9. 11. 2022

VOLBY USA: House of Representatives mají Republikáni v kapse. Teď se hraje o Senát | Jindřich Rajchl

Od Jan Rzounek

House of Representatives mají Republikáni v kapse.

Teď se hraje o Senát.

V klíčových třech státech sledujeme velmi těsné bitvy:

Nevada:

Demokratka Cortez – Masto vedla ještě před hodinou o 4%, ale nyní už je je ve vedení Republikán Adam Laxalt. Byť má převahu pouze o 0,1%, tak s ohledem na to, že zbývá sečíst většina konzervativních okrsků, by se měl příštím senátorem stát on.

Arizona:

Republikán Blake Masters sice prohrává s Demokratem Markem Kellym o téměř 7%, ale ještě zbývá sečíst asi 40% hlasů a většina z nich opět pochází z konzervativních okrsků. Tenhle duel může být mnohem těsnější, než se nyní zdá.

Georgia:

Bývalá sportovní superstar Republikán Herschel Walker zatím prohrává o necelé procento s Demokratem Raphaelem Warnocke. Ovšem s ohledem na volební pravidla tohoto státu, kde musí jeden z kandidátů získat pro zvolení v prvním kole přes 50%, tak to vypadá, že se zce dočkáme zhruba za měsíc kola druhého. Nezávislý kandidát Chase Oliver totiž získal 2%, což způsobí situaci, kdy ani jeden z hlavních kandidátů na potřebný limit 50% nedosáhne.

Pokud se neotočí Arizona, tak to, zda Republikáni ovládnou Senát rozhodne právě až druhé kolo v Georgii.

Velkou škodou je to, že se obhajující kandidát v Pennsylvánii Republikán Pat Toomey rozhodl letos neobhajovat. Johna Fettermana řízeného svou ambiciózí aktivistickou manželkou by patrně porazil.

Teď tedy zbývá držet palce v Arizoně a následně vrhnout všechny síly na druhé kolo v Georgii.

Mít pod kontrolou Sněmovnu i Senát – to by bylo v USA jiné kafe.

Hlavní ale je, že novým šéfem (Speaker of the House) dolní komory se stane Kevin McCarthy a Crazy Nancy Pelosi už nebude v téhle klíčové funkci nadále dělat ostudu.

Tak teď ještě dát ten Senát!

Zdroj: Jindřich Rajchl


Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických (United States House of Representatives), krátce House je dolní komora Kongresu Spojených států. Horní komorou je pak Senát Spojených států. Každý z 50 států Unie zde má minimálně jednoho reprezentanta. Počet reprezentantů jednoho státu je pak dán počtem obyvatel daného státu. Wikipedie