9. 10. 2022

Co přinesla válka na Ukrajině? Nekontrolovaně přijímaným uprchlíkům se otevřel státní rozpočet, školství, zdravotnictví a řada jiných služeb | Jana Zwyrtek Hamplová

Od Jan Rzounek

Pokračování článku: Sedm dní od zvolení senátorkou. Shrnutí doby covidové. A cenzurování mých blogů

Přišla válka na Ukrajině. Každá válka je zlo, ale kdo sledoval poslední roky dění na Ukrajině (a to ještě nevíme zcela všechno), nemohl být překvapen. Na Ukrajině se děly divné věci, a Rusko není zemí, která by si nechala cokoli líbit. Řešením jistě není válka, ale to není nikdy – ať ji dnes zahájilo Rusko, ať ji v minulosti rozpoutaly USA. Bombardování vždy zabíjí, ať ho nazveme agresivní nebo „krycím jménem“ humanitární. Bombardování prostě nemá přívlastky, stejně jako válka. A vše má okamžitě směřovat k tomu, aby válka skončila, a udělat proto absolutně všechno. Jenže vedení naší země, už to tzv. nové, se okamžitě a bezmyšlenkovitě přihlásilo na jednu stranu konfliktu, onu válku prohlásilo i za válku České republiky (!!!), a dokořán a zcela nekontrolovaně otevřelo hranice statisícům ukrajinských uprchlíků.

Nezkoumalo jejich zdravotní stav, neřešilo otázky bezpečnosti ani to, zda jde o uprchlíky válečné nebo ekonomické. Sám ministr Rakušan přiznal, že to podcenili. Ale uprchlíci už byli tady. Takto nekontrolovaně přijímaným uprchlíkům se otevřel státní rozpočet, školství, zdravotnictví a řada jiných služeb, a to, co české rodiny musely platit, ukrajinské nikoli. Česká republika se zcela neadekvátně svému významu a velikosti a možnostem, a jako jediná v Evropě, takto razantně a s tak velkými slovy postavila proti světové velmoci, a Ukrajinu s pověstí jedné z nejzkorumpovanějších zemí a s dalšími závažnými otazníky vnitrostátní politiky začala zcela nekriticky a absolutně podporovat. To přesto, že nejsme první bezpečnou zemí za hranicí Ukrajiny, a přesto, že na většině Ukrajiny se neválčí, a pomoc mohla nabídnout svým občanům ona sama, eventuálně za humanitární, tedy věcné, pomoci dalších států – dodávky chybějících věcí apod.

Obdobně nekontrolovaná je situace dnes se syrskými uprchlíky. Jako bychom si nevěděli rady. Jako by EU dlouhodobě neuměla ohlídat své hranice. Za této situace se chlubit jednotnými nabíječkami jako úspěchem je prostě tragické, a scházet se za drahé peníze v Praze, aby si lídři států řekli, že se věci musí řešit, je výsměch lidem, šetřící každou korunu.

Zdroj: Jana Zwyrtek Hamplová