28. 11. 2022

VIDEO: MONOPOL NA MÉDIA – Věra Jourová uvedla, že Komise státům předloží doporučení týkající se bezpečnosti novinářů a potvrzuje závazek podporovat svobodu a pluralitu médií v EU i mimo ni. Výraz svoboda a pluralita médií v překladu znamená v každém státě mít monopol na informační proud | Marián Ďuriš

Od Jan Rzounek

🔵 FEST: KDO CHCE URČOVAT CO JE DESINFORMACE, TEN ŽURNALISTIKU DIKTUJE A DUSÍ

Při příležitosti Světového dne svobody tisku vydala 🇪🇺 Evropská unie prohlášení na podporu tzv. nezávislých a angažovaných novinářů a pracovníků médií.

Jistě, za nezávislé, angažované a dobře vnímané považuje zejména novináře, kteří se vyjadřují o EU a její činnosti v pozitivním duchu.

✅ „Žurnalistiku ohrožují i ​​legislativní návrhy pocházející z tohoto parlamentu. Když čtu o pokusech na potlačení nenávistných projevů a dezinformací, a jsem člen Výboru pro vnitřní věci, stále mi nikdo detailně nedefinoval, co to je: nenávistný projev a dezinformace. Potom kráčíme po velmi tenkém ledě, který končí cenzurou.

✅ „Žurnalistika, která je závislá na penězích vlády, z dlouhodobého hlediska nebude nezávislá. Proto mohu jen varovat před pokračováním v této cestě.“

Komisařka EK pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová uvedla, že Komise státům předloží doporučení týkající se bezpečnosti novinářů a potvrzuje závazek podporovat svobodu a pluralitu médií v EU i mimo ni. Výraz svoboda a pluralita médií v překladu znamená v každém státě mít monopol na informační proud, resp. několik desítek platforem různého typu, které nebudou EU kritizovat, zamlčí kontroverzní informace a nesouhlasné projevy, případně budou popisovat bruselské snahy jen v pochvalném tónu.

Zdroj: Marián Ďuriš