K události související s pádem amerického dronu MQ-9 Reaper po kontaktu s ruskými letouny Su-27 nad Černým mořem mám tři věci | David Bohbot
K události související s pádem amerického dronu MQ-9 Reaper po kontaktu s ruskými letouny Su-27 nad Černým mořem mám tři věci.
První – fakt, že po roce války je to první incident, při němž byla poškozena americká technologie mimo bojiště, ukazuje na komunikaci obou stran a snaze vyhnout se přímému boji.
Druhá – vidím to jako určitou symboliku proto, že se to stalo nad Černým mořem, kde drony právě tohoto typu 14.4. 2022 spolupracovaly na potopení ruského raketového křižníku Moskva a poškození lodi Admirál Makarov 6. května 2022.
Třetí – zničení dronu je/bylo důsledkem rozhodnutí a jednání konkrétních pilotů. Je jasné, že kdyby se rozhodla tento dron zničit ruská armáda, neriskovali by velitelé zničení drahého letadla a vycvičeného pilota, kteří se mohli zřítit po kontaktu s dronem. Preferovali by odpálení rakety mimo dohled aktivních čidel dronu.
To je pro mě důkaz, že ruští piloti a vojáci jsou více a více naštvaní na jedné straně stále agresivnějším jednáním západní koalice a na druhé straně slabými reakcemi jejich vojenského a politického vedení. Z toho se dá usuzovat, že i mnoho ruských občanů a organizací cítí totéž a já bych řekl, že lze očekávat další individuální útoky, ať vojenské nebo civilní, i proti cílům v členských zemích NATO.
Zdroj: David Bohbot