17. 11. 2022

460 miliard ročně odvedeme do zdravotnictví. Na dnešní svátek se chystá hned několik akcí. Čísla COVID jsou nízká. Okolnosti smlouvy EU-Pfizer. Nákup vakcín | Ondřej Dostál

Od Jan Rzounek

Vážení sledující,

čísla COVID jsou nízká a nyní spíše klesají, epidemiologická situace zůstává takřka normální. Očkovací kampaň MZČR vyšla takřka vniveč (kromě zmařených milionů korun), nově naočkovaných je minimum, ani posilujících dávek není mnoho, na počtech hospitalizovaných ani zemřelých se to ale neprojevilo.

Pan ministr Válek sice varoval, že v polovině listopadu přijde covidová vlna – Podzimní covidová vlna přijde v polovině listopadu, míní Válek. Vyzval k očkování, data z ÚZIS však zatím ukazují spíše opak.

Pozornost se nyní otáčí k nákupům vakcín na evropské úrovni, kde se poslanci Evropského parlamentu i unijní prokuratura začínají zajímat o okolnosti smlouvy EU-Pfizer.

Vše blíže ve dvoudílném rozhovoru s Tomášem Lukavcem (první díl zde: Ondřejovi prdly nervy: „SKANDÁLNÍ: odhalte smsky, Ursulo!“ (reakční, 1.díl), druhý zde: Ondřej vyšiluje: „Řádí v EU korupce? Nesmyslná šikana NEOČKO?“ (reakční, 2.díl)), nehledě na úvodní titulek vcelku střízlivém a klidném, kde jsme si podrobně řekli, o co v celé kauze jde.

Zdravotnickým tématem č.1 se opět stává dostupnost péče a peníze. Ministr Válek přišel o víkendu s tím, že hodlá oprášit „zdravotnické nadstandardy“, které již neúspěšně zkoušela zavést pravicová vláda za Leoše Hegera, tehdejší novela o tzv. ekonomicky náročnějších variantách péče, na něž by se připlácelo, byla ale zrušena ve 2013 Ústavním soudem. Způsob, jakým k tomu nynější Ministerstvo přistoupilo, opět není vůbec šťastný – proč, to podrobně říkám v rozhovoru pro portál Život v Česku – Právník Ondřej Dostál tepe ministra Vlastimila Válka. Jako papír od svačiny zmuchlal jeho vizi vrátit nadstandardy do zdravotnictví.

Ve zkratce: Solidární systém zdravotnictví sice nemůže zaplatit vše, co moderní medicína umí, ale v tom, co dle zákona bezplatně zajišťuje, nesmí rozlišovat mezi miliardářem a bezdomovcem, mezi postiženým dítětem z chudé rodiny a tetičkou politika. Proto je solidární. A proto z našich platů a mezd povinně odvádíme již přes 460 miliard ročně, abychom se nemuseli obávat, že v případě nemoci a ztráty výdělku zůstaneme bez léčby, nebo v nějakém režimu chudinské péče. Samozřejmě vím, že už dnes se uplácí, „sponzoruje“, „zařizuje; ale prací ministra zdravotnictví je tyto nešvary vymýtit a dostupnost péče, kterou nám zákon garantuje bezplatně za naše miliardy, alespoň té základní péče (praktika, zubaře, záchranky, včasné operace v nemocnici, bezplatných léků v lékárně) spolehlivě zaručit každému. Tématu organizace zdravotnictví, toho jak se dnes financuje praktik, zubař, specialista či nemocnice, jaká selhání to působí a co by s tím šlo udělat, se budeme nadále věnovat, a to nejen zde na sociální síti, ale i naživo.

Na dnešní svátek 17. listopadu se chystá hned několik akcí, které souvisejí spíše se společenskými aspekty covidové pandemie – tématy osobních svobod, přístupu k informacím, svobody projevu. Já sám do Prahy mířím, některých se zúčastním a rád bych Vás na ně pozval:

👉Od 14:00 budu na Náměstí Republiky na setkání Charty 2022 spolu s kolegy ze SMIS – Pozvánka na setkání signatářů Charty 2022 17. listopadu 2022 od 14 hodin

👉Od 15:00 krátce promluvím pod letenským kyvadlem na Shromáždění za svobodu slova a proti cenzuře

👉Po 16:00 přejdu na Letenskou pláň pozdravit Svobodné, kteří zde budou celé odpoledne diskutovat s občany na různá témata, včetně zdravotnictví – Je to svoboda? Svobodní si připomenou 17. listopad

Již máme úspěšně za sebou tři setkání (Praha, Jindřichův Hradec, Trutnov). Pokaždé byla bohatá debata a pokračovala i neoficiálně po konci přednášky. Věřím, že na Náměstí Republiky a Letné tomu nebude jinak.

Dále pak zkraje příštího roku v Brně, Berouně a dalších městech, kde nyní besedy plánujeme. Povíme si určitě víc i o těch Válkových nadstandardech, o výpadcích léků v lékárnách, o tom jak se nenechat odmítnout a zajistit si dostupnost péče na své zdravotní pojišťovně.

Nyní již k datům z reportů ÚZIS, za minulý týden (7.-13.11.2022):

Pozitivně testovaných celkem 5186 (3539 poprvé, 1647 reinfekcí), z toho:

👉750 neočko, neprodělali

👉2789 očko, neprodělali

👉483 neočko, prodělali

👉1164 očko, prodělali

12913 testů za 16,2 milionů korun v regulovaných cenách dle Cenového předpisu.

Hospitalizace. Sčítáme data za celý týden, proto jde o lůžkodny (dny na lůžku obsazené COVID-pacienty), ne o nově přijaté. Celkem lůžkodnů u běžných hospitalizací 3948 (379 reinfekcí), v případě JIP 307 (19 reinfekcí) z toho:

👉955 neočko, neprodělali (99 na JIP)

👉2614 očko, neprodělali (189 na JIP)

👉117 neočko, prodělali (6 na JIP)

👉262 očko, prodělali (13 na JIP)

Přepočty na 100tis. osob ve skupině v tabulce zde 👇

Zdroj: Ondřej Dostál