20. 11. 2022

BRICS bude rozšiřovat členy? Pokud by byli přijati, vytvořili by subjekt s HDP o 30 % větším než Spojené státy, více než 50 % světové populace a ovládající 60 % světových zásob plynu | SRB

Od Jan Rzounek

Pokud by byli noví navrhovaní členové BRICS přijati, vytvořili by subjekt s HDP o 30 % větším než Spojené státy, více než 50 % světové populace a ovládající 60 % světových zásob plynu.

Zdroj k článku: Alžírsko, Argentina a Írán se přihlásily do BRICS, zatímco je již známo, že zájem mají Saúdská Arábie, Turecko, Egypt a Afghánistán spolu s Indonésií | Karla Maříková

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že „více než tucet“ zemí formálně požádalo o vstup do seskupení BRICS po rozhodnutí skupin povolit nové členy začátkem tohoto roku. BRICS v současnosti zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku.

Není to blok volného obchodu, ale členové koordinují obchodní záležitosti a založili politickou banku, New Development Bank, (NDB), která koordinuje půjčky na infrastrukturu. To bylo zřízeno v roce 2014, aby poskytovalo alternativní úvěrové mechanismy od struktur MMF a Světové banky, jejichž členové se domnívali, že se staly příliš orientovanými na USA.

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) byla založena Čínou přibližně ve stejnou dobu z do značné míry ze stejných důvodů a s cílem nabídnout alternativní financování, než jaké poskytuje MMF a Světové banky, o nichž se domnívalo, že prosazují politické reformní politiky určené na pomoc Spojeným státům výměnou za poskytování půjček.

Banky NDB i AIIB mají rating Triple A a kapitalizují 100 miliard USD. Akcie NDB banky drží rovným dílem každý z pěti členů. Celkově představuje seskupení BRICS v současné podobě více než 40 % celosvětové populace a téměř čtvrtinu světového HDP. Očekává se, že údaj o HDP se do roku 2030 zdvojnásobí na 50 % celosvětového HDP. Rozšíření BRICS tento proces okamžitě urychlí.

Pokud jde o expanzi BRICS, Lavrov uvedl, že Alžírsko , Argentina a Írán se přihlásily, zatímco je již známo, že zájem mají Saúdská Arábie, Turecko, Egypt a Afghánistán spolu s Indonésií, od které se očekává, že podá formální žádost o připojení na nadcházející summit G20 na Bali.

Mezi další pravděpodobné uchazeče o členství patří Kazachstán, Nikaragua, Nigérie, Senegal, Thajsko a Spojené arabské emiráty. Všichni byli přítomni svými ministry financí na květnovém dialogu o rozšíření BRICS.

Zdroj: The New Candidate Countries For BRICS Expansion