13. 8. 2022

Ropa poteče, ale Evropská unie se chová jako patnáctiletá puberťačka. A za osm měsíců nedostaneme stejně ani kapku.

Od Jan Rzounek

Pohádka o ropovodu Družba – epilog. Tak nakonec ropa do Česka Družbou poteče. Našla se totiž banka, která platbu Ukrnaftě i přes sankce zprocesovala. Konkrétně to je nizozemská ING.

Zdálo by se, že naše pohádka dospěla ke šťastnému konci. Já to tak ovšem nevidím.

Za prvé se totiž v plné nahotě projevila naprostá nesmyslnost evropských sankcí vůči Rusku. Jakmile jsme totiž zavedli sedmý sankční balíček, tak jsme hned den poté začali hledat banku, která ty sankce tak nějak obejde a platbu akceptuje. Připomíná mi to chování patnáctileté puberťačky, která napíše smsku svému klukovi, že už ho v životě nechce vidět a za 5 minut běží k telefonu, aby napsala jeho kamarádovi, aby jí s ním domluvil rande, protože bez něho nemůže žít. Říká se, že v politice se vám nemůže stát nic horšího, než když začnete být směšní. Myslím, že EU tohoto bodu právě dosáhla. Putin se musí v Kremlu nad naším jednodenním siláctvím královsky bavit.

A za druhé tohle bohužel není konec. Podle šestého sankčního balíčku máme na dovoz ropy z Družby osmiměsíční výjimku. Ta skonči někdy na přelomu ledna a února. Pak už nedostaneme z Ruska ani kapku. A to bude teprve konec. Konec, který opravdu šťastný nebude.

Odkaz na příspěvek na Facebooku: Jindřich Rajchl


Ukrnafta je ukrajinská společnost na těžbu ropy a zemního plynu, největší producent ropy a plynu v zemi. Ukrnafta je také provozovatelem sítě čerpacích stanic na Ukrajině po celé zemi. V roce 2006 provedla společnost v zemi přibližně 91% ropy, 27% kondenzátu zemního plynu a 17% těžby plynu. Wikipedia (angličtina)

Banka ING, původně Internationale Nederlanden Groep, je českou pobočkou stejnojmenné finanční skupiny s mateřským sídlem v Nizozemském království. Na tuzemský trh vstoupila v roce 1992, kde v současnosti poskytuje bankovní služby občanům i korporacím. Wikipedie