12. 8. 2022

Ropa stále neteče: Transněft zaplatil za transfer společnosti Ukrnafta. Kvůli sankčnímu balíčku EU odmítla banka platbu akceptovat.

Od Jan Rzounek

Co se stalo: Ruský monopol Transněft zaplatil standardní platbu za transfer ukrajinské společnosti Ukrnafta. Kvůli sedmému sankčnímu balíčku EU proti Rusku odmítla banka platbu akceptovat a vrátila ji Transněftu. Ukrnafta tak 4.8. přestala čerpat ropu do jižní větve ropovodu Družba. My se to však dozvěděli až díky tiskové zprávě Transněftu dne 8.8..

Média:

  • 8.8.2022 – Rusové přerušili dodávky jižní větví ropovodu Družba
  • 9.8.2022 – ropa do Družby už zase teče, protože MOL (Slovnaft) zaplatil tranzitní poplatky místo Ruska
  • 10.8.2022 – ropa Družbou už zase teče, ale ne k nám, protože MOL zaplatil pouze tranzitní poplatky za ropu pro Maďarsko a Slovensko, zatímco český Unipetrol vlastněný skupinou PKN Orlen nezaplatil nic.
  • Síkela prý jedná.

Co jsme během dvou dnů zjistili?:

  • ukázalo se, že bez ropy z Družby nevydržíme ani týden. Evropská solidarita skončila na tom, že Maďaři zaplatili tranzitní poplatky za transfer do Maďarska a na Slovensko, kde vlastní Slovnaft. K nám už ne (vůbec se jim nedivím).
  • Síkela jedná a patrně bude jednat dál. Fiala je na dovolené.
  • když naši „bratři“ Ukrajinci nedostanou za něco zaplaceno, tak pro nás nehnou ani prstem. I když jsme jim tam naposílali pomalu i krumpáče a vidle.
  • sedmý sankční balíček EU tak dosáhl toho, že místo Ruska budeme transferní poplatky platit Ukrajincům my. Takže jsme to Putinovi opět brutálně nandali!

Perlička dne:

– Jiří Pospíšil na twitteru napsal už v době, kdy tohle všechno bylo jasné, že Rusko zastavilo čerpání ropy a že my to stejně bez ruského plynu zvládneme. Jen tak na okraj – Družba nemá s plynem fakt vůbec nic společného.

Jaká z toho všeho plynou poučení? Média lžou, jak když Hospodářské noviny tisknou.

Pokud Ukrajinci nedostanou svoje děngi, tak se na nás zvysoka vykváknou.

Solidarita členských států EU je naprostá chiméra na úrovni Ezopových bajek.

Sankce Rusku neškodí. Nám ano.

A Pospíšil je zmatenej jak Goro před Tokiem.

A moudro nakonec: Je zjevné, že nejvíc proruský je v našich končinách ten, kdo prosazuje protiruské sankce.

Odkaz na článek na Facebooku: Jindřich Rajchl


Ukrnafta je ukrajinská společnost na těžbu ropy a zemního plynu, největší producent ropy a plynu v zemi. Ukrnafta je také provozovatelem sítě čerpacích stanic na Ukrajině po celé zemi. V roce 2006 provedla společnost v zemi přibližně 91% ropy, 27% kondenzátu zemního plynu a 17% těžby plynu. Wikipedia (angličtina)

Transněft je ruská firma se sídlem v Moskvě, vlastněná ruskou vládou. Zabývá se především přepravou a exportem ropy. Má největší síť ropovodů na světě, jejichž délka dosahuje 50.000 km. Wikipedie

Jozef Síkela je český politik, investor a manažer, od prosince 2021 ministr průmyslu a obchodu ČR ve vládě Petra Fialy, nestraník za hnutí STAN. Wikipedie

SLOVNAFT a.s. je největší rafinérie na Slovensku. Založena byla v roce 1957. Nachází se v Bratislavě, v městské části Ružinov. Wikipedie

MOL je maďarský ropný a plynárenský koncern. Skupina MOL provozuje 3 rafinérie a 2 petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 1 900 čerpacích stanic v 12 zemích střední a jihovýchodní Evropy. Wikipedie

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. je polská petrochemická společnost. S obratem 107 mld. PLN je pak největší nejen v Polsku, ale v celé Visegrádské skupině. Kromě Polska působí v Česku, Německu a Litvě. Akcie společnosti jsou obchodovány na Varšavské burze, polský stát drží 27,52 % akcií. Wikipedie

Ropovod Družba je nejdelší ropovod na světě. Družba spojuje státy bývalé RVHP se zeměmi bývalého SSSR. Wikipedie