25. 4. 2023

Není problém, aby se Dan živil hmyzem stále | Tomáš Tyl

Od Jan Rzounek

Děkujeme Danu Přibáňovi, že právě analyzoval sám sebe a přejeme mu, aby mu jeho byznys plán na „Limitovanou edici: Trabantem do světa cvrčků 80g“ za 649 Kč (nyní ve slevě z původních 699 Kč) s právě krachujícím startupem Sens Food, který pobral pár milionů dotací, aby pošel na překvapení, že lidi prostě hmyz jíst nechtějí, fakt vyšel.

V sobotu jsem na zahradě zašlápl chrousta a další čtyři larvy byly pod polenem u skalky, které tam nechal Vašek Sobol (zahradník). Kdybych věděl, co to dělá s Přibáněm, možná bych je sebral a nabídl mu je ve slevě z 599 Kč na 649 Kč. Klidně jsem je mohl osmažit – mám i horkovzdušnou fritézu bez oleje, aby to bylo fakt bez živočišných tuků a tudíž skoro vege 🤣.

Ale jak si pamatuji ze svých dětských let, kdy děda měl krásného modrého trabanta, není problém, aby se Dan živil hmyzem stále. Hodně ho zůstává za stěrači a taky v čelní masce – jak je ta mřížka.

Tak snad Dane… Dobrou chuť!

Zdroj: Tomáš Tyl


Dan Přibáň (přepis) – Značná část společnosti značně přeceňuje svůj význam. Považují se za střed světa, kde vše je určeno jim.

Jinak si neumím vysvětlit jejich neustálé vykřikování, ať jim někdo něco necpe. Jakékoli sdělení považují za útok na sebe.

Svět okolo jim cpe hmyz k jídlu, mění jim gender, nutí je jezdit na kole a celkově je obrovsky utiskuje. Ti lidé uvidí vývěsní štít kavárny, načež tam vletí a začnou na obsluhu řvát, že jejich espresso nechtějí, že pijí turka.

Vyběhnou ven, uvidí inzerát s výukou hry na harfu, popadnou telefon a rozzuřeně tam zavolají, že nemají hudební sluch a poslouchají metal.

V tu chvíli vedle zastaví autobus, načež seřvou řidiče, že to mají domů blízko a do Mníšku pod Brdy nejedou.

Nechápou, že většina okolního světa bude nejspokojenější, když s nimi pokud možno vůbec nepřijde do kontaktu.

Natož aby jim něco cpali.


Dan Přibáň je český novinář, režisér a cestovatel, známý svými kuriózními expedicemi po světě ve žlutých trabantech. Wikipedie

SENS Foods je český startup, který nabízí cvrččí mouku jako levný zdroj proteinů. Chce ukázat výživové, ekonomické a etické výhody konzumace hmyzu a plánuje v Thajsku otevřít největší cvrččí farmu na světě. Finanční podporu poskytuje startupový inkubátor UP21. Wikipedie