3. 11. 2022

Proč neposlat rovnou 18 miliard eur do nejkorumpovanější země v Evropě? | Marián Ďuriš

Od Jan Rzounek

Chtějí si hrát s penězi? Ať si rozdávají ze svého.

Na pátečním summitu dominovala pokračující podpora Ukrajiny diskusím mezi lídry EU. Předsedkyně Evropské komise 🇪🇺 Ursula von der Leyenová oznámila, že je připravena poslat Ukrajině 18 miliard eur v roce 2023 na pokrytí rozpočtových potřeb.

Připomeňme si návrh rozpočtu EU. Slovo gender zmíněno 98krát, Ukrajina 92krát a klima 74krát. Slovo rodina 0 krát. Tolik k prioritám: 𝗥𝗢𝗗𝗜𝗡𝗔 𝗷𝗲 NOSNÁ 𝗦𝗜𝗟𝗔❗️ Máte nesprávne priority a nerobíte pre ľudí, vážení❗️

„Pro Ukrajinu je velmi důležité, aby měla předvídatelný a stabilní proud příjmů,“ řekla Leyenová. Když se mohla objímat s šéfem farmaceutické korporace a poslat mu cca 5 miliard eur za pochybný výrobek, proč neposlat rovnou 18 do nejkorumpovanější země (podle Transparency International) v Evropě? Mainstreamu to nevadí, většina Bruselu žije. Šéfku komise budou nadále fotografovat a prezentovat se svatozáří z hvězd vlajky EU.

Mezinárodní měnový fond odhadl, že v roce 2023 bude Ukrajina potřebovat zahraniční pomoc ve výši 3-4 miliard eur měsíčně, aby udržela veřejné služby v provozu. Peníze se očekávají od EU, USA, Velké Británie, západních zemí a mezinárodních finančních institucí.

Podle Leyenové si EU klade za cíl přispívat 1,5 miliardy eur měsíčně. Cíl koho? Proběhlo veřejné hlasování občanů členských států?

Práce na balíčku jsou v úvodní fázi a Leyenová říká: „Pověřili jsme ministry financí, aby vyvinuli vhodný mechanismus. Bylo důležité dát Ukrajině signál, že moc dobře víme, jak důležitý je spolehlivý zdroj příjmů.“ Jak se jmenuje náš ministr financí, který díky několika oportunistům přežil odvolání? A premiér, kterého nikdo nevidí, protože cestuje do Bruselu v neustálém poklonu?

EU se zatím zavázala poskytnout Ukrajině 9 miliard eur ve formě speciálních půjček. Komise získává peníze na trzích a čím je pokrývá? Záruky ze společného rozpočtu EU a národních příspěvků. „One time“ o nás. „Next time“ bez nás.

Asi nebude problém to prosadit na úrovni Evropského parlamentu. Dnes tu máme jednoho europoslance bránícího 🇸🇰 Slovensko. A kolem je dostatečný počet lidí, kteří nemají zájem o žádnou zemi a do války by investovali i to poslední co mají. Určitě ne z jejich vlastního. Od někoho jiného! Co jsou zač, stačí se podívat zde: Keď POKOJNÁ ÚVAHA schladí VÁŠNE zúrivých aktivistov 🥶

Uvolnění makrofinanční pomoci brzdí diskuse mezi členskými státy. Někteří argumentují, že peníze by se měly dávat spíše formou grantů než půjček. Do Kyjeva zatím dorazily 3 miliardy eur a půjčka 1,2 miliardy eur. A Zelenskyj jim za to ještě „vynadal“. Reakce bruselských úředníků? Potlesk ve stoje. Parodie na politiky?

Co je moc, to je moc. Protože postupně střídají progresivní fanatiky, marketingové modely a starověké kádry (kteří mluví jedno doma a druhé venku) ve Švédsku, Maďarsku, Španělsku, Itálii a Francii na různých úrovních, něco podobného se bude hodit. Spolupráce na úrovni evropských států je nutná. Ale ne na náš úkor, ale ve prospěch.

Zdroj: EU dá příští rok Kyjevu 18 miliard eur na pomoc při řízení Ukrajiny

Zdroj: Evropská komise přislíbí miliardový balíček pomoci Ukrajině, ale klíčové detaily zůstávají nejasné

Zdroj: Marián Ďuriš