14. 11. 2022

Novináři požadují okamžité vrácení akreditace médiím, která informovala o událostech v Chersonu – prohlášení

Od Jan Rzounek

Zdroj k článku: Novináři před dokončením „stabilizačních opatření“ – ČTI ČISTEK – pracovali ve městě Cherson. Ukrajinská armáda jim za to odebrala akreditaci | Ivan David

Můj názor: Tento článek ukazuje jakým způsobem funguje informovanost světa o konfliktu na Ukrajině. Zahraniční média zachytila na fotografie a videa takzvaná „stabilizační opatření“ po příchodu ukrajinských vojsk do Chersonu. Jednalo se o materiál, který dokazoval jak se Západně smýšlející Ukrajinci chovají k těm, kteří hovoří rusky. Jednalo se také o Ukrajince. Tento článek zveřejňuji pouze proto, aby byl všeobecný přehled o situaci, která na Ukrajině panuje. A nebyly poskytovány informace pouze jednostranné.

Komunikační struktury MO, které nedokázaly vybudovat mechanismus pro přijímání novinářů, se rozhodly jednoduše zakázat práci absolutně všem novinářům s odkazem na nebezpečí pobytu v nově osvobozeném městě.

Ukrajinští i zahraniční novináři a mediální organizace požadují, aby úřady přijaly okamžitá opatření k vyřešení konfliktní situace způsobené neefektivitou a neprofesionalitou komunikačních struktur Ministerstva obrany, zejména Společného koordinačního tiskového střediska jižních obranných sil.

Novináři požadují okamžité vrácení akreditace médiím, která informovala o událostech v Chersonu – prohlášení

Uvádí se to v prohlášení adresovaném prezidentovi Ukrajiny Volodymyru Zelenskému, vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny Valeriji Zalužnému a ministru obrany Ukrajiny Oleksijovi Reznikovovi.

Po úřadech se požaduje zejména vrácení akreditace osobám ukrajinských a zahraničních médií, které události v Chersonu dokumentovaly a kterým byla podle zpráv generálního štábu kvůli tomu odebrána.

Novináři navíc požadují provést interní vyšetřování „neprofesionální práce komunikačního oddělení OC Pivden a obecně komunikačního sektoru Ministerstva obrany Ukrajiny a učinit příslušná personální rozhodnutí“. 

„Odstranit zbytečnou a neefektivní byrokracii, zejména zbytečné dokumenty a dohody realizované Společným koordinačním tiskovým střediskem jižních obranných sil. Novináři už mají akreditaci ministerstva obrany, což je oficiální pracovní povolení. Další dokumenty a povolení, které jsou rovněž využívány neprofesionálně a selektivně, komplikují práci novinářů a mají negativní dopad na zpravodajství o nejdůležitějších událostech na Ukrajině pro ukrajinské i celosvětové publikum,“ stojí v prohlášení. 

„Media Detector“ poskytuje plné znění prohlášení médií.  

My, ukrajinští i zahraniční novináři a mediální organizace, požadujeme přijmout okamžitá opatření k řešení konfliktní situace způsobené neefektivitou a neprofesionalitou komunikačních struktur Ministerstva obrany, zejména Společného koordinačního tiskového střediska jižních obranných sil. 

Zprávy ukrajinských a zahraničních novinářů z osvobozeného Chersonu se staly obrovským příspěvkem k našemu vítězství. Svět obletěly záběry kolegů ze CNN, SkyNews a dalších předních zahraničních a ukrajinských médií. Byli svědky radosti, s jakou se obyvatelé Chersonu setkávají s ukrajinskou armádou, čímž vyvracejí lži ruské propagandy. Jejich materiály jsou také nesmírně důležitými dokumenty ukrajinské historie, která nyní vzniká. 

Místo toho se komunikační struktury ministerstva obrany, které nedokázaly vybudovat mechanismus pro přijímání novinářů, rozhodly jednoduše zakázat práci absolutně všem novinářům s odkazem na nebezpečí pobytu v nově osvobozeném městě. 

Připomínáme, že profesionální novináři, kteří získali oficiální akreditaci Ministerstva obrany, mají odpovídající dovednosti, prošli četnými školeními, mají mezinárodní bezpečnostní certifikáty a bohaté zkušenosti s prací v první linii. 

Ti ukrajinští a zahraniční novináři, kteří se dostali do Chersonu, aniž by splnili všechny požadavky Společného koordinačního tiskového střediska jižních obranných sil, jsou dnes zbaveni akreditace a již nebudou moci informovat o událostech na frontě a na blízké frontové zóně a zahraniční zpravodajové nemusí na Ukrajině pracovat. 

Nepochopení zvláštností práce novinářů za války a neochota vytvářet rovnocenná a transparentní pravidla práce vedla k vytváření informačního napětí a komunikační krizi. Snaha vše zakázat nejenže nefunguje, ale poškozuje naši zemi. A kdo hledá jednoduchá řešení, vytváří složité problémy. 

Požadujeme:

 • Okamžitě vraťte akreditaci našim ukrajinským a zahraničním kolegům, kteří dění v Chersonu zastřešovali a kterým ji kvůli tomu podle zpráv generálního štábu odebrali;
 • Provést interní vyšetřování neprofesionální práce oddělení spojů Jižního velitelství a obecně komunikačního sektoru Ministerstva obrany Ukrajiny a učinit příslušná personální rozhodnutí;
 • Vybudovat rovná a transparentní pravidla pro práci a přijímání novinářů a opustit selektivní přístup;
 • Přestaňte agresivně útočit na lidi z médií a začněte s nimi spolupracovat;
 • Odstranit zbytečnou a neefektivní byrokracii, zejména zbytečné dokumenty a dohody realizované Společným koordinačním tiskovým střediskem Obranných sil Jihu. Novináři už mají akreditaci ministerstva obrany, což je oficiální pracovní povolení. Další dokumenty a povolení, které jsou navíc využívány neodborně a selektivně, komplikují práci novinářům a mají negativní dopad na zpravodajství o nejdůležitějších událostech na Ukrajině pro ukrajinské i světové publikum; 
 • Zastavit neodůvodněné maření práce novinářů a chovat se k nim s respektem, pochopením pro jejich potřeby a poslání. Svět se dozvídá o válce a soucítí s Ukrajinou díky práci zejména našich ukrajinských a zahraničních kolegů; 
 • Vynaložte maximální úsilí, aby profesionální média mohla vykonávat svou práci rychle a bez překážek.

Již podpořili:

 1. Медіарух;
 2. Centrum pro lidská práva ZMINA;
 3. Texty.org.ua;
 4. Tým hromadske;
 5. Společnost nadace;
 6. Tým publikace „Rubrika“;
 7. Redakce „Ukrajinského týdne“;
 8. Redakce „Grata“;
 9. Andriy Marynyuk, šéfredaktor AIA „Gal-info“;
 10. Dmytro Larin, UP;
 11. Halyna Yeremitsa, novinářka, Černovice;
 12. Olena Demchenko, Mohyla School of Journalism;
 13. Angelina Strashkulych, korespondentka „Ukrinform“;
 14. Dmytro Galko, vojenský zpravodaj;
 15. Roman Kabachii, mediální expert, novinář a publicista;
 16. Oleksandra Yefimenko, ukrajinská korespondentka na volné noze;
 17. Konstantin Karnoza, zpravodaj pro zahraniční média;
 18. Taras Dudey, moderátor zpráv TAVR MEDIA;
 19. Artem Lysak, novinář, producent Sky News;
 20. Oleksandr Khomenko, fotoreportér na volné noze;
 21. Informační agentura „Poslední bašta“;
 22. Andrii Dubchak, vedoucí informační agentury „Donbas Frontliner“ a týmu agentury;
 23. Oksana Parafenyuk, fotoreportérka na volné noze;
 24. Olga Guzhva, mediální expertka;

Zástupci předních médií vyzvali 16. listopadu 2021 novináře, aby se spojili v odborné komunitě a odolali politickému a komerčnímu tlaku na svobodu slova. Iniciátory prohlášení bylo 29 novinářů a odborníků, jejich jména jsou k dispozici na odkazu.

V současné době probíhá proces sjednocování obou iniciativ. Úplný seznam členů aktualizované organizace bude zveřejněn ihned po formalizaci mediálního hnutí. V současné době iniciátoři hnutí rozpracovávají pravidla organizace, její organizační strukturu a vnitřní předpisy.

Zdroj Media Detector UA: Журналісти вимагають негайно повернути акредитацію медіа, які висвітлювали події в Херсоні — заява