3. 4. 2023

Je tajemný česko-ukrajinský bojovník ve skutečnosti redaktor CNN Prima? | Matouš Bulíř

Od Jan Rzounek

Všiml jsem si, že všechny dezinformační a dehonestující články o mé osobě v souvislosti s mým působením na Ukrajině na CNN Prima, které tam posledních 14 dní vznikají, píše jeden jediný redaktor a to Viet Tran.

Zde jde o rozhovor s jakýmsi tajuplným ukrajinským, v České republice narozeným dobrovolníkem, který dostal krycí jméno „Matouš“ a který evidentně dostal za úkol se o mě zmínit a nějak mě tam prostě vtěsnat a kopnout si do mě, aby i do té doby věci neznalý čtenář jasně pochopil, kdo je dobrý a kdo zlý.

Taková jedna zajímavost, ke které jsem se dostal je ta, že podle některých lidí, by mohl onen tajemný česko-ukrajinský bojovník ve skutečnosti být jiný redaktor CNN Prima a to Matyáš Zrno.

Je pravda, že když jsem si prošel jeho twitterový účet, našel jsem tam fráze a formulace odpovídající těm v rozhovoru, ale na druhé straně si říkám, že toto by si snad nikdo nedovolil, vymyslet si fiktivního vojáka a skrze něj šířit, co je právě z propagandisticko-mediálního hlediska potřeba.

Ale zpět k článku. To, že Viet Tran nemá s nezávislou žurnalistikou nic společného a jde spíše o jeho osobní křížovou výpravu proti mě svědčí třeba otázka, ve které říká „druhý dostal pěstí za šíření nepravd“. Když opomenu tu lež o tom, že jsem šířil nepravdy, tak nám zůstává „rána pěstí“, ačkoliv z videozáznamu je patrné, že jen v té krátké části, která byla zveřejněna, jsem těch ran dostal více.

Už to svědčí o tom, že Viet Tran si s nějakými fakty moc hlavu neláme, ale hádám, že důvod je ten, aby před čtenáři relativizovat to, co se mi stalo. Člověk, podle kterého jsem idiot, tam v jedné odpovědi říká, když mluví o jednotce, u které jsem byl přítomen, že „zároveň k nim nechodí ty nejlepší zbraně, západní technika a tak podobně.“

Když jsem to však zmínil já ve svém videu, byla to prý lež…

Tento ukrajinský „Matouš“ mě kritizuje za to, že jsem lidem v ČR zprostředkovával své zkušenosti, což je jeden z důvodů, proč jsem idiot, aby pak ve finále řekl, že „Sice jsem o tom taky přemýšlel, ale nakonec jsem to neudělal. Nebavilo by mě to.“

Viet Tran v další otázce opakuje lež, kterou on sám stvořil a která vyvolala ten mediální lynč a to „Matouš Bulíř opakovaně tvrdil ve svých videích, že na frontě není žádná vojenská technika ze Západu. Ani zbraně.“ – Zde připomínám, že jsem toto nikdy netvrdil a každý kdo mi nevěří může věnovat 8 minut a pustit si video, které toto vše rozpoutalo. Jasně jsem tam deklaroval, že mluvím čistě o místě kde jsem, jelikož nemohu tušit, jak to vypadá jinde a dodávám, že západní zbraně tam jsou, ale v zázemí, což ostatně během posledních dnů média potvrdila.

Následuje reakce, která začíná slovy „Koukal jsem na videa, která jsi mi poslal.“ takže jak vidno, do té doby o mně nikdy neslyšel ale bylo třeba mě tam nějak dostat, aby mohla zaznít ostrá slova, která si novinář nemůže dovolit, pokud je tedy jakoby neřekne někdo, s kým dělá rozhovor a kdo nemá žádnou identitu. Pohoda, že?

Zajímavá je i další reakce, kdy onen Ukrajinec říká „A to, že Bulíře nyní brání advokát, který bránil i Ladislava Vrábela, tomu všemu nasadilo korunu.“ – zajímavý přehled od Ukrajince, který je prý už rok na Ukrajině a na rozdíl od Bulířů, nemá na žádné internety čas, že?

To je třeba ta chvíle, kdy si říkám, že to je jak reakce od nějakého reportéra, který tam potřebuje vtisknout nějaký další ideologický kontext. Znovu však opakuji, že nechci věřit tomu, že jde o fiktivního dobrovolníka, skrze kterého redaktoři CNN Prima dostávají do veřejného prostoru věci, které potřebují.

A závěrem posledních pár slov od „Ukrajince“ – „Zcela na rovinu – drtí nás tu nejen šrapnely, ale i korupce. Ví to i samotná ukrajinská armáda“.

Takže si to shrňme. Já jsem idiot a lhář protože jsem řekl, že na Ukrajině je korupce a jednotka kde jsem, nemá kvalitní vybavení, protože tento člověk říká, že jednotka kde jsem byl, nemá kvalitní vybavení a na Ukrajině je korupce…

I člověk, který říká pravdu může být idiot, to nepopírám, ovšem zde je mé urážení postaveno na tom, že jsem měl lhát o tom co jsem viděl a zažil…

Článek přikládám a každý si může udělat obrázek sám… Vím, že to nové radikální jádro, které na mě verbálně útočí, nepřesvědčí nic, jelikož jim nejde o pravdu, ale o možnost někoho nenávidět a být za to chválen, ale to už není můj problém… Já cílím na lidi, které zajímá pravda víc, než to jak si přejí vidět svět, nebo jak jim někdo říká, že ho vidět mají…

Tak či onak, je-li tu někdo bezmozek, tak ne lidé, kteří mě brání, nýbrž lidé, co na mě útočí bez toho, že by si kdokoliv z nich pustil ono inkriminované video, které jsem na Ukrajině natočil a kde říkám úplně něco jiného, než tvrdí většina médií.


Článek CNN Prima NEWS: Český bojovník exkluzivně: Drtí nás tu děla i korupce. Bulíř je idiot a jeho fandové bezmozci



Zdroj: Matouš Bulíř