Na koloběžce 17. listopadem | Pavel Cimbal
Uplakaný 17. listopad…
Počasí asi nejhorší možné vůbec. Zima, déšť, mokro a vítr. Jel jsem tam na koloběžce. Kdyby mrzlo, mohlo to být alespoň v suchu, leč bylo těsně nad nulou. Vyloženě nepříjemný výlet, ale zůstat doma by byla chyba. A jsem strašně rád, že je tu spousta dalších lidí, kteří to cítí stejně. I za tohoto počasí se totiž povedlo Ladislavu Vrábelovi přivést magistrálou před budovu ČT kilometr dlouhý průvod mnoha tisíců lidí. Mezi průchodem čela a konce to byla bezmála čtvrthodina…

Ještě cestou na demonstraci jsem uslyšel od Vltavy amplion. Dvě ženy s reprodukční soupravou měly na Palackého náměstí projev. Mluvily o památce Karla Hašlera, ale kromě nich tam nebyl nikdo. Vůbec nikdo. Přesto opodál, pod Slovany, vidím přenosový vůz České televize. A výš, před nemocnicí na Karlově náměstí, stojí policejní auta a připravený anton s pancéřovanou kamerou na střeše a s mohutnými pletivy přes čelní sklo. Vozidlo, určené k rozrážení lidí. Smutná připomínka svátku svobody a demokracie. Není co slavit…
Poblíž někdejšího Pakulu, tedy Paláce kultury, dnes Kongresového centra, schovaní před deštěm pod lávkou, už čekali na průvod novináři. Postupně přibývající hloučky dalších lidí a zastavený provoz ve směru na Pankrác dávaly tušit, že průvod už se přiblížil. Pak dojela policejní vozidla, ale ještě těsně před nimi profrčel okolo loužemi nějaký pomatenec na elektroskateboardu, s vlající ukrajinskou vlajkou za zády.
Průvod jsem předjel ulicí Na Pankráci a vzpomněl si na ODSáckého placeného propagandistu Šimona „Jietienminga“ Ehrlicha. Toho jsem zde, nad vietnamskou večerkou, čistě na základě pasivní digitální stopy, před časem vypátral. Paradoxně tomu napomohla právě fotografie budovy České televize. Splnil se mu sen, ve který už asi ani nedoufal. Fiala je premiérem a takzvaná liberální demokracie zvítězila. Ale zatímco lidé z demonstrací roku 1989 mířili promrzlí domů, do vyhřátých husákovských panelákových bytečků, tihle dnes přijdou zkřehlí do studených bytů. Tato vláda to totiž dotáhla tak daleko, že po třiceti letech neumí obyvatelstvu zajistit ani něco tak základního, jako je teplo v zimě. A podle toho i skončí…

Déšť zesílil. Tak se jdu schovat k Ministerstvu vnitra na Pražském povstání, mezi budovy Centrotexu. Po magistrále už vidím modré majáčky vozidel v čele průvodu, a tak pokračuji k České televizi. Zajímá mne, jak jsou tam na takový průvod nachystaní…
K mému překvapení už je tam poměrně dost lidí, navzdory trvajícímu dešti. Jsou pod deštníky, nebo namačkaní pod terasou budovy Galerie. Z pódia zpívá Pepa Nos a slovy „Noro, vylez z nory“ zahajuje další písničku. On, coby disident a písničkář, sametovou revoluci a sedmnáctý listopad kdysi reprezentoval. V Československé a později České televizi byl tehdy pečený vařený. Ale dnes už je disidentem zase. Není co slavit…

Dovoluji se policistů a antikonfliktního týmu, který blokuje průchod ulicí směrem k vestibulu Naší-Vaší. Pouští mne. Míjím jakýsi podivný motogang, s nášivkami „Havloids“ na zádech, a koukám, proč nemůže být demonstrace o těch pár metrů dál. Důvod se ukazuje záhy. Je zde jakýsi hlouček nešťastníků, žádající jazykem 50. let „Ruce pryč od ČT“, ale spolu s ukrajinskou a eurounijní vlajkou. Asi už si ani nehrají na to, že by snad mělo jít o českou veřejnoprávní instituci. Jinak tu není ani noha, budova je vyprázdněná…
Vracím se. Pepu Nose už střídá Ladislav Vrábel. Děkuje přítomným, že vážili cestu a přišli. Já děkuji také, a jedu si sehnat něco teplého do žaludku. V Kebab2go, který je jako jeden z mála otevřený, si dávám malý durum. Stojí 120,- Kč a tak ho hltám u ušmudlaného umakartového stolu a po očku sleduji koloběžku, kterou jsem nechal venku přede dveřmi. Není vůbec malý, je to teplé a je toho hodně. Dovnitř vchází skupina policistů, ohřát se a najíst. Mačkám alobal a přemýšlím, jestli jsem si to takto tehdy představoval, těch třicet let svobody a demokracie.
Nechci vidět, jak to to bude vypadat v lednu, ten pokles životní úrovně začal zatím jen čísly na složenkách, ale to se záhy změní.
Skutečně není co slavit…
Zdroj: Pavel Cimbal
Jie Ťien-ming (Jietienminga) je čínský podnikatel a ředitel skupiny CEFC, která od roku 2015 investuje v České republice. Od roku 2015 je speciálním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana „pro Čínskou lidovou republiku, pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“. Wikipedie