26. 3. 2023

Green Deal má přivést do chudoby přibližně 120 miliónu lidí | Libor Vondráček

Od Jan Rzounek

Green Deal má přivést do ekonomické chudoby přibližně 120 miliónu lidí. Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Tak se držte a dočtěte si to až do konce, protože je to ještě horší, než jsme si mysleli.

Možná jste slyšeli, že Green Deal není vůbec ekonomicky riskantní plán. Hlavně Piráti tvrdí, že jsou to pověry. Podle vlastních analýz Bruselu má Zelený úděl přivést do energetické chudoby asi 120 milionů lidí v prostoru EU. Nebudou tedy moci svítit a topit tak, jak by chtěli, protože na to nebudou mít peníze. Tak to vyplývá ze studie Evropské komise (níže).

Kompenzační dávky ze sociálního fondu pro klimatická opatření má dostávat 25-30% ze 440 milionů obyvatel. Jak přesně pomůže „prováděcí předpis“ Fit for 55 přírodě stále není jasné. Vždyť EU tvoří pouze zlomek populace na planety Země. S drastickým zvýšením počtu lidí na sociálních dávkách, se ovšem počítá dost přesně.

Pokud se nepodaří Green Deal zrušit, čekají nás velmi těžké časy. Zchudnutí samo o sobě přitom nebude největším problémem. To, že ztratíme konkurenceschopnost nás poškodí totiž nejméně na století a dlouhodobě nás to dostane do podřadné pozice vůči zbytku světa. Dokonce není vůbec nereálné, že bychom se mohli stát ekonomickými vazaly Číny, jako se to dnes děje Africe.

Zdroj: Libor Vondráček