15. 4. 2023

ČEZ utržil rekordní ZISKY, a OBČANÉ a stát rekordní ztrátu | Matouš Bulíř

Od Jan Rzounek

Když tato vláda odmítala dělat cokoliv s raketovým zdražováním energií, ačkoliv je stát většinovým vlastníkem společnosti ČEZ a byla tak možnost do jisté míry regulovat cenotvorbu, vláda to odmítla.

ČEZ tak utržil rekordní zisky a občané a stát rekordní ztrátu. Občan proto, že ho vláda hodila přes palubu a stát proto, že vláda vyrobila energetický cenový STÁTEM DOTOVANÝ strop, který se rozhodla dotovat i přes to, že daný strop zaručoval energetickým společnostem rekordní zisky

Vláda tak přistoupila k dalšímu nesmyslu, který prezentovala hezky česky jako windfall tax („miluji“ když ČESKÁ vláda zavádí ANGLICKÉ termíny, je to takové hodně státotvorné). Mělo jít o zdanění určitých nadpříjmů.

Skoro veškerá ekonomická obec před tímto varovala a upozorňovala na to, že vláda v podstatě nevybere ani polovinu toho co tvrdí, že vybere. I já si dovolil tenkrát napsat článek, kde jsem to rozporoval a predikoval jsem, že není šance vybrat to co tvrdí, protože nadnárodní koncerny ty příjmy skryjí pod náklady třeba tím, že to investují do nemovitostí atp.

Vláda ujišťovala, že vybere 100 miliard a to si dokonce drze dala i do schváleného státního rozpočtu jako očekávaný zisk. A realita?

40,3 miliardy korun… O 60% méně…

Pětikoalici tak nově schází ve státní kase dalších 60 miliard a posunula nás zase o něco blíže k řeckému modelu.

Po Babišově koronatotalitě a likvidaci státního rozpočtu jsem si myslel, že si naše země sáhla na dno. Vážně. Ale tato vláda dokázala, že tu existují i hlubší příkopy, do kterých nás lze dostrkat a to jak ekonomicky tak i morálně.

Zdroj: Matouš Bulíř