18. 11. 2022

Prostý příběh o kravách a lidech | Tomáš Lukavec

Od Jan Rzounek

Jeden z mnoha příběhů, který vám chci vyprávět, je zrovna tento nejméně zajímavý.

😮 👇

Je totiž o kravách a lidech.💙 A to pro nás, lidi ze západu, není nic dost lákavého. Zvažte:

Krávy vídáme na krabicích od mléka, na obalech Milky, v oblíbeném Slunce seno. Občas ještě stále na na vesnicích. Proč mě tedy jejich přítomnost tady v Indii tak překvapila?

Krávy tu mají pozoruhodnou moc: mohou zastavit celou dopravu, sváteční průvod, mohou pozdržet veškerý plynoucí obchod jenom tím, že si prostě lehnou doprostřed silnice. Stoičtí Indové jsou ke kravám shovívaví: zatroubí na ně nebo je laskavě objedou. Nevidíte nikoho na krávy pokřikovat, házet kamení, škubat jim za hlavu a urážet je tím, že „přijdou pozdě do práce nebo že jsou to debilní krávy“.

Dalo by se říci, že kráva posvátně určuje i dynamiku soutěže mezi místními. Naučili se upozadit své potřeby v momentu, kdy se krávě zamane jen tak prozkoumat „jednoproudku“. Protože mě jejich odvaha oslnila, rozhodl jsem se jednou ve své pošetilosti zadívat těmto kravám do očí. Jak oni vnímají svou „supermoc“?

Došlo mi to až při jedné z meditací v odloučeném chrámu. Ono to není o jejich aroganci, ale o snaze upozadit tu naši. Totiž že krávy moc dobře ví, jak moc nám soutěživost neprospívá.

Zatímco příroda soutěží proto, aby silní mohli pomáhat slabým, v lidské společnosti se zdá, že ti, kteří vyhrají se stávají jakýmisi „one man show predátory“. Namísto kultivace laskavosti a empatie, oproštění se od ega se ještě více připoutávají k hamižnosti a sobectví. A v této hře „umocňování“ jsou připraveni nám ne jenom vládnout, ale také se své vlády zuby nehty držet. A udělat vše proto, aby dorazili do práce včas. Aby včas podpořili v mezilidských srdcích touhu po válce. Aby včas otočili steak na pánvi. Aby byl krvavý, aby se rozplýval na jazyku, aby nebyl cítit po kravách z ulice, které prostě neposlouchají a občas zastaví celou dopravu.

Tohle je prostý příběh o kravách a lidech. A protože je z Indie, tak se obávám, zda je ještě vůbec šance na to být v EU pochopen.

💙 🇨🇿

S úctou k vašemu vnitřnímu bohatství,

Tomáš Lukavec

💥 slevový kód na všechny knihy, 15% dolu: DAREK

Zde si stačí vybrat: Začtěte se do své budoucnosti

Zdroj: Tomáš Lukavec