12. 10. 2022

Mikuláš Minář a jeho přirovnání války na Ukrajině ke světové válce za dob Hitlera. Další člověk, který svými názory ukazuje, že o situaci neví absolutně nic | Jan Rzounek

Od Jan Rzounek

Příspěvek Mikuláše Mináře:

Už toho mám dost. Místo aby Jindřich Rajchl rázně odsoudil Putinova zvěrstva a masakry civilního obyvatelstva na Ukrajině, obhajuje Goebbelse, relativizuje Putinovu imperiální válku a šíří stejné narativy jako Putinův mluvčí z Kremlu – válka je přece špatná, tak se pojďme s panem Putinem dohodnout a bude líp.

Používá k tomu z kontextu vytržené a manipulativně otočené citáty Bejamina Franklina a Ernesta Hemingwaye.

1) „Neexistuje dobrá válka nebo špatný mír.“

2) „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“

Tohle je můj vzkaz pro pana Rajchla:

„Vážený pane, oba víme, 1) že jsou tyto citáty pravdivé a 2) že jich užíváte naprosto manipulativně. Nebo tomu rozumím správně, že vyzýváte Rusy k zastřelení diktátora Putina, který je prokazatelně brutálním agresorem a původcem této nesmyslné války, který napadl území cizího suverénního státu a snaží se ho ilegálně ukrást, zatímco ve velkém masakruje civilní obyvatelstvo? On jediný chtěl být tím, kdo měl z napadení Ukrajiny těžit. Jinak je to zkáza pro Ukrajince, zkáza pro Evropu a Českou republiku, zkáza pro celý svobodný svět a všechny normální rozumné lidi. Naštěstí Putinův plán selhává, i když se mnozí lidé v západních zemích snaží šířit přesně ty narativy a názory, které vypouští Kreml – pojďme se s panem Putinem co nejdříve domluvit, on ukáže dobrou vůli a bude konečně dobře. Kdyby Putin chtěl mír, stačí aby se stáhl z území, které mu nepatří, a konec války může být hned zítra.

Není vám divné, že vy a Putinův mluvčí vyzýváte ke stejné věci?

Zadruhé, samozřejmě že každá válka je špatná. Akorát jste zapomněl zmínit, že pokud jste napaden bezohledným nepřítelem, nic jiného než se bránit vám nezbývá. I tehdy válka zůstává špatná, mír by byl mnohem lepší. Znamená to však, že máte kapitulovat?

Copak byste v roce 1939 řekl všem západním zemím i vlastním spoluobčanům – přátelé, mrzí mne to, ale válka prostě není dobrá. Tak pojďme raději dohodnout špatný mír a podvolit se nacistickému Německu, nedá se nic dělat, dáme panu Hitlerovi, co si přeje, přece nebudeme přinášet oběti kvůli nesmyslné válce? Pane Rajchle, když opominu, že se jako puberťák navážíte do údajných „puberťaček“ (hahaha, to se vám povedlo), protože si vzali triko „FU*K PUTIN“ (což jste zapomněl zmínit, protože je to pro vás příliš obscénní), nejvíce mne mrzí a znepokojuje, že si vůbec nejsem jistý tím, jak byste se v té situaci roku 1939 zachoval.

Naprosto nerozumím tomu, proč tady den za dnem relativizujete Putinovy zločiny a zvěrstva, proč pomáháte šířit jeho narativy a proč místo rázného odsouzení jeho zločinů na civilním obyvatelstvu – včera jste měl příležitost, ale nějak jste ji prováhal – Putina neustále skrytě obhajujete a omlouváte?

Vím, že jste advokát. Ale upřímně, docela jsem se zděsil, když jsem zjistil, že svého „advokačního nadání“ využíváte k obhajobě Josepha Goebbelse, který byl podle vás pouhý civilista, který si přece zasloužil spravedlivý soud (který by nebýt vítězství Spojenců nikdy nemohl nastat), narozdíl od vojáků nacistického Německa a velitelů třetí říše, kteří reálně zabíjeli.

Myslím, že všichni, kdo čtou tyto řádky, dobře ví, že vrchní propagandista Goebbels měl na svědomí mnohem více mrtvých, možná miliony, než nějaký řadový naverbovaný vojáček s mozkem vymytým Goebbelsovou propagandou. Byl to samozřejmě Goebbels, který s nejvyššími špičkami nacistického Německa řídil genocidu celých národů – a který měl být, samozřejmě, přesně jak citujete Hemingwaye, v ideálním případě zastřelen bez soudu svými spoluobčany hned v první den války.

Takže. Naprosto nechápu vaši snahu relativizovat zvěrstva těch největších zrůd v historii lidstva a vrchního nacistického velení. Naprosto nechápu vaši snahu relativizovat zvěrstva páchaná Vladimirem Putinem. Ano, jste advokát – a ti mají v popisu práce se zastávat lidí. Pokud se však místo zastávání bezbranných civilních obětí Putinovy války zastáváte Goebbelse a Putina, nezlobte se na mne, ale pro mne už nikdy nebudete pouze advokát, nýbrž vždy také „ďáblův advokát“. Goebbelsův a Putinův advokát. Pane Rajchle, pokud to neděláte záměrně, prosím, okamžitě s tím přestaňte.

P. S. Tak jsem zjistil, že se vám „ďáblův advokát“ říká už více než 10 let. Že jste obhajoval fotbalového bosse Chvalovského, s nímž jste se seznámil v pankrácké věznici a dělal pro něj, co jste mu na očích viděl. Tak víte co? Pokud si takto neomylně vybíráte k obhajování jednoho gaunera za druhým, tak vám tu přezdívku „ďáblův advokát“ už nikdo neodpáře.“

Příspěvek Jindřicha Rajchla, na který pan Minář reagoval najdete zde: ODKAZ

Má rakce:

Minář, jako spousta jiných absolutně nechápe, že již nežijeme v roce 1939. A že srovnávat doby Hitlera a okupace Československa, nemají co společného s tím, co se teď děje na Ukrajině.

Konflikt na Ukrajině je velmi náročný už jenom proto, že ani samotní Ukrajinci nevědí kam vlastně patří.

Ale začneme od toho, co pana Mináře evidentně trápí nejvíc. A to je to, že by se mělo přistoupit k mírovým dohodám, možná i k ústupkům ohledně území a znovunapojení na levné fosilní suroviny z Ruska. To pan Minář naprosto odmítá.

Člověk si musí uvědomit, že Ukrajina je po desetiletí etnicky promíchaná ukrajinskými a ukrajinsko-ruskými obyvateli. A že už v tom je samotná náročnost rozdělení a nebo osamostatnění Ukrajiny.

Ano, válka je špatná, ale pan Minář si neuvědomuje co předcházelo konfliktu na Ukrajině. Že Ukrajina je od roku 1991 kdy získala samostatnost rozkrádána oligarchy a západními mocnostmi z jedné strany a Ruskem z druhé. Že na Ukrajině nefunguje zdravotní systém, a vlastně žádný systém, který by měl v normálním demokratickém státě fungovat. Proto je tak neuvěřitelně jednoduché, aby tato země byla využívána jakoukoli mocností.

V roce 1999 USA využila albánské migrace do Kosova, aby mohla začít bombardovat Jugoslávii, a aby následně většinu její infrastruktury rozprodala západním investorům. A stejně tak jako tenkrát použily NATO k tomu, aby obešly příkazy OSN, tak v dnešní době i přes dohody rozšiřují své zájmy a neustále tlačí pomyslnou demarkační linii blíže a blíže k Rusku. Což má za následek paranoidní chování Putina, který se samozřejmě brání.

Je třeba pochopit, že USA a Rusko je jedno a to samé. Jsou to dvě mocnosti, které profitují z toho, že destabilizují státy kolem sebe. A díky zabranému území získávají fosilní suroviny a důležité energetické a jiné infrastruktury.

Ale to nejdůležitější co si musíme přiznat je to, že jsou to dvě jaderné mocnosti, které těžko můžeme vydírat, a které těžko můžeme porazit. A tak k tomu musíme i přistupovat.

Bohužel jsme v době kdy naše vláda a vlády ostatních zemí Evropské unie, evidentně spolupracují s ideologií USA, které se velmi dobře válčí na kontinentě, který jí vlastně vůbec nezajímá. Jsme pro USA pouhou peněženkou a záchranou pro jejich krachující ekonomiku.

Takže když to všechno shrneme. Tak dojdeme k tomu, že rozpoutat válku na Ukrajině bylo to nejjednodušší, co se mohlo USA povést. A to už v době euromajdanu, kdy USA byly velkou součástí tohoto převratu. Ukrajina je 30 let zemí, která je neustále rozvojovou, a žije tam největší počet lidí, kteří nemají ani na základní potřeby a potraviny. Je tam obrovská nezaměstnanost díky, které Ukrajinci migrují po celé Evropě. Ukrajina je politicky nestabilní a ovládána oligarchy. Západní Ukrajina je z velké části neonacistická a přiklání se k ideologii válečného Německa. Což samozřejmě dělá velké problémy, protože Východní Ukrajina je zase spíše ruskojazyčná.

Takže rozhodně to, co říká pan Rajchl je pravda a není z toho jiná cesta ven než přestat vyzbrojovat Ukrajinu a začít jednat o ústupcích a mírových jednáních. Protože ve stavu v kterém se Ukrajina nachází už posledních 30 let, je prostě stavem, který nedává dobrou pozici k tomu, aby Putin z Ukrajiny odešel. Když ví, že na území tohoto státu je spousta rusky mluvících lidí, kteří jsou tam cíleně utlačováni a dehonestováni. A to nejdůležitější, že se USA snaží nad ukrajinou získat kontrolu a tím tak posunout hranice zase blíž k Rusku. To jsou prostě fakta, které musíme vzít v úvahu. Není to věc jednoduchá. Ale faktická.

A pokud si to někdo představuje tak jednoduše, že porazíme jadernou velmoc. A hlavně, že si tato velmoc nechá líbit neustálé rozšiřování vlivu USA. Tak je jedním z dalších hlupáků, kteří nechápou systém ekonomiky a politiky, který vládne světu, a s kterým se nedá válčit. A rozhodně ne v řádech měsíců.

To co musíme udělat, je přestat vyzbrojovat Ukrajinu. Začít mírová řešení, obnovit dodávání fosilních surovin z Ruska (díky čemuž jsme dokázali vybudovat prosperující Českou republiku), a znovu začít budovat vztah, který zapříčinil výstavbu Nord Stream 1 a 2 z Ruska přímo do Německa. Ten vztah, který se tak neuvěřitelně nelíbí USA. Protože dobré vztahy mezi Německem a Ruskem, je noční můrou pro americkou vládu.

A to nejdůležitější co se musí stát, je pomoc ukrajinskému lidu dát konečně po 30 letech Ukrajinu do pořádku. A pod dohledem OSN stanovit opravdovou vládu a zbavit se oligarchů, tak aby tato země mohla začít opravdu budovat demokratický svět, který bude samostatný a prosperující.