25. 8. 2022

Kdo nás financuje? Proč se s někým nespojíme? Můžou demonstrace něco změnit? | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

Včerejší setkání s lidmi za Zlatého špendlíku v Karlových Varech bylo naprosto neskutečné. Špendlíci jsou fakt úžasní! V podstatě jsme 4 hodiny v kuse vydrželi debatovat o situaci v naší zemi a o tom, co s tím můžeme společně udělat.

Přiznám se, že ač se blížíme každým dnem k pomyslné ekonomické propasti, tak jsem stále více a více přesvědčen, že to společně zvládneme. Z jednoho prostého důvodu – máme u nás výjimečné lidi. Je až neuvěřitelné kolik empatie a solidarity je mezi obyčejnými lidmi. V kontrastu s arogancí a farizejstvím našich vrcholných politiků je ten rozdíl o to markantnější.

Opět také padla celá řada zajímavých otázek, z nichž některé zajímají v podstatě všechny účastníky našich spanilých jízd.

1) Můžou demonstrace něco změnit?

Ano, samozřejmě! Podívejte se na Bulharsko. Ještě dne 11.5. letošního roku psal eurohujerský Deník N o tom, že se v Sofii konala „proruská demonstrace“ svolaná opoziční stranou Obroda. Řečníci hovořili o tom, že předseda vlády Petkov zatáhl Bulharsko do války, na což nyní doplácí obyčejní občané v celé zemi. Všichni, včetně Deníku N tyto demonstrace podceňovali. Nakonec ale obyčejní Bulhaři dosáhli svého, Petkov pod tlakem odstoupil a nová vláda již realizuje racionální řešení energetické krize navázáním jednání s Gazpromem ohledně dodávek plynu za přijatelné ceny. Bulharsko zastavilo veškerou dodávku zbrojního materiálu na Ukrajinu a vrátilo se zpět na cestu zdravého rozumu. Dovolím si poukázat na takovou malou paralelu – když Ladislav Vrabel, jenž svolává demonstraci 3.9.2022, uspořádal manifestaci za svobodu slova a mír dne 8.5.2022, na níž jsem rovněž vystoupil, tak ji Seznam.cz rovněž označil za proruskou. Tudíž pevně doufám, že vyrazíme v bulharských stopách, a po sérii demonstrací s masivní účastí občanů naší země, dopadne Fiala stejně jako Petkov a my si konečně vezmeme naši zemi zpět.

2) Proč se s někým nespojíte?

V podstatě totožnou otázku dostávala opakovaně italská politička Giorgia Meloni, když zakládala stranu Fratelli di Italia. Všichni jí říkali „vždyť máte 2%, spojte se Salvinim a netříštěte síly“. Ona na to opakovaně a trpělivě odpovídala, že spojení by nepřineslo vůbec nic a že jedna strana by nikdy nemohla získat potřebných 50% na uchopení vlády v zemi. Nabídla jinou a lepší politiku než Salvini, přehoupla se přes něj a dnes je předsedkyní nejsilnější strany v zemi, jež velmi pravděpodobně bude skládat po předčasných volbách novou vládu. Zřejmě se Salvinim 🙂 Nevidím jediný důvod, proč bychom podobný scénář nemohli zopakovat i u nás.

3) Kdo vás financuje?

Už jsem na toto téma slyšel asi tisíc různých skazek. Že za námi stojí Karel Janeček, že nás skrytě financuje Babiš a desítky dalších bajek, nad nimiž jsem nestačil kroutit hlavou. Pravda je taková, že v PRO nebere NIKDO za svou práci ani korunu a veškeré výdaje na kampaň nám vedle našich vlastních peněz pomáhají spolufinancovat obyčejní lidé z celé naší země. Vážíme si stejně těch, kteří přispívají stokorunovými částkami, jako těch, kteří nám posílají desetitisíce. Mnoho lidí nám přispívá svými službami či poskytnutím reklamních ploch na svých nemovitostech. Prostě každý pomáhá, jak může. PRO je totiž víc než jen strana. PRO je rodina.

Smekám přede všemi, kteří jakýmkoliv způsobem přispívají k dosažení našeho společného cíle. Pokud se nám podaří v senátních volbách uspět a naši kandidáti vstoupí do horní komory Parlamentu České republiky, bude na tom mít každý z nich svůj podíl. A to nejen každý z těch, kdo nám poslali nějaký finanční příspěvek, nýbrž každý, kdo kdy sdílel jakýkoliv náš facebookový post, či řekl o PRO komukoliv ze svého okolí.

PRO je společné dílo nás všech. A já vám všem za to ze srdce děkuju!

Dnes se vidíme v Náchodě (v 18.00 – Sokolovna Náchod, Tyršova 207) a zítra v Zámrsku (v 18.00 – bývalá restaurace Hospoda pod Zámrskem. Zámrsk 60).

A doufám, že můj rodný Hradec Králové a mé milované Pardubice dorazí 31.8. v 19.00 do Ideonu!

Už se na své známé z měst mého junáckého mládí neskutečně těším!

Odkaz na příspěvek na Facebooku: Jindřich Rajchl