31. 3. 2023

Rádoby demokratka Černochová prověřuje možnosti potrestání olympionika za jeho vlastní názor, který mu je zaručen Ústavou | Karla Maříková

Od Jan Rzounek

🔻 Rádoby demokratka Černochová prověřuje možnosti potrestání olympionika za jeho vlastní názor, který mu je zaručen Ústavou ‼️

🇨🇿💪 Český olympionik David Svoboda v rozhovoru pro ČT prohlásil, že politika do sportu nepatří‼️

🧐 „Může to být klidně mýlka. Co já vím. Já to nevím, nechci to rozhodovat. A nemám ambici to rozhodovat,“ reaguje sportovec na slova, že Rusko je vnímáno jako agresor.

🏃‍♂️ Svoboda odmítá zákaz startu ruských a běloruských sportovců na olympiádě. „To je podstatná část světa.“ Argumentuje to tím, že asijské nebo africké komise sportovců jsou pro účast těchto sportovců, a podle něj ani v Evropě na tom není shoda.

🥴 Svoboda je šéfem Komise sportovců Českého olympijského výboru a členem Dukly, která spadá pod ministerstvo obrany. Ministerstvo se od Svobodových výroků ale distancovalo, prý že zpochybňoval „zločiny, které Rusko páchá na Ukrajině.“🤷‍♂️ Ale z tlaku zuřící hordy později couvnul a snažil se všechno svést na nepochopení. Na sociální síti napsal: „Nejsem na špatné straně. Odpusťte mi ten úlet a nezlobte se.“


Vyjádření Davida Svobody v textové podobě:

Rád bych uvedl na pravou míru moje dnešní vyjádření v České televizi ohledně účasti ruských a běloruských sportovců na nadcházejících hrách v Paříži 2024.

Byl jsem pozván, abych se vyjádřil k aktuálnímu postoji MOV, který připouští účast těchto sportovců pod neutrální vlajkou. Rozumím racionálním důvodům, které MOV k tomuto postoji vedou, ale nejsem obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců.

Mrzí mě, že dlouhodobě není dodržována například Olympijská charta a další závazné dokumenty. Mým záměrem bylo především prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV, podložené výsledky dotazníku, provedeného mezi českými sportovci.

V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala.

Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla neštastně a zřejmě způsobila zcela jiný dojem než jak jsem to měl v úmyslu. Do domnělé pozice „ďáblova advokáta“ ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den.

Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpustte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě. Díky


😏 Je vidět, jaký je Česko demokratický stát a jak se lidé nebojí říkat to, co si myslí.

Zdroj: Karla Maříková