2. 1. 2023

Švédsko přebírá předsednictví Rady v EU. Švédské předsednictví bude nepochybně v rozporu s francouzsko-německými kroky, které se podnikají v reakci na plán USA ve výši 400 miliard eur | Ján Cogan

Od Jan Rzounek

Bude zajímavé, jak se na evropské scéně projeví nová dynamika vlastní domácí politiky.

Země, která předsedá EU, může pomoci formovat program bloku, ale očekává se od ní, že bude i neutrálním zprostředkovatelem dohod, který pomůže najít složité kompromisy, které drží Brusel na uzdě.

🔴Nová švédská pravicová vláda zrušila ministerstvo životního prostředí a klimatu.
🔴Jsou proti nelegální migraci.
🔴Švédsko se snaží obnovit jednání o dohodách o volném obchodu s celou řadou zemí.

❌Švédské předsednictví bude nepochybně v rozporu s francouzsko-německými kroky*, které se podnikají v reakci na plán USA ve výši 400 miliard eur dotací pro ekologicko-průmyslové odvětví, které byly v evropských mocnostech ve Francii a Německu označeny za protekcionistické.

*Francie a Německo nemá rozhodně zájem na tom, aby byly ekonomiky jiných států v EU poháněny americkými financemi. Francie a Německo, tak přijdou o konkurenční nadvládu.

Tak se mi zdá, že Francie a Německo posloužily USA jako užitečný idiot a nyní Amerika znovu zamíchá kartami. (* pozn. redakce)

Zdroj: Ján Cogan


Protekcionismus (z latiny: protectio = ochrana) neboli ochranářství je ekonomický termín, vyjadřující upřednostňování a ochranu vlastních výrobků.