26. 12. 2022

Pereme peníze ze Sunakem: Spojené království oznámilo, že příští rok dodá Ukrajině stovky tisíc kusů dělostřelecké munice v balíku v hodnotě 250 milionů liber (305 milionů dolarů) | Reuters

Od Jan Rzounek

Reuters – Britský premiér Rishi Sunak se v pondělí setká se svými severskými, baltskými a nizozemskými protějšky na summitu Společných expedičních sil (JEF) v lotyšském hlavním městě Rize, poté se vydá do Estonska, kde se setká s britskými vojáky a jednotkami NATO.

JEF, britská skupina Dánska, Estonska, Finska a Islandu, Lotyšska, Litvy, Nizozemska, Norska a Švédska, vystoupí s projevem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Na summitu Sunak podle prohlášení britské vlády vyzve vůdce, aby udrželi nebo zvýšili smrtící pomoc, ekonomickou odolnost a politickou podporu Ukrajině v jejím odporu proti ruské invazi.

Výzva premiéra přichází poté, co Spojené království oznámilo, že příští rok dodá Ukrajině stovky tisíc kusů dělostřelecké munice v balíku v hodnotě 250 milionů liber (305 milionů dolarů).

Sunak bude také diskutovat o podpoře Finska a Švédska před jejich připojením k bezpečnostnímu uskupení NATO a rozšířením společných cvičení k dalšímu posílení aliance JEF.

Po summitu JEF se očekává, že se Sunak setká s lotyšským premiérem Krisjanisem Karinsem a poté se vydá do Estonska, kde se setká s jednotkami Spojeného království a NATO, které slouží na východním křídle vojenské aliance na ruských hranicích.

Sunak podepíše dohodu o technologickém partnerství s estonskou premiérkou Kajou Kallasovou, aby posílila technologické vazby a podpořila novou digitální infrastrukturu, uvádí se v prohlášení.

Zdroj: UK’s Sunak to attend Baltic summit, meet UK troops in Estonia


Rishi Sunak je britský politik, od října 2022 premiér Spojeného království v čele většinového kabinetu a vůdce Konzervativní strany. Wikipedie

JEF – Mladí evropští federalisté (JEF Europe) je politická mládežnická nevládní organizace zasazující se o vytvoření demokratické evropské federace jako záruky míru, právního státu a lidských práv. JEF Europe podporuje skutečné evropské občanství, pracuje na rozšiřování a prohlubování Evropské unie a usiluje o spravedlivější a integrovanější společnost na evropském kontinentu i mimo něj. Organizace byla založena v roce 1972 a má více než 10 000 aktivistů organizovaných ve více než 250 národních, regionálních a místních sekcích ve 33 zemích. Ideály a cíle JEF Europe jsou definovány v Manifestu Ventotene , Politické platformě a usneseních přijatých jejími statutárními orgány.

Krisjanisem Karinsem – Arturs Krišjānis Kariņš je lotyšský premiér. Wikipedie

Kaja Kallasová je estonská politička, od ledna 2021 premiérka země jako první žena tomto úřadu; od dubna 2018 působí ve funkci předsedkyně Estonské reformní strany. Wikipedie