20. 7. 2022

,,Závidím Maďarům Orbána a Ukrajincům jejich Petra Fialu”, řekl Ivan Noveský. A realita je taková, že Evropa bez ruského plynu umře | KTV live

Od Jan Rzounek

Úvodem

Jedná se o přepis rozhovoru mezi JUDr. Jindřichem Rajchlem a PhDr. Mgr. Karlem Divišem. Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV.

Politika je tvrdá hra. Vyčkávací taktika a spotové trhy nejsou řešením. Diverzifikování dovozu plynu a ropy, je v řádech čtyř až pěti let. My na takové věci, ale nemáme čas. Jsme jediní v Evropě kdo nemá přímý kontrakt s Ruskem.

Část 7.

…agresi. A v tuto chvíli máme vlastně naprosto opačný názor na úplně totožný konflikt. A já znova říkám, že pro mě ty konflikty jsou stejné. Já je v obou dvou případech odsuzuji a v obou dvou případech říkám, je nerealistické požadovat a myslet si, že doženeme Bushe, Blaira, nebo Putina do tribunálu v Haagu. To se nikdy nestane. A vždycky apeluji na to, aby došlo k co nejrychlejšímu vyjednání míru a zároveň, aby nebyly narušeny obchodní vazby. Tak jako jsme neuvalovali sankce na USA a Británii, které zahájili válku v Iráku, tak nechci uvalovat sankce ani na Rusko. Úplně stejně. To, že odsuzuji oba dva ty konflikty, na tom to nic nemění. Ale proč v jednom případě dokonce pošleme jednotku a neděláme žádné sankce. A v druhém případě se tady tváříme, že od Rusa vzít plyn, je hrozný hřích. A zároveň víme, že pokud by nám ho zavřel, tak je tady prostě konec. To je prostě šílený postup. Je to postup, který je ambivalentní, který nemá s racionalitou absolutně nic společného. A já znovu říkám, nevěřme českým médiím, že takto se chovají všichni. 

Cestuji po Evropě a viděl jsem mnoho a mnoho věcí a říkám, že ten rozdíl kdy český premiér Fiala jede na Ukrajinu, vyfotí se tam v přilbě – což z té cesty jediné vytěžil, PR body pro sebe, pro Českou republiku nic -, a ve stejný okamžik jede pan Nehammer rakouský kancléř do Moskvy a vyjedná tam levný ruský plyn za to, že bude vetovat vstup Ukrajiny do EU. Prostě hrajeme si na to, že politika je nějaká hra v rukavičkách. Ale není.  Je to opravdu tvrdý byznys a úkolem českého premiéra není starat se o Ukrajinu, nebo o Německo, ale o Českou republiku. A to prostě v současné chvíli nedělá. 

Jak říkal Ivan Noveský v té jedné větě, ,,závidím maďarům Orbána a Ukrajincům jejich Petra Fialu”. Prostě mi musíme mít premiéra, který bude mít na prvním místě zájmy občanů téhle země. Nikoho jiného. A musí v tom být naprosto tvrdý a nekompromisní.

Karel Diviš: 

Já se nějak nechci výrazně zastávat premiéra. Taky si myslím, že ten postup Evropské unie by měl být jednotnější. Mně se osobně nelíbilo to, že tam každou chvíli jel jiný zástupce jiné země. Že není jednotný vyjednavač. Tady bych se s vámi taky shodl. Ale prostě nemůžete povyšovat ekonomické zájmy země nad nějaká bezpečnostní hlediska. 

Nechci se znovu vracet k tomu Iráku – ať už to bylo jakkoliv -, tak ten konflikt – teď to možná bude znít trošku alibisticky -, ale neohrožoval bytostně zájmy České republiky. A já si pamatuji z vyprávění svých rodičů a z vyprávění své rodiny, když sem přijely ruské tanky. A pokud vy tvrdíte, že se to nemůže stát znovu, tak já vám garantuji, že se to znovu stát může. Já jsem také při svých zahraničních cestách, byznysových, potkával lidi z Ruska. A potkal jsem i nějaké představitelé ruské runy. No a když někdy s nimi sedíte po večeru, tak oni se vám chvástají a říkají mi, ,,když budeme chtít, tak zítra můžeme být v Praze, ale vy nás zatím nezajímáte”.  Rusko v tuhle chvíli jako nezajímáme. To znamená, že já tady fakt nemůžu souhlasit, že je lepší s Ruskem obchodovat a tvářit se, že se nic neděje. S tím já nesouhlasím. 

Nejlepší by bylo Rusko zastavit. Já vím, že ten postup není jednoduchý. Evropa je v tomhle alibistická, protože to, co by asi zastavilo tu válku nebo to, co by nějakým způsobem nezastavilo, ale pomohlo nějak se ekonomicky od Ruska odříznout. Celá Evropa naráz. Což nejde, to říkáte správně. A v té chvíli racionální člověk řekne, ,,v tuhle chvíli to prostě nejde, protože by jsme zítra chcípli”, jak jste to i vy řekl, ,,zítra nebude plyn a je konec”, a máte v tom pravdu. Tak musíme najít, co nejdříve nové zdroje a novou diverzifikaci. Teď to třeba bude stát víc peněz. Je to smutné. Ale říkat si a tvářit se, že se nic neděje, budeme obchodovat s Ruskem ať už se v minulosti stalo v Iráku v Americe v jakékoliv jiné části světa cokoliv, tohle já skutečně, to mi jde proti srsti.

Jindřich Rajchl: 

Co je teda to řešení? Že teda na ně uválíme ty sankce? Víme, že s nimi obchodovat musíme dál. Takže uvalíme sankce a víme, že ty sankce poškodí více nás než je…

Karel Diviš: 

…to řešení je, že by Evropská unie měla být daleko akce schopnější. Měla by se skutečně… …určitě to je věc, které v praxi nedochází. A vy jste se ptal, co by si mělo teoreticky dělat. To znamená jestli Evropská unie, je akceschopná, nebo není. No není akceschopná. Sami si tam prosazují zájmy různé země. Vy jste sám jmenoval Maďarsko, Německo, ale jestli to chceme dělat takhle, tak ok, ale…

Jindřich Rajchl: 

Situace je taková, že akceschopnost je prázdný pojem, který vůbec nic nezahrnuje. A realita je taková, že Evropa bez ruského plynu umře, celá. 

V momentě, když víte, že tu akci uděláte umřete, tak to mně přijde, že to je naprostá šílenost. Takže my, co jsme jediné udělali abychom vypadali dobře, že jsme zavedli sankce jejichž jediným efektem je to, že se zdražují věci u nás . To co se udělalo třeba s plynem.

Karel Diviš:

To přece není pravda. Jako zdražování nezačalo válkou na Ukrajině, ale začalo to Green Dealem. Jiný, palčivý problém – teda který můžeme probrat -, je že to nezačalo válku na Ukrajině. Vždyť se podívejte jaké ty ceny byly předtím.

Jindřich Rajchl: 

Ale tím se to vyexcelovalo. Vždyť to všichni vidíme. Realita je taková, že z hlediska těch sankcí je cena plynu až čtyřnásobná. 

Putin prodal polovičku, ale má díky tomu dvakrát tolik. Takže jeho to nebolí vůbec. On má peněz spoustu. Podívejte se na kurz rublu, který je nejsilnější za posledních 17 let. Podívejte se na kurz eura. Ten je nejslabší co kdy byl.

Karel Diviš: 

Tak logicky, když nutí partnery nakupovat ten plyn v rublech, tak je jasné, že je nejsilnější. To je z jeho strany chytrý.

Jindřich Rajchl: 

Ale ta situace je taková, že on by je nenutil nebýt té války. To znamená, že my jsme tady vymysleli sankce, které poškozují nás. Ale ne to Rusko. Takže to není o nějakém zásadovém postoji, nebo něco takového. To je o zdravém rozumu. Vy přece nemůžete přijít, když vám zloděj vybírá barák a střelit se do nohy a říct, ,,teď jsem ho potrestal”. To je úplná blbost.

Karel Diviš: 

Dobře. Takže vy mi tady teď říkáte, obchodovat s Ruskem jako by se nic nedělo. Nechme Ukrajinu Ukrajinou. Ať si to tam nějak… …a bude nám to jako jedno, řekněme si, ,,zatím je nám to jedno a až to pokročí na Slovensko, tak se tím budeme teprve nějak zabývat”, takhle to myslíte?

Pokračování v časti 8.Udělení souhlasu o šíření textu

Svolení k přepisu bylo uděleno panem Ivanem Smetanou. Zřizovatelem a prezidentem zapsaného spolku KTV. Další šíření textu, je možné pouze ve formě zkráceného zápisu. A musí být před publikací předloženo správci stránek srdcerepubliky.cz prostřednictvím emailu info@nrwebmedia.cz. Kopírování textu a jeho zveřejnění bez předešlého souhlasu, je zakázáno. Vlastníkem obsahu webových stránek Srdce Republiky, je NR WEB MEDIA.