19. 10. 2022

Není možné uspokojit evropskou spotřebu plynu tankery s LNG. Jinými slovy jediní skuteční dezinformátoři v této zemi sedí v naší vládě a v našich médiích | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

Pamatujete na to, když jsem před pár měsíci psal o tom, že není možné uspokojit evropskou spotřebu plynu tankery s LNG, neboť to přepravní kapacita tankerů nebude schopná zajistit a „odborník na všechno“ Jan Cemper mě poučoval, že neumím počítat?

Odpověděl jsem mu, že opomněl zohlednit naprosto nedostatečný počet terminálů, jež nebudou schopny importovaný plyn odbavit.

A voila – je to tady.

U Španělska kotví desítky tankerů s LNG, neboť všechny terminály jsou zcela zahlcené a naprosto nestíhají.

A k tomu si EU probudila a zjistila, že ze Španělska nevedou do zbytku Evropy dostatečné transportní kapacity, a tak začala uvažovat o stavbě nového plynovodu.

Ve vztahu k rychlosti reakce soudruhů v Bruselu nemohu nevzpomenout na legendární výrok z filmu Marečku, podejte mi pero – Plha se hlásí!

Mimochodem v Německu není terminál ani jeden, v Polsku jeden jediný s malou kapacitou určený pouze pro potřeby Polska.

Představa, že naší vládou opakovaně proklamovaná zakoupená kapacita v terminálu v nizozemském Eemshavenu, dokáže za této situace pokrýt spotřebu ČR, pak působí až dětinsky naivně.

Kdyby to padlo v pořadu Agáta Jaromíra Soukupa, tak bych to ještě pochopil, ovšem na oficiální tiskové konferenci naší vlády působí toto sdělení coby spása pro nadcházející zimu poněkud trapně.

O tom, že kapacita terminálů nebude stačit, mluvíme s Ivanem Noveským a Vláďou Štěpánem už asi půl roku. A EU najednou objeví Ameriku.

Aneb „dezinformátoři“ zase měli jednou pravdu a avizovali skutečný stav věcí o několik měsíců dříve, než se desítky tankerů zasekly u španělských břehů.

Jinými slovy jediní skuteční dezinformátoři v této zemi sedí v naší vládě a v našich médiích. Čím dál tím víc lidí si tuto skutečnost začíná uvědomovat a přidává se na naší stranu.

Čím dál tím víc lidí začíná být PRO!

Zdroj: Jindřich Rajchl