17. 4. 2023

Česká spořitelna kontra děkan Ševčík | Monika Čírtková

Od Jan Rzounek

Medvědí služba České spořitelny.

I ke mně dolehla kauzička Česká spořitelna kontra… kontra kdo? Vysoká škola ekonomická? Děkan Ševčík? Klienti banky?

Kdepak. Je to Česká spořitelna kontra nezávislost veřejné vysoké školy.

Česká spořitelna svým aktivismem udělala té škole vskutku medvědí službu. Oni toho děkana teď už vlastně ani odvolat nemohou.

Nebo to snad má vypadat tak, že česká vysoká škola univerzitního typu, u nás nejprestižnější vysoké ekonomické učení, ctihodná to instituce, skáče, jak nějaký korporát píská?

Tahle akce jenom ukazuje limity tohoto „sponzoringu„. Jistěže si může banka sponzorovat, koho chce. Ale klást si za ten sponzoring veřejně požadavky na personální obsazení vedení jednotlivých fakult je poněkud nevkusné. A je to také za hranou toho, jak má mecenáš vystupovat. Kromě toho to nastoluje otázku, zda vůbec mají instituce veřejné služby, financované primárně ze státního rozpočtu, přijímat sponzorské peníze, případně za jakých podmínek.

Na tomto příkladu totiž vidíme, že takový sponzoring evidentně ohrožuje nezávislost vysoké školy, tu pověstnou a hýčkanou akademickou svobodu.

Co až si příště bohatá korporace vzpomene, že škola má vlastně učit něco jiného, někoho jiného, někým jiným a z nějakých jiných knih? Také jí bude vyhověno?

Svým hloupým vstupem do vnitřního sporu na fakultě banka významně ztížila situaci vedení VŠE. Když děkana Ševčíka odvolají, bude to vypadat, že podlehli nátlaku a vidině sponzorských peněz. A to si veřejná vysoká škola nemůže dovolit.

Navíc si samozřejmě můžeme položit otázku, co si za své peníze Česká spořitelna kupovala v té škole dosud.

A co si koupí příště?

Zdroj: Monika Čírtková