19. 11. 2022

Zkušenosti totalitního režimu: Když schází jakýkoli argument, tak dají do titulku – ČEPICE. Pane Bože, ty to vidíš? To už je nemoc | Jana Zwyrtek Hamplová

Od Jan Rzounek

Pane Bože, ty to vidíš? To už je nemoc. Zralá na to navštívit psychiatra. Myslím to trapně manipulativní zpravodajství. Když schází jakýkoli argument, tak dají do titulku – ČEPICE 🤦‍♀️🙏. Ubohost, a zoufalé novinářské dno.

Když už autor zapomene, jaké jsou naše národní barvy (které má dalších několik států). Ta výkladová účelovost už je do očí bijící.

A kdo je za tím?

Zpravodajský server novinky.cz patří společnosti Borgis a.s., která je přibližně ze dvou třetin ve vlastnictví Zdeňka Porybného a z jedné třetiny patří společnosti Seznam.cz, jež je stále v rukou zakladatele firmy Iva Lukačoviče. Ten byl také prvním provozovatelem serveru novinky.cz od jeho vzniku v roce 1998, než se spoluvydavatelem stala v roce 2005 výše zmíněna společnost Borgis. Novinky.cz patří od svého vzniku mezi nejnavštěvovanější servery v historii internetu v České Republice.

Zdeněk Porybný je rovněž dlouholetý šéfredaktor deníku Právo, který mu přes společnost Borgis a.s. také patří. Jedná se o bývalý nejčtenější deník komunistického Československa Rudé Právo, který Porybný zprivatizoval a přejmenoval. Deník Rudé Právo byl založen již v roce 1920 a během druhé světové války vycházel v ilegalitě. Největšího rozmachu dosáhl během let 1948 -1989, kdy hrál jednu z nejdůležitějších rolí v propagandě komunistického režimu. Vzhledem k nízké důvěře obyvatel v publikované informace v listu byl díky velkému formátu papíru často využíván mimo jiné na balení svačin, balíků a podobně.

Co tím chci říct? Zkušenosti totalitního režimu by tu byly.

Zdroj: Jana Zwyrtek Hamplová