27. 2. 2023

Tisíce lidí protestovaly v Berlíně proti dodávání zbraní Ukrajině | The Guardian

Od Jan Rzounek

25.2. 2023 – Tisíce lidí se zúčastnily demonstrace v centru Berlína na protest proti poskytnutí více zbraní Ukrajině a naléhaly na německou vládu, aby zmírnila krizi tím, že místo toho připraví cestu pro jednání s Vladimirem Putinem.

Policie odhadla, že na Povstání za mír u Braniborské brány, které organizovala Sahra Wagenknechtová a ostřílená feministická aktivistka Alice Schwarzerová, bylo 13 000 lidí.

Organizátoři uvedli, že se jich zúčastnilo až 50 000. Podobné demonstrace se konaly i v dalších německých městech.

V projevu na protestu Wagenknechtová hovořila o „začátku občanské iniciativy“ a „startovacím signálu pro nové, silné mírové hnutí v Německu“. Řekla, že demonstranty spojuje skutečnost, že se necítili být zastupováni vládou Olafa Scholze a jeho ministryní zahraničí Annaleny Baerbockové ohledně jejich rozhodnutí poskytnout Ukrajině zbraně.

Demonstranti nesli transparenty s nápisem: „Dnes přilby, zítra tanky, pozítří vaši synové,“ v odkazu na způsob, jakým koaliční vláda zvýšila svou vojenskou podporu Kyjevu. Zpočátku darovala 5 000 přileb a nedávno souhlasila s vysláním německých tanků Leopard II.

Na dalších transparentech bylo napsáno: „Diplomaten statt Grenaten (Diplomaté místo granátů)“, „Zastavte zabíjení“ a „Ne moje válka, ne moje vláda“.

Jsme jako otroci války a váleční štváči,“ řekl bývalý voják Norbert, který odmítl uvést své příjmení a držel transparent s nápisem „Skutečný nepřítel sedí v City of London a New Yorku,“ řekl o finančních mocnostech, o kterých tvrdil, že stojí za válkou a nemají zájem na jejím konci. Německo, řekl, nemělo právo účastnit se další války po druhé světové válce.

Jeden muž držel transparent, na kterém řekl, že lidé byli otupělí v přijetí války kvůli sedativním účinkům vakcíny proti koronaviru. Kolem demonstrace se z reproduktorů ozývaly mírové písně jako Imagine od Johna Lennona a 99 červených balónků od Neny.

Žena jménem Edith nesoucí velký portrét indického revolucionáře Mahátmy Gándhího řekla: „Měli bychom následovat jeho příkladu nenásilného odporu, abychom toto šílenství ukončili.


Dále byl článek 26. února 2023 pozměněn, aby reprezentoval i názory levice.


Jinde další nedaleké demonstrace projevovaly sympatie Ukrajině s transparenty s nápisy: „Zastavte Putinovu válku“ a „Pomozte Ukrajině bránit se“.

Plakát, který držela skupina antifašistických demonstrantů, poukazoval na to, jak Wagenknechtová zařadila varování před ruskou invazí na Ukrajinu do mediální propagandy, když v televizním vysílání 20. února 2022 uvedla: „Můžeme být rádi, že Putin je prezentován jako bytost a ne jako šílený ruský nacionalista, který je opojen myšlenkou posouvání hranic. Pokud by tomu tak bylo, pak by jednání pravděpodobně neměla smysl.“

Skupina Ukrajinců zabalená do vlajky své země před nedalekou ruskou ambasádou zvedla plakáty a slogany včetně: „Nedodávat Ukrajině zbraně je ekvivalentem podpory genocidy“.

Roman Overko z ukrajinského města Lvov, který nyní žije v Berlíně, řekl: „Myšlenka vyjednávání je naivní. Jak vyjednáváte s takovými nepřáteli lidstva? Nemůžete s nimi mluvit jako s normálními lidmi. Putin je druhý Hitler.“

Jevhen Titarenko, ukrajinský filmový režisér byl v Berlíně, aby představil svůj dokument Východní fronta, natočený na frontě s praporem dobrovolných zdravotníků, před demonstrací řekl: „Demonstranti říkají, že jsou pacifisté. No, já jsem taky pacifista. Ale představ si, že se ti někdo snaží vykopnout dveře. Pokud nebudeš střílet, prostě tě zabijí, vezmou ti všechno co máš, znásilní tvoji ženu, zabijí tvé děti. Uzavřít dohodu s klinicky šíleným starým mužem nedává smysl.“

Baerbocková byla na demonstraci označena jako členka vlády s největší odpovědností za vtažení Německa hlouběji do konfliktu. Účastníci vztekle křičeli „Baerbocková raus“ – nebo Baerbocková out – během a na konci Wagenknechtové projevu. Scholz a pro-podnikatelská FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, šéfka obranného výboru Bundestagu, kteří tlačili na vládu, aby poskytovala větší vojenskou podporu, byli také kritizováni.

Wagenknechtová uvedla, že její hlavní motivací bylo ukončit „strašlivé utrpení a umírání na Ukrajině“. To ale znamenalo nabídnout Rusku jednání, řekla, „místo nikdy nekončící opotřebovací války se stále novějšími zbraněmi“. Řekla, že její dětské obavy z jaderné války v 80. letech oživil současný konflikt. Riziko rozšíření války napříč Evropou a možná i světem bylo „velmi velké“.

Před dvěma týdny Wagenknechtová a Schwarzerová zveřejnili „Manifest pro mír“, ve kterém vyzvali kancléře Scholze, aby „zastavil eskalaci dodávek zbraní“. Dosud ji podepsalo asi 650 000 lidí, včetně významných intelektuálů a politických osobností.

V posledních dnech byli kritizováni poté, co krajně pravicové skupiny vyjádřily přání zúčastnit se demonstrace, když navrhly, že „každý, jehož srdce bije pro mír“, bude na demonstraci vítán.

Na Twitteru zveřejnila krajně pravicová populistická strana AfD obrázek svého předsedy za Sasko Jörga Urbana u Braniborské brány vedle symbolu holubice míru a uvedla: „Rok po začátku války konečně potřebujeme vážné usilovat směrem k mírovým jednáním namísto další eskalace! Dodal, že je „alarmující“, že ti, kdo volali po míru, byli zdiskreditováni jako zrádci.

Nechyběl ani Jürgen Elsässer, šéfredaktor Compact, časopisu přímo zastupujícího AfD. Policie zasáhla na začátku demonstrace, aby rozehnala potyčku, když se antifašističtí demonstranti snažili napadnout jeho a jeho doprovod.

Vedení Wagenknechtové vlastní strany Die Linke se od akce distancovalo.

Katja Mast ze sociálních demokratů obvinila organizátory, že „slouží ruské propagandě“.

Christian Lindner, ministr financí, odsoudil shromáždění slovy: „Ti, kdo nestojí na straně Ukrajiny, stojí na falešné straně historie“.

Zdroj: Thousands protest in Berlin against giving weapons to Ukraine


Christian Lindner je německý politik a od roku 2013 předseda německé Svobodné demokratické strany, od prosince 2021 německý ministr financí. Wikipedie

Katja Mast (narozena 4. února 1971) je německá politička SPD, která od roku 2005 slouží jako členka Bundestagu ze spolkové země Bádensko-Württembersko.

Die Linke je německá levicová strana. Wikipedie

Jürgen Elsässer je německý novinář a politický aktivista nové pravice. Wikipedia (angličtina)

Jörg Urban (narozen 04.8.1964) je německý politik za Alternativu pro Německo a člen zemského sněmu Svobodného státu Sasko od roku 2014.

AfDAlternativa pro Německo je německá pravicová až krajně pravicová politická strana. Byla založena 6. února 2013 jako euroskeptická strana kritizující především snahy o bezpodmínečnou záchranu eura. Po odštěpení ekonomicky liberálního křídla v roce 2015 převládli ve straně národní konzervativci. Wikipedie

Bundestag – Německý spolkový sněm je fakticky dolní komora parlamentu Spolkové republiky Německo se sídlem v Berlíně; formálně jde o samostatný zákonodárný sbor. Druhým ústavním orgánem podílejícím se na legislativním procesu je Spolková rada. Wikipedie

Marie-Agnes Strack-Zimmermann (rozená Jahn , narozen 10. března 1958) je německý politik Svobodné demokratické strany (FDP), který od roku 2017 slouží jako poslanec Bundestagu ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

FDP – Svobodná demokratická strana je německá liberální politická strana. Jejími voliči jsou tradičně střední třída a vzdělaní intelektuálové. Profiluje se jako strana středo-pravicová. Wikipedie

Annalena Charlotte Alma Baerbocková je německá politička, od prosince 2021 spolková ministryně zahraničních věcí ve vládě Olafa Scholze, jakožto první žena v tomto úřadu. Poslankyní Spolkového sněmu byla zvolena v září 2013. V lednu 2018 se stala spolupředsedkyní Svazu 90/Zelení společně s Robertem Habeckem. Wikipedie

Mahátma Gándhí, celým jménem Móhandás Karamčand Gándhí, byl jeden z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost. Wikipedie

Olaf Scholz je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo. Od března 2011 do března 2018 byl starostou Hamburku. Poté až do prosince 2021 zastával úřad ministra financí ve čtvrté vládě Angely Merkelové, v níž byl také jako lídr menšího koaličního subjektu vicekancléřem. Wikipedie

Alice Sophie Schwarzer je německá novinářka a prominentní feministka. Je zakladatelkou a vydavatelkou německého feministického časopisu EMMA. Wikipedia (angličtina)

Sahra Wagenknechtová je německá politička, ekonomka a publicistka. Je členkou Německého spolkového sněmu a členkou a předsedkyní Národního výboru strany Die Linke. Wikipedie

Braniborská brána, německy Brandenburger Tor, patří k nejznámějším pamětihodnostem Berlína a k jeho významným symbolům. Braniborská brána stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd: na západ od ní počíná Straße des 17. Juni, na východ od brány pak pokračuje historická třída Unter den Linden. Wikipedie