20. 11. 2022

Alžírsko, Argentina a Írán se přihlásily do BRICS, zatímco je již známo, že zájem mají Saúdská Arábie, Turecko, Egypt a Afghánistán spolu s Indonésií | Karla Maříková

Od Jan Rzounek

Alžírsko, Argentina a Írán se přihlásily do BRICS, zatímco je již známo, že zájem mají Saúdská Arábie, Turecko, Egypt a Afghánistán spolu s Indonésií, od které se očekává, že podá formální žádost o připojení po nadcházejícím summitu G20 na Bali.

Mezi další pravděpodobné uchazeče o členství patří Kazachstán, Nikaragua, Nigérie, Senegal, Thajsko a Spojené arabské emiráty. Všichni byli přítomni svými ministry financí na květnovém dialogu o rozšíření BRICS.

Základní ekonomická data navrhovaných nových členů BRICS můžeme prozkoumat následovně. Uvedené údaje o HDP jsou nominální, tempa růstu v roce 2022 vycházejí z prvních 9 měsíců roku z údajů vydaných příslušnými centrálními bankami.

Zdroj informací: BRICS bude rozšiřovat členy? Pokud by byli přijati, vytvořili by subjekt s HDP o 30 % větším než Spojené státy, více než 50 % světové populace a ovládající 60 % světových zásob plynu | SRB

Zdroj: Karla Maříková