem ke vztahu ke strategickým komoditám se člověk musí chovat velmi tvrdě a velmi jednoznačně. Co se týče elektřiny. Jak jsem říkal. To je o jednom jednání, které když budu zítra premiér, tak vám garantuji, že ty minoritní akcionáři velmi rádi budou souhlasit s regulací cen od příštího týdne. A co se týče plynu, tak je to o změně rétoriky vůči Rusku. A dohodnout se s jakýmkoli státem, který má ten dlouhodobý kontrakt se zafixovanou cenou. Kterou my jsme naprosto hloupě neuzavřeli. 

To není samozřejmě věc jenom Fialové vlády, ale samozřejmě i Andreje Babiše. A to jsou jednoduše ty věci – které nemá cenu říkat lidem, že jsou složité -, je to jenom o odvaze tyhle ty kroky prosadit. A o tom být jednoduše tvrdým vyjednavačem, který má na prvním místě zájmy občanů téhle Země. A to tahle vláda nemá. To je prostě potřeba říct. Oni nejsou hloupí, nejsou to žádní Belmondové, ale hloupí nejsou. A moc dobře vědí, co dělají. A dělají to jednoduše proto, protože si nechtějí rozházet vztahy se zahraničím a se svými sponzory. Ale pokud mě pan Skopeček tady řekne, že musíme dál prodávat elektřinu na burze v lipsku z toho důvodu, že bychom jinak tím poškodili Německo. Tak pro mě je to výrok za, který by normálně musel v normální zemi druhý den odstoupit. On totiž říká, že my nemůžeme poškodit Německo a, tak to necháme zaplatit české občany. 

A ve chvíli kdy ta vláda začne fungovat ve stylu, že občané České republiky jsou na první místě. Tak ta řešení tady jsou. Jsou odkonzultovaná od lidí, kteří tomu rozumí. Jsou na stole a jsou velmi jednoduše realizovatelná. Jen pouze na to musíte mít odvahu.

Karel Diviš: 

Určitě odvahu jo. Tady bych s některými věcmi nesouhlasil. Jako snažit se dohodnout s Ruskem, být blíž Rusku, je samozřejmě o velké odvaze. Já si ale nemyslím, že to je ta správná cesta sblížit…

Pokračování v časti 5.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.