1. 1. 2023

Podrobný rozbor, jak z nás vláda tahá peníze přes elektřinu. Proč se v květnu 2023 budeme divit. A proč se v budoucnu staneme kolonií Německa

Od Jan Rzounek

Česká vláda dokázala vytvořit nové odvětví zisků defakto zničeho. Nejdřív si pojďme říct co se stalo (1), potom si řekneme proč se to stalo (2), a nakonec proč se to vlastně vůbec stát nemuselo (3).

  1. Česká vláda na základě smyšleného problému zdražila elektřinu, kterou sami vyrábíme. Jejíž prodejní cena i s výdělkem pro distributora i dodavatele, se všemi potřebnými poplatky a daněmi, dělá nějakých 2,90 Kč. Nynější cena je při zastropování na 6 korunách. Což reálně znamená, že elektřina při započtení ceny za distribuci bude 7 až 9 korun za kWh včetně DPH. A vše co si distributor nebo dodavatel naúčtuje nad zastropování doplatí stát. Takže vláda z nás dostane dvojnásobek. Protože zastropování doplatíme z daní.
  2. Vláda se vymlouvá na to, že za vše může Putin, a že zdražení elektřiny je důsledkem války na Ukrajině. To ale není pravda ani v nejmenším. Pravdou je to, že jediným důvodem zdražení elektřiny, je vyrovnávání ekonomiky Německa. Protože naši němečtí sousedé si postavili Nord Stream mezi Ruskem a Německem, aby mohli prosazovat zelenou ideologii a učit tak svět, jak žít zeleně. To že za jejich zelenou politikou stojí fosilní suroviny z Ruska (konkrétně plyn), to už vám ale nikdo neřekne. A tak když jim USA zničilo Nord Stream 1 i 2 (a ještě předtím vyvolaly konflikt na Ukrajině, aby přerušily dobré vztahy, které Německo a Rusko budovaly posledních 20 let – protože USA bez Evropy zbankrotuje) a Německo se stalo závislé na americkém dovozu frakovaného LNG (tak se elektrárny, které vyrábějí elektřinu z plynu staly pro Německo tou nejdražší elektřinou – a protože cena elektřiny se určuje podle nejdražší výroby, tak je úplně jedno, že vyrábíme za 50 haléřů -, ale jako poslušné ovečky se řídíme podle spotového německého trhu), tak samozřejmě my jako bývalý protektorát Čechy a Morava – dnes pod jménem Landsmanšaft – jehož členem a oddaným sluhou je náš premiér Petr Fiala, musela Česká republika přispěchat Německu na pomoc. Pokud bychom totiž udrželi cenu elektřiny jako před konfliktem na Ukrajině, tak by nejsilnější ekonomika Evropy, kterou je Německo, rychle vzala za své, protože by nebyla konkurenceschopná. Proto také vznikla Evropská unie. Je to vynikající nástroj, jak určovat tržní politiku napříč všemi státy Evropské unie. No a když už zachraňujeme Německo. Tak proč rovnou nenechat vydělat i našim americkým spojencům, kteří po válce zprivatizovali celou Evropu. Není náhoda, že většina minoritních akcionářů ČEZu jsou americké firmy. Anebo německé, které drží americké holdingy. Ale na tom vlastně není nic divného, protože USA má pod kontrolou defakto veškerý trh a firmy v Evropské unii.
  3. Nic z toho se nemuselo vůbec stát. Ale pokud trošku zapátráte v paměti, tak vám určitě přijde minimálně dost zvláštní jakou agresivní tržní politiku zvolilo ODS potom, co se dostalo do vlády. Po 20 letech opět u kormidla a rozhodně je to znát. Nekoukají nalevo nekoukají napravo. Je jim absolutně jedno jestli důchodci budou mít kde bydlet, jestli budou mít co jíst, jestli budou mít na léky, jestli matky samoživitelky budou mít na základní potřeby, jestli nepřijdou o střechu nad hlavou, co bude s invalidními důchodci, co bude s našimi firmami které jsou v České republice i několik dekád, nebo i třeba 100 let. Nemyslí na to jaký dopad to bude mít na ty nejchudší z nás, ale nakonec i na střední třídu, která si doteď myslí, že to ještě může zvládnout (pokud tedy bydlí v bytě, protože jestli bydlí v domě, tak už teď ví, že to jednoduše nezvládne a nebo zvládne, ale s využitím veškerých svých úspor). Vláda Petra Fialy nás jednoduše prodala. Nebo ani ne tak prodala, jako spíš použila k uspokojení Německa a USA, aby se pár vyvolených mohlo dostat mezi světovou honoraci.

Největší legrace bude v květnu tohoto roku, až všem přijdou doplatky za elektřinu. Pokud jste si mysleli, že máte zafixovanou cenu elektřiny, a že se vás zdražení v roce 2022 netýkalo, tak věřte, že se mýlíte.

Velká většina z nás už to pocítila během druhého pololetí roku 2022, kdy i přes zafixované ceny dodavatel poslal buď doúčtování a nebo změnil výši záloh.

Teď si vemte, že jste měli například zafixováno na třech korunách za kWh, ale od poloviny roku 2022 vyskočila cena na nějakých 11 Kč za kWh. A protože 1000 kWh je 1 MWh. A průměrná česká domácnost spotřebuje 3 MWh ročně. Tak to máme 3000 kWh krát 8 Kč (rozdíl mezi fixní cenou a spotovou, kterou nastavil stát), což se rovná krásných 24000 Kč (dvacetčtyřitisíckorunčeských), které v květnu budete muset doplatit! A nejlepší je, že proti složence se nelze odvolat dříve nežli zaplatíte. Takže veškeré úspory, které máte (pokud vám vůbec ještě nějaké zbyli, po tom všem zdražování) dáte do platby za elektřinu, kterou Česká republika vyrobí za 50 haléřů. Ale jenom proto, že Petr Fiala chce patřit do německého Landsmanšaftu, tak musíte přijít o všechno co máte.

A pokud vám to přijde ještě málo, tak je tady docela vtipné to, co se děje s cenou, která je nad zastropováním, a kterou stát musí doplatit vašemu dodavateli elektřiny.

Doplatek z daní, takzvaně doplatek ze státní kasy, je asi tím nejkouzelnějším v celém tomhle výmyslu.

Vláda zastropovala na 6 Kč, ale dodavatel si řekne o 10 Kč. Takže 4 Kč za kWh doplatí stát. Rozumějte daňový poplatník. Což jste vy! My! A pokud nás je v republice 10 milionů, děleno dejme tomu pěti (počet lidí v průměrné rodině), tak to máme dva miliony bytových jednotek, které mají minimální průměrný odběr 3 MWh/rok (3000 kWh). Takže 3000 x 4 = 12000 x 2 000 000 = 24 miliard.

Ale dejme tomu, že vláda počítá spotovou cenu od poloviny roku. Tak to máme 12 miliard Kč, které se musí vzít ze státní kasy. A když si k tomu připočítáme více jak dva biliony Kč (2000 miliard!), které už ve státní kase chybí. Tak jediné co nám zbývá, je si na to půjčit. A u koho si to půjčíme? U Evropské komise. A kdo je lídrem Evropské komise? Nejsilnější ekonomika Evropské unie. A která je nejsilnější ekonomika Evropské unie? Německo.

No není to kouzelné?

A nejlepší na tom je ještě to, že se vás například pan Vystrčil snaží přesvědčit o tom, že je tady vlastně zdanění nadměrných zisků (které jdou do státní kasy) a pokud to by nestačilo – jakože to stačit nebude -, tak je tady ještě Windfall tax (takzvaně daň z neočekávaných zisků (na které samozřejmě vláda čeká)).

Teď si ale řekneme v čem je celý vtip.

Vláda zvýšila v průměru čtyřnásobně cenu elektřiny. Polovinu si vezme od vás, od občanů. Druhou polovinu dá ze státního rozpočtu. Takže minimálně za 2. pololetí roku 2022 napumpuje do elektrárenství 50 miliard (cena bez průmyslu a firem – takže bez cca 100-200 miliard). Toto všechno získají monopolní hráči na trhu. Což je ČEZ, SEV.EN ENERGY AG a EPH. ČEZ je vlastněný sice 70% státem, ale 30% mají minoritní vlastníci. A z nich většina jsou americké nebo německé firmy. A hlavně kdo ví, co se děje v ČEZu a kam peníze doopravdy tečou?! No a zbylé dvě energetické firmy jsou vlastněny soukromými subjekty, a tam se o nějaké transparentnosti finančních toku nedá ani hovořit. Ale aby si to naše pětikoalice ještě pojistila, tak je tady právě už zmíněné prvotní zdanění nadměrných zisků a následně ještě Windfall tax.

Takže vláda vytáhne jednoduše peníze z vaší kapsy, potom vám to sebere ještě ze státního rozpočtu, napumpuje to do ČEZu, a odtamtud to převede přes dividendy do Německa nebo rovnou do USA.

Takže český člověk nemá ani úspory. Státní dluh se zvýšil na 2,5 bilionu (to jsou dva roky rozpočtu pro celou Českou republiku). Do toho vláda vymyslí, že bude pomáhat firmám, které přivedla do bankrotu, a tak si od Evropské komise – rozumějte Německa – vypůjčí miliardy na to, aby českou tržní ekonomiku udržela v chodu. A tyto vypůjčené miliardy poskytne například hutnímu průmyslu. Ten za tyto peníze zaplatí uměle předraženou elektřinu. Penízky jdou do ČEZu. A z ČEZu do „pápá“. Takže vypůjčené peníze se pěkně „vyprali“, skončily kdovíkde, a nám zůstal další dluh.

A ještě si kupujeme vlastní elektřinu dráž než kdokoli jiný v celé Evropě.

A pomaličku se stáváme majetkem Německa – rozumějte USA -, protože si vlastně půjčujeme na vzdušné zámky, které nám vytvořila naše vláda.

Co se nepovedlo Němcům za války, teď dosáhnou bez jediného výstřelu a my jim k tomu budeme ještě tleskat. Protože máme přece toho nejlepšího premiéra!


Nord Stream, případně Severní proud (rusky Северный поток – Severnyj potok a německy Ostsee-Pipeline), je soustava podmořských plynovodů na dně Baltského moře, které jsou určeny k přepravě zemního plynu z Ruska do Německa. Sestává ze dvou plynovodů – Nord Stream 1 (označovaný též prostě Nord Stream, dříve anglicky North European Gas PipelineNEGP) a Nord Stream 2 – z nichž každý má po dvou trubkách. Nord Stream 1 na ruské straně začíná ve Vyborgu nedaleko hranic s Finskem, Nord Stream 2 vede z osady Usť-Luga u estonských hranic. Z moře oba plynovody vycházejí v německém letovisku Lubmin na západním okraji Pomořanského zálivu.

Frakování je technika stimulace studní zahrnující štěpení skalních útvarů tlakovou kapalinou. Proces zahrnuje vysokotlakou injekci „frakovací tekutiny“ do vrtu, aby se vytvořily trhliny v hlubokých skalních útvarech, kterými zemní plyn, ropa a solanka budou proudit volněji. Wikipedia (angličtina)

LNG – Zkapalněný zemní plyn je zemní plyn ve zkapalnělé formě, který má při atmosférickém tlaku teplotu −162 °C. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600× menšímu objemu snadněji dopravován na odbytiště pomocí tankerů nebo cisternových vozidel. Wikipedie

Protektorát Čechy a Morava byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8.–9. května 1945 okupovaná nacistickým Německem. Jednalo se o území, které Německo okupovalo ze všech nejdéle. Wikipedie

Landsmanšaft – Sudetoněmecké krajanské sdružení, německy: Sudetendeutsche Landsmannschaft je jeden z německých vysídleneckých spolků, který zastupuje Němce, nuceně vystěhované ze Sudet, tj. z pohraničního území někdejšího Československa. Wikipedie

ČEZ, a. s. je největší výrobce elektřiny v České republice a mateřská společnost Skupiny ČEZ, která sdružuje další desítky společností a působí zejména na trzích střední Evropy. Skupina ČEZ se zabývá především výrobou, distribucí a prodejem energií koncovým zákazníkům. Wikipedie

Holdingová společnost neboli mateřská společnost je obchodní společnost, která stojí na špici holdingu a ovládá dceřiné společnosti. Někdy se pojmu holdingová společnost nepřesně používá i jako synonyma pro holding. Wikipedie

Sev.en Energy AG je skupina firem se sídlem v Lichtenštejnsku vlastněná skrze kyperskou společnost českým podnikatelem Pavlem Tykačem. Skupina je zaměřená prakticky výhradně na oblast energetiky, a to především na oblast těžby uhlí. Wikipedie

EPH – Energetický a průmyslový holding, a.s. je energetická skupina se sídlem v Praze, která byla založena v roce 2009. Skupina sdružuje více než 50 společností v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku. Wikipedie

Windfall tax – Daň z neočekávaných zisků je přímá daň či vyšší daňová sazba, která zdaňuje náhlý neočekávaný zisk daňového poplatníka nebo celého odvětví obvykle v důsledku geopolitických změn, válek nebo přírodních katastrof. Wikipedie

Zastropování cen vede podle standardního mikroekonomického modelu k tomu, že výrobci nemohou prodávat za tržní cenu, snižuje to tak jejich motivaci k další výrobě. Naopak kupující, nemohou nakupovat za tržní cenu, nejsou motivování hledat substituty a šetřit s daným produktem.

fixní cenou platíte po celou dobu trvání smlouvy stejnou cenu za elektřinu nebo plyn.

Spotová cena – Máte-li smluvně sjednanou cenu elektřiny nebo plynu, která je vyšší než cena stanovená vládou, bude po dobu účinnosti nařízení vlády platit za ujednanou cena stanovená vládou. Cenový strop se vztahuje i na smlouvy, ve kterých je cena odvozena od změn ceny na organizovaných trzích (tzv. „spotové“ tarify).