9. 12. 2022

Ruská krev musí téct proudem, i kdyby to mělo stát tisícovky ukrajinských životů. Pojem „mír“ se stal v současnosti téměř sprostým slovem | David Bohbot

Od Jan Rzounek

Nenávist je schopna zničit vše kolem nás.

Pojem „mír“ se stal v současnosti téměř sprostým slovem. I tady, v ČR, tolik lidí touží vědět, že ruská krev stále teče, že jim je jedno, kdo další ještě ve válce umírá. Kdyby spadla atomová puma a zabila všechny nově zmobilizované ruské vojáky, hodně lidí by tleskalo a mělo z toho radost, i kdyby současně zemřel stejný počet Ukrajinců. Komukoliv, kdo by řekl že přeháním, nebo že jsem extrémista, klidně odpovím, že přesně totéž se vlastně děje i nyní, jen pomaleji.

Nejsmutnější pro mě je, když mi někteří lidé píší, že jsem plný nenávisti. Mohu s čistým srdcem říci, že pro mě jsou Ukrajinec, Rus, Izraelec nebo Švéd prostě jen lidmi. Všichni jsou stejní. Můžete to říci i vy? Můžete říci, že je pro vás ruská krev stejně drahá jako třeba polská? Pokud ne, jste i podle českých zákonů rusofobové a rasisté a nedivím se, že nechcete umožnit ruským sportovcům, umělcům a vědcům nás obohatit. Mají lék na rakovinu? Odmítli byste ho a raději zemřeli. Až tak absurdně se chováte.

Minulý týden se psalo, že obří asteroid, který může zničit Zemi, směřuje k nám. První věc, na kterou jsem si vzpomněl, byly filmy, kde USA, Rusko, Němci a Číňané spolupracují, aby zachránili náš svět. Tato idea už neexistuje. Moje druhá myšlenka ale byla: „Je možné, že Stvořitel už je unaven z nás a naší nenávisti?“ Skutečně doufám, že ne. Věřím, že ještě hodně lidí jako já nechce zlo pro nikoho, ať už je to Američan, Rus, Palestinec, nebo Číňan.

Dokud jsme my, kteří chceme mír, v takové minoritě, tento konflikt bude pokračovat. Lidé budou dále umírat, a ani Ukrajinci, ani my, a možná ani Rusové nebudeme mít nakonec ani na ty dva svetry. A možná je nebude mít ani kdo uplést.

Článek CNN Prima News: Žádný prostor pro jednání s Moskvou teď není, řekl analytik. Co by Rusko muselo udělat?

Zdroj: David Bohbot