15. 12. 2022

China Meheco bude v Číně distribuovat léčbu COVID od společnosti Pfizer | Reuters

Od Jan Rzounek
FOTOGRAFIE: Lidé v maskách stojí před lékárnou, protože epidemie koronavirové nemoci (COVID-19) pokračují, v Pekingu, Čína 13. prosince 2022. REUTERS

Součást článku: Jak je možné, že Pfizer čeká do roku 2030, 10 až 15 miliard dolarů zisk, když teoreticky vakcíny už nikdo nechce? A proč investuje miliardy do léčby rakoviny?

HONG KONG, 14. prosince (Reuters) – Společnost China Meheco Group Co Ltd (600056.SS) ve středu uvedla, že podepsala dohodu se společností Pfizer Inc (PFE.N) o dovozu a distribuci perorální léčby COVID-19 od amerického výrobce léků Paxlovid v pevninské Číně, protože země se připravuje na prudký nárůst pacientů s COVID poté, co omezila svou politiku „Zero COVID“.

Dohoda je platná mezi 14. prosincem a 30. listopadem 2023, uvedla společnost China Meheco s ohledem na burzu v Šanghaji.

Paxlovid, který byl Čínou schválen v únoru, je dostupný prostřednictvím nemocnic k léčbě vysoce rizikových pacientů v několika provinciích, uvedla čínská média Yicai v březnu.

Společnost Pfizer podepsala v srpnu smlouvu s čínským výrobcem léků Zhejiang Huahai (600521.SS) na výrobu Paxlovid v pevninské Číně výhradně pro tamní pacienty.

Tři roky po pandemii se Čína právě tento měsíc začala odklánět od své politiky „Zero COVID“ po protestech proti ekonomicky škodlivým ohraničením, které prosazoval prezident Si Ťin-pching.

Náhlé uvolnění omezení vyvolalo dlouhé fronty před klinikami pro léčbu chřipky ve znepokojivém navýšení, že se hromadí vlna infekcí, i když oficiální počty nových případů COVID v poslední době klesají, protože úřady polevily v testování.

Začátkem týdne začala čínská zdravotnická platforma prodávat Paxlovid, což je první maloobchodní prodej léku v zemi.

Perorální léčba dvěma léky se vyprodala jen něco málo přes půl hodiny poté, co byl seznam uveden v médiích, uvedl zákaznický servis platformy, což podtrhlo rostoucí poptávku po lécích na COVID a chřipku v Číně.

Společnost Pfizer nebyla ve středu okamžitě k dispozici pro vyjádření. V e-mailovém prohlášení společnost uvedla, že „aktivně spolupracuje se všemi zúčastněnými stranami na zajištění adekvátních dodávek Paxlovidu v Číně a zůstává odhodlána plnit potřeby pacientů v Číně v oblasti léčby COVID-19“.

Společnost Pfizer loni uvedla, že by letos mohla vyrobit až 120 milionů kusů Paxlovid. K 30. listopadu společnost Pfizer dodala téměř 37 milionů kusů Paxlovid do 52 zemí po celém světě, uvedla v prohlášení.

Americká vláda v úterý oznámila dohodu o koupi dalších 3,7 milionu dávek Paxlovid za téměř 2 miliardy dolarů, čímž doplní 20 milionů dávek, které již Spojené státy zakoupily.

Očekává se, že společnost Pfizer, která také prodává vakcínu proti COVID-19, kterou vyvinula s německým partnerem BioNtech SE (22UAy.DE), letos dosáhne tržeb 100 miliard dolarů, přičemž se předpokládá, že více než polovina bude pocházet z jejího podnikání v oblasti COVID.

Před oznámením nového kontraktu v USA analytici předpovídali, že tržby Paxlovid v roce 2022 překročí 22 miliard dolarů a příští rok se budou blížit 12 miliardám dolarů, podle údajů Refinitiv.

Zdroj Reuters: China Meheco to distribute Pfizer’s COVID treatment in China


China Meheco je předním domácím distributorem farmaceutických produktů a produktů zdravotní péče v Číně a má silné pokrytí terminálovou sítí. Odkaz

Paxlovid – Nirmatrelvir je antivirový lék vyvinutý společností Pfizer, který se podává perorálně a působí jako aktivní inhibitor 3C proteázy. Je součástí kombinace nirmatrelviru/ritonaviru prodávané pod obchodním názvem Paxlovid. Wikipedie

Refinitiv je americko-britský globální poskytovatel dat a infrastruktury o finančních trzích. Společnost byla založena v roce 2018. Je dceřinou společností London Stock Exchange Group po prodeji 27 miliard USD od předchozích vlastníků Blackstone Group LP, která držela 55% podíl, a Thomson Reuters, která vlastnila 45%. Wikipedia (angličtina)

Reuters je spravodajská agentúra, ktorú v roku 1851 v Londýne založil nemecký imigrant Paul Julius Reuter ako prvú anglickú tlačovú agentúru. Agentúra Reuter ‚s Telegram Company najprv vysielala komerčné správy, v roku 1858 sa stali jej predplatiteľom prví vydavatelia novín. Wikipedie