13. 4. 2023

Pro USA je Ukrajina pouze byznys! | Miroslav Urban

Od Jan Rzounek

Několik zemí Latinské Ameriky nakupuje zbraně z Ruské federace, což se pochopitelně největšímu vývozci zbraní na světě – USA nelíbí.

USA žádá země Latinské Ameriky, aby dodaly ruské zbraně Ukrajině, následně by jim Yankees prodaly ty své.

Super kšeft, na vyzbrojování Evropy už USA vydělaly miliardy, my jsme si na Slovensku prakticky zničili zbrojařský průmysl, pár houfnic Zuzana je jen malý zlomek produkce oproti kapacitám před převratem.
Země posedlé válkou a zbrojením chtějí neustále zvyšovat procento HDP na zbrojení – Poláci na 3-4%, Estonci na 3%, Slovensko dá na obranu letos 2,01% HDP (nárůst o více než 600 milionů eur oproti loňskému roku).

Zatímco velmi bohatá Belgie dávala na obranu jen 1,2 až 1,5% HDP.

Zvyšování výdajů na zbrojení v zemi s nefunkčním zdravotnictvím, upadajícím školstvím, rozvratem veřejných financí a zvyšujícím se dluhem je nezodpovědné a hloupé.

V Latinské Ameriky existuje jedna země, která nemá žádnou armádu a investuje do zdravotnictví, školství, vědy – Kostarika (příznačné pojmenování – „Costa Rica“ – bohaté pobřeží)👍

Kostarika má 3-násobně vyšší HDP per capita (na hlavu obyvatele) než Ukrajina, zajímavý příklad dobře spravované země.

Zdroj: Miroslav Urban


Kostarika, plným názvem Kostarická republika, je republika ve Střední Americe. Sousedními státy jsou na severu Nikaragua a na jihu Panama. Západní pobřeží Kostariky omývají vody Tichého oceánu, východní Karibské moře. Celková délka kostarického pobřeží je 1 466 km. Wikipedie