20. 7. 2022

Putin vydělává a USA válku podporují. Amerika profituje a Evropa chudne. Sankce jsou jen hra | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Chceme, aby byl uzavřen mír. Ale nesmí za válečný konflikt na Ukrajině trpět český občan. Musíme udělat kroky, které zajistí České republice ceny, které platí ostatní státy. Dokud na válce bude vydělávat Amerika, tak neskončí. A tak se podle toho musíme i začít chovat.

Část 8.

Jindřich Rajchl: 

Vy směšujete naprosto účelově dvě věci. Já znovu říkám, pro  mě je nejsympatičtější postoj Viktora Orbána, který říká, ,,odsuzujeme ten konflikt, chceme přispět k, co nejdřívějšímu uzavření míru, ale zároveň nemůžeme zavádět sankce, protože tím nepoškodíme Rusko, ale poškodíme tím sebe”, a znova říkám, opakuji ten případ s Irákem. Kdy tam zemřelo půl milionu lidí a viděl jste nějaké sankce na USA?

Karel Diviš: 

Vracíte se prosím k Iráku. A jak ten Orbán bude řešit to ukončení toho konfliktu? Sám bude tomu přihlížet, bude sice za hrdinu, že má levný plyn, ale ten konflikt tím neukončí.

Jindřich Rajchl: 

Podívejte se, Naftali Bennett izraelský premiér, se snažil ten mír dojednat. Byl v Berlíně, byl v Moskvě a ten mír nebyl dojednán proto, protože USA chtějí, aby ta válka pokračovala. K tomu vyjednávacímu stolu se nikdo seriózně nepostavil. Prostě problém je, že nikdo ten seriózní mír nechce. A já vám znovu říkám, že to je korektní argument s tím Irákem. Tam přece byla taky agresivní válka. Válka, která stála životy spousty civilistů. Půl milionu civilistů tam zemřelo. A neudělali jsme ani jednu sankci. Tak proč jí děláme teď? V čem, je ten rozdíl. Proč proti Americe jsme to neudělali a proti Rusku ano? V čem, je ten rozdíl?

Karel Diviš: 

To se shodneme, že ten Irák bylo špatně. To jsem několikrát zopakoval.

Jindřich Rajchl: 

Proč ty sankce děláme teď? Proč jsme je nedělali předtím?

Karel Diviš: 

Nechci se bavit o tom proč jsme něco nedělali v minulosti.

Jindřich Rajchl: 

No, ale to je klíčová otázka.

Karel Diviš: 

Vy sice říkáte, že Orbán… …ale vy nenabízíte žádné řešení. Kdyby jste věděl jak ten konflikt zítra ukončit, tak by jste měl dostat nějakou cenu za míru.

Jindřich Rajchl: 

Vy přece těmi sankcemi ten konflikt neukončíte. Vždyť je to hra, je to lež. Jestli si někdo myslí, že ty sankce dneska znamenají to, že přiblíží ten konflikt k mírovému řešení, tak je to lež . Ten Putin na tom vydělává obrovským způsobem, protože se zabezpečil. Byl 4. února v Pekingu a podepsal smlouvu se Si Ťin-pchingem. Zajistil si záda. Zatímco Evropa je nahá v trní a dělá sankce, které poškozují pouze nás. Nás nejvíc a to je na tom to nejhorší, že nás poškozují nejvíc. Protože je potřeba si uvědomit, že zatímco my jsme závislí na ruském plynu z 98%, tak například španělé jenom ze 13 procent. Takže španělé přerušení dodávek přežijí, ale my jsme mrtví. A to je základní problém toho, že nikdo neříká, že nejvíc na to doplácí Polsko, Česká republika a země, které jsou tomu Rusku nejvíc obchodně přitaženi.

Karel Diviš: 

Já taky nejsem nějaký – jak se moderně říká eurohujer -, se vším jako spokojený. Jak Evropská unie funguje. Ať už přerozdělováním dotací miliardářským firmám. Ať už přebyrokratizovanost Evropské unie. Ale není tady teď ta šance ukázat, že to nějaký smysl má? A opravdu to prezentujete, tak jakože jsme tady ponecháni osudu. A ta naše závislost, je skutečně největší na tom ruském plynu a nás by to poškodilo nejvíc. To máte pravdu. Ale jinak zpochybňujete to, že teda to naše partnerství i, když má nějaké nevýhody, může mít také nějaké výhody. A proto jsem mluvil o jednotném postupu. Proto jsme se shodli na tom, že by to chtělo nějakého tvrdého vyjednavače. A pořád mi je milejší nějakým způsobem dojednat nějakou pomoc v rámci nějakého společenství, než prostě přistoupit na to, že budeme obchodovat s Ruskem. A nechť se děje vůle boží. To skutečně prostě ne.

Jindřich Rajchl: 

Takhle úplně stejně jsme zareagovali s tou Amerikou a Anglií.  Zemřelo tam půl milionu lidí a byla to taky vymyšlená agresorská válka. A neudělali jsme nic. Žádné sankce a embarga.

Karel Diviš: 

Já jsem říkal, no nebylo to v pořádku. Ale nás se to nedotýkalo, tak bylo to od nás alibistické samozřejmě. Tady jsem se já shodnul, ale…

Jindřich Rajchl: 

Tady jde o jednu věc. Že Evropa tím chudne. Ty sankce jsou zavedené na základě toho, že tady se vede především vedle té války – která je především lokální -, tak se vede ještě globální ekonomická válka. A každá ta země se snaží tvrdě reprezentovat svůj záměr a zájem. Není to válka, která se vede zbraněmi. Ale Amerika v tuhletu chvíli na úkor Evropy totálním způsobem zbohatne. Bohatne proto, protože Amerika si na ty sankce naoko hraje, ale reálně navýšila objem komodit, které kupuje z Ruska. Zatímco Evropa jako největší hlupák, největší naivista si tady hraje na sankce. 

Vymysleli teď ještě šesti sankční balíček, který bude znamenat to, že odstavíme za osm měsíců ropovod Družba – což zvedne ceny benzínu -, a teď mě dobře poslouchejte a zapamatujte si to. Budete-li stát benzín 90 až 100 kč za litr, co budeme dělat v tu chvíli? Prostě ta situace, je naprosto šílená.

Mimochodem všechny naše rafinerie v tu chvíli skončí, protože jsou všechny dělány na ropovod Družba a neumí zpracovávat ropu Brent. A v tu chvíli můžeme zavřít všechny rafinerie včetně slovenského Slovnaftu. To je prostě sebevražedná mise na, kterou jsme se mi tady vydali. A snažíme se tvářit, že trestáme Rusko. Ale vůbec ne. My trestáme sami sebe. My opravdu, jak už jsem použil ten příklad, je to jako kdyby vám vlezl ten zloděj do domu a vy jste vzali pistoli, prostřelil byste si nohu a řekli byste, ,,teď jsem vám to nandal”. Abych něco udělal, tak jsem si prostřelil nohu, protože tebe střelit nemůžu. Ty jsi na to příliš silný. A ta situace taková je. Pojďme si přestat lhát.

Karel Diviš: 

Že je to špatné a, že jí to vyhovuje, tak s touto tezí nemám problém a je pravdivá.

Pokračování v časti 9.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.