14. 10. 2022

Video článek: Proč jsou ceny elektřiny tak vysoké? Jak jsou na tom sociálně slabí? Proč jsou přetížené krizové linky pro seniory? Proč senioři chtějí páchat sebevraždy? | Michaela Jílková

Od Jan Rzounek

Politici se neustále vymlouvají na to, že vysoké ceny elektřiny jsou závislé na evropském trhu a německých plynových závěrných elektrárnách. A hlavně na tom, že pokud bychom nebyli součástí lipské burzy, tak nám Německo přestane dodávat plyn.

Poslechněte si otázky paní Jílkové a odpovědi kompetentních osob.

Pod videem naleznete odkaz na celý pořad, a SMS zaslané do pořadu.

Celý pořad z 6.10.22 zde: Máte slovo s M. Jílkovou

SMS* zaslané do pořadu:
*SMS jsou vyjádřením široké veřejnosti, které někdy nedávají smysl. Ale jde o to, abyste si udělali názor a pochopili, jak je situace vnímána.


Privatizace ČEZu byla jedna velká zlodějina.


Zastropování pomohlo jen těm, kteří měli energie u podvodných společností. Ale ostatním se s tím vlastně nehnulo. Ale pořád je to třikrát dražší než před zdražením.


Kdo se bude snažit si vydělat peníze, tak to nějak zaplatí. Já mám 3 práce a zatím to vychází. Ale jestli to půjde ještě nahoru, tak nevím.


Zdražování plynu rozumím, ale proč se zdražují všechny ostatní energie?


Je načase přejít na obnovitelné zdroje, možná na to konečně všichni uslyší.


Lidé, zvládněme společně překonat tuto krizi! Hlavně ať Putin nevyhraje.


Vydržme!


Bude se zdražovat ještě víc, nebo máme doufat v lepší zítřky?


Je v současné době levnější plyn nebo elektřina?


Má někdo nějaké lepší tipy a triky, jak ušetřit za energie než je svetr?


Člověk aby v dnešní době potřeboval poradce, aby věděl čím topit a jakou smlouvu podepsat. Myslím, že tomu nerozumí nikdo.


Nejde jen o domácnosti, ale zruinuje to i zbylé české fabriky a podnikatele.


Zdražování energií a potravin chápu, ale když se zdražují energie, tak ať nám vláda zvýší platy. Jsem pracovník v sociálních službách a výdaje jsou někdy vyšší než moje výplata. No jo musíme šetřit, šetřit.


Proč Češi pořád prodávají svoje vlastní produkty a energie, a kupujeme horší od ostatních?


Tím že jsou energie dražší, tak je najednou dražší úplně všechno. To je konec.


Elektrárny byly v minulosti státní, byly stavěny a hrazeny z rozpočtu dřívější ČSSR, ČSFR, ČR, z daní daňových poplatníků. Budovány byly s ohledem na to, aby byla zajištěna energetická bezpečnost země. Privatizace ČEZu byla jedna velká zlodějina.


Když platy nebudou růst spolu se zdražováním, tak tady bude inflace nafurt.


Bohužel jsou v České republice dosud lidé, kteří nechápou, že pokud nebude finančně dostupný plyn, tak za stejnou dobu nebude ani elektrická energie. A zaměstnavatelé budou muset zavírat a propouštět, což se prokazatelně děje již nyní.