30. 10. 2022

Konstatuji, že pan premiér žije bohužel stále mimo realitu, mimo život svého lidu, a prozatím naprosto nepochopil, jaká je role skutečného státníka v této době vůči své zemi | Jana Zwyrtek Hamplová

Od Jan Rzounek

Příspěvek Petra Fialy na Facebooku:

Rozumím tomu, že mnozí občané mají obavy z budoucnosti. Poslední roky nejsou pro nikoho jednoduché.

Dva roky jsme zde měli velmi přísná omezení kvůli covidové pandemii. Když už to začalo vypadat, že se vrátíme k normálnímu životu, zaútočil Vladimir Putin na Ukrajinu a svět se znovu změnil.

Drahé energie, vysoká inflace a největší uprchlická vlna od 2. světové války – to všechno jsou faktory, které oslabují jistoty, na které jsme byli zvyklí. Věci, které jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé, jsou ohroženy. Čelíme novým nebezpečím a výzvám.

Jako vláda děláme maximum možného. Zajistili jsme dostatek energií a zastropovali jsme jejich ceny, zlepšili jsme přístupnost do sociálního systému. Jednoduše řečeno, kdo potřebuje pomoc a požádá o ni, dostane ji. To vše nad rámec plošných opatření. Nenecháme nikoho padnout.

Obavám lidí v této neklidné době rozumím. Když ale vidím, kdo organizuje demonstrace na Václavském náměstí, nemohu k tomu mlčet. Organizátoři říkají, že je pro ně důležitá Česká republika na 1. místě.

Pak ale nemohou požadovat to, po čem tak hlasitě volají. Neexistuje žádná „třetí cesta“, jakási nezávislost na Východu i na Západu. My patříme na Západ, konečně jsme jeho nedílnou součástí. Pokud by se zde tito lidé dostali k moci, naše země by velmi rychle skončila jak v EU, tak v NATO. Jinými slovy: udělali by nás opět státem závislým na Rusku.

Byli bychom možná na „prvním místě“, ale jen na seznamu spojenců Kremlu. Jinak to totiž nemůže dopadnout. Žádná cesta někudy uprostřed neexistuje. Spojenectví s demokratickými zeměmi Západu chrání naši svobodu, nezávislost a prosperitu. Ti, kteří nás posunují na východ, nehájí naše národní zájmy. Uvrhli by nás do područí východní diktatury. A s tím už máme své historické zkušenosti.

Je třeba znovu a znovu nahlas opakovat, že jsme součástí demokratického a svobodného světa, který respektuje důstojnost člověka a staví se proti zlu a nespravedlnosti. Svoboda, demokracie, úcta k člověku, to jsou základní hodnoty, na kterých byl náš moderní stát založen. V tomto nemůžeme ustupovat, protože není kam. – ODKAZ NA PŘÍSPĚVEK

Reakce – Jana Zwyrtek Hamplová:

Pohled nastupující senátorky na slova premiéra zveřejněná v den státního svátku 28.10.. Chcete-li to stručně, a dál nečíst, pak konstatuji, že pan premiér žije bohužel stále mimo realitu, mimo život svého lidu, a prozatím naprosto nepochopil, jaká je role skutečného státníka v této době vůči své zemi. Zdůrazňuji – vůči své zemi.

K jeho textu…

Především – absolutně nerozumí obavám lidí, přestože to tvrdí.

Žije zcela v jiném, vlastním a velmi virtuálním světě. Kde se stále z důvodu křečovitého a ideologického rozdělování na východ a západ vypnul zdravý rozum, i kdyby lidé na tom “západě” žijící na to měli extrémně doplatit. Energetická krize byla uměle vyvolána z důvodu ideologie, plus nekritické podpory jedné země válečného konfliktu, a nebezpečí války jdou politikové včetně našeho premiéra dokonce sami naproti – už přívlastky “válečný” rozpočet a řadou dalších silných slov. Vnímají, že jejich občané válku nechtějí?

Když se pak vrátím k zmíněným přísným omezením kvůli tvrzené pandemii, jde opět o opatření, která vznikla z důvodu nepravdivých tvrzení odpovědných lidí. Tedy na podkladě lží. Nemusela tedy vůbec být, a aktuální dění kolem předsedkyně evropské komise navíc nasvědčují korupci v nejvyšších patrech politiky. Evropské politiky zdůražnuji.

Jsme nyní předsednickou zemí EU. Chlubíme se tím. Očekávala bych, že náš premiér se proto k této otázce jasně vyjádří. Věří předsedkyni, která tají osobní sms s šéfem Pfizzeru, nebo se zasadí o důsledné vyšetření tohoto skandálu? Vakcín byly objednány miliardy, snad deset na každého (!!) občana EU … Počty volající do nebe… Jenže náš premiér má taktiku vše “promlčet”. Neumí zaujmout jasný názor.

Proto mlčí i k té visící hrůze na ministerstvu vnitra. Mlčí k “příběhům” svých ministrů v regionech. Mlčí ke všemu. “Promlčení se” vším nepříjemným a složitým je jeho základní taktika.

A krize energií, která ničí české firmy a rodiny? Když už bylo nejhůř a vláda viditelně nedělala nic, zastropovala ceny, což ovšem řešení není, a řekne vám to každý odborník. A krutě to na nás dopadne. Na koho to svedou potom?

Vždy se totiž hledá viník mimo – napřed to byl C19, který se ovšem stal předmětem hlavně miliardového byznysu (což právě “prasklo”), a evropsky “sebevražedné” šílenosti kolem energií se hází na Putina, který za kroky EU proti sobě sama skutečně nemůže, navíc důvody těch embarg mohou být zcela jiné, což patrně také jednou praskne… Ovšem to také může být už pozdě…

Premiér Orbán si dojednal výjimku a bude odebírat plyn dál z Ruska – proč náš premier ne, a jen a jen řadí výmluvu za výmluvou…? A když už neví kudy kam, prohlásí své občany, trvající na demisi neschopné vlády, za spojence Kremlu? Absurdní a urážející.

Z těžké situace, ve které se naše země nachází, nás nezachrání bulvární výzdoba státní budovy z hlavy pubertálního ministra vnitra, placená navíc nepochybně z našich daní. Z této situace nás vyvedou pouze schopní lidé ve vládě. Ti tam teď prostě nejsou, a podle toho to vypadá. A o to jde lidem na těch náměstích.

V projevu premiéra tedy postrádám vše – úctu k vlastnímu národu, odpovědnost, zdravý rozum, vyjádření k tématům doby, odvahu k pravdě. Čtu tam vytváření alibi sobě sama, mlčení k tomu, k čemu by se mlčet nemělo, a házení vlastní neschopnosti na jiné. Soudruzi házeli svého času vše na západ. Ti novodobí házejí vše na vir… a na východ.

Je to totiž pohodlnější, než zapnout ten mozek, vnímat fakta, a problémy skutečně řešit.

Co dodat…

Petr Fiala není můj premiér. A bohužel není de facto premiérem ani České republiky. Ten jeho text je plný výmluv a frází. Které neberou v potaz to, že lidé musí topit, jíst a platit složenky. Nebere zkrátka v potaz život dole – jen ty hry těch nahoře. A skáče, jak oni pískají.

Zdroj: Jana Zwyrtek Hamplová