7. 4. 2023

Prodloužení dovozu obilí z Ukrajiny bez cla a bez kvót o další rok | Matouš Bulíř

Od Jan Rzounek

Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk oznámil, že podá demisi. Informovala o tom dnes agentura Reuters a polská média.

Rezignace je reakcí na protesty polských zemědělců v souvislosti se zvýšeným dovozem ukrajinského obilí.

Polští zemědělci si stěžují na to, že polský trh zaplavila levnější ukrajinská produkce, která je oproštěna od původních poplatků a omezení.

Evropská komise navíc zveřejnila návrh na prodloužení dovozu obilí z Ukrajiny bez cla a bez kvót o další rok, tedy do června 2024.

Na to si stěžovali krom Polska i premiéři Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. Česká republika si samozřejmě nestěžuje nikdy na nic protože za a) EU a za b) Ukrajina.

Polsko snad nikdo nemůže obvinit z toho, že je proruské vzhledem k tomu, jakou pomoc Ukrajině poskytuje.

Chci tím jen poukázat na fakt, že je možné Ukrajině pomáhat a přesto zůstat věrný zájmům své vlastní země a být tu primárně pro své vlastní občany.

Je pomoc a je fanatická pomoc. Fanatismus ještě nikdy ničemu neprospěl, tedy pokud nejste z Hitlerjugend a nebráníte v květnu 1945 Berlín…

Zdroj: Matouš Bulíř


Henryk Kowalczyk ( polsky:  [xɛnrɨk kɔˈvalt͡ʂɨk] ( poslouchejte ) ; narozen 15. července 1956) je polský politik a učitel, který od roku 2021 působí jako místopředseda vlády Polska a ministr zemědělství a rozvoje venkova .

Hitlerjugend byla polovojenská mládežnická organizace NSDAP, která pod jiným názvem vznikla v roce 1922 a existovala až do roku 1945. Hitlerjugend tak byla druhou nejstarší nacistickou organizací. Tato organizace měla významný podíl na propagaci tehdejšího německého režimu. Wikipedie